Президент України Володимир Зеленський провів телефонну розмову з Федеральним канцлером Німеччини Ангелою Меркель.
Про це повідомляє пресслужба Офісу президента, пише espreso.tv.
Канцлер висловила співчуття у зв’язку з катастрофою українського літака в Ірані. Зеленський подякував за слова підтримки й готовність Німеччини взаємодіяти заради відкритого та неупередженого розслідування катастрофи.
Президент також розповів, що з перших днів на місці трагедії працювала група українських фахівців. Наразі в Ірані залишаються ті з них, які займаються питаннями ідентифікації та репатріації тіл загиблих, а також питанням “чорних скриньок”.
Зеленський очікує на ефективне розслідування та притягнення до кримінальної відповідальності винних у збитті літака українських авіаліній, а також на компенсації сім’ям загиблих і компанії-перевізнику. Він закликав Німеччину політично сприяти цьому процесу.
Сторони також обговорили укладені домовленості щодо транзиту газу через територію України до Європи.
Зеленський зазначив, що задоволений досягнутим компромісом і укладенням нового контракту, й подякував Німеччині за посередництво.
Меркель зі свого боку зауважила, що наступним завданням є забезпечення збільшення інвестицій в українську ГТС для підвищення її конкурентоспроможності.
Президент та Федеральний канцлер також поспілкувалися щодо ситуації на Донбасі.
Зеленський подякував Меркель за активну участь у проведенні саміту в Нормандському форматі в Парижі 9 грудня та за підтримку України в питанні мирного врегулювання конфлікту на сході.
Він наголосив, що завдяки перемовинам у Парижі вдалося досягнути домовленостей про повернення частини утримуваних українців.
“Нам, на жаль, не вдалося звільнити всіх, але ми повернули 76 людей. І ми дуже вдячні вам за участь у цьому процесі”, – зазначив Зеленський.
Він підкреслив, що наразі ведеться робота над формуванням чергових списків для звільнення.
Також президент висловив занепокоєння невиконанням домовленостей щодо забезпечення реального режиму “повної тиші” на Донбасі.
За його словами, на наступних консультаціях Тристоронньої контактної групи в Мінську 16 січня українська сторона активно працюватиме над просуванням додаткових заходів для повного та всеосяжного припинення вогню.
Зеленський повідомив, що українська сторона вже визначила перелік трьох додаткових ділянок розведення сил і засобів.
“Для нас дуже важливо, щоб це були саме гуманітарні ділянки. Це важливо для людей”, – наголосив він.
Крім того, президент висловив занепокоєння щодо недопуску представників Міжнародного комітету Червоного Хреста до незаконно утримуваних осіб на непідконтрольних територіях.