“Китайська пропаганда” розкладає пресу Америки, заявив держсекретар США Майк Помпео. За його словами, багато ЗМІ не можуть сприйматися критично трактування світових подій з боку КНР.
Глава Держдепу також висловив думку, що Росія могла б допомогти в протистоянні з Китаєм, виявивши намір створити «новий альянс демократій» для протистояння комуністам КНР. При цьому, йдеться в заяві глави Держдепу, він розраховує і вважає за можливе «залучення» Російської Федерації в боротьбу з КНР.
«Я думаю, що є така можливість. Ця можливість народжується з відносин, природних відносин між Росією і Китаєм», – сказав держсекретар США під час свого виступу в президентській бібліотеці Річарда Ніксона в Йорба-Лінді.
Помпео додав, що його турбує те, з якою легкістю американські ЗМІ передруковують китайську пропаганду. «ЗМІ підхоплюють ці сюжетні лінії і фактично поширюють далі пропаганду КНР», – підкреслив він. Крім того, глава Держдепу засудив пресу Сполучених Штатів за публікації авторів, «налаштованих негативно по відношенню до американського способу життя».
У червні впливова газета The Wall Street Journal опублікувала експертну думку співробітників Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні – Джуда Бланшетт і Сета Джонса. Вони вважають, що Америка програє Китаю інформаційну війну. Особливо помітно це на тлі пандемії коронавірусу, додали вони.
МЗС Китайської Народної Республіки 24 липня заявив, що за погіршення відносин між США і КНР відповідальний Вашингтон. «Поточна ситуація в китайсько-американських відносинах – це не те, що хоче бачити Китай», – відзначили в Пекіні. Китай також закликав США вжити екстраординарних зусиль, щоб повернути двосторонні відносини в нормальне русло.
Міністр закордонних справ КНР Ван І раніше заявляв своєму російському колезі Сергію Лаврову, що США в своїй політиці відкрито переслідують власні інтереси, виявляють крайній егоїзм, однобічність і залякують інші країни.
“США відновили горезвісний “Маккартизм” і застарілий “менталітет холодної війни” в своїй політиці щодо Китаю, свідомо провокуючи ідеологічну опозицію і “пробиваючи дно” у своєму ставленні до міжнародного права”, – зазначив він.
Раніше президент США Дональд Трамп підписав закон, що вводить проти КНР санкції – через «знищення свобод в Гонконзі». За словами американського лідера, ці заходи – «нове потужне знаряддя», яке допоможе притягти до відповідальності винних у гонконгському кризі.
Санкції вводяться проти окремих китайських компаній і чиновників, які брали участь в розробці і прийнятті закону про забезпечення нацбезпеки в Гонконзі. Обурив Білий дім закон про гонконгської нацбезпеки вступив в силу 30 червня. Тепер жителям Гонконгу за дії, націлені на підрив влади, тероризм і змову з зовнішніми силами загрожує покарання аж до довічного ув’язнення. Крім того, в Гонконзі будуть створені представництва органів держбезпеки КНР.
Держсекретар США Майкл Помпео порівняв дії китайської влади в Гонконзі з діями нацистів у роки Другої Світової війни. Китайська влада рішення американського керівництва засудила.
«Ми закликаємо американську сторону негайно скасувати відповідне рішення і припинити робити будь-які заяви і робити вчинки, які завдають шкоди інтересам Китаю», – заявила офіційний представник МЗС КНР Хуа Чуньїн.
Свій внесок в погіршення американо-китайських відносин внесла і пандемія коронавірусу нового типу. 4 липня президент США Дональд Трамп знову заявив, що покарає Китай за пандемію. Відповідну заяву він зробив під час свого виступу з нагоди Дня незалежності.
«Обман Китаю, його скритність і спроби замести проблеми під килим дозволили вірусу поширитися на 189 країн», – підкреслив він.
Крім того, Трамп заявив, що з Китаю вийшов не тільки COVID-19, але ще і інші віруси. У червні американський лідер допустив, що Китай міг навмисно розповсюдити коронавірус за межі своєї країни, щоб завдати економічної шкоди іншим країнам. Китайська сторона ці звинувачення відкидає.