Екс-головний редактор «Огонька», який 10 років прожив в Америці, дав інтерв’ю для ЗМІ в «коридорах влади з Олександром Гамовим».
… Віталій Олексійович, я чому вам дзвоню? Тому що мої коментарі з Коротичем досить рейтингові, і я за рахунок вас, дивись, і прославлюся!
– Дякую, Олександр.
– У радянські часи була така рубрика – «Їх звичаї». Ви, проживши 10 років в США, не забули ще про це?
– Звичайно пам’ятаю.
– І ось вони, ці американські звичаї, як ми бачимо, проявилися в ці дні в повному такому масштабі. Що взагалі сталося? Всі дивуються, уражаються. Це щось – «надзвичайне», то, як себе в Афганістані повели Сполучені Штати? Або це для них – нормально, буденно?
– Розумієте, в чому справа?
Американці настільки переконані в правоті всіх своїх вчинків, настільки у них грандіозна манія переваги, що – якщо вони навіть щось таке роблять не так (з нашої точки зору) – тут же відмахуються від будь-яких нарікань і – стають в позу «взагалі безгрішних» .
Їх спортсмени отримують, скажімо, допінг, і потім ловляться на ньому – але тут же з’ясовується, що це їм доктор прописав, що так і треба було, і взагалі, не варто на американців «бочку котити». Жодного ніколи не карали.
– Тобто, з точки зору Сполучених Штатів …
– … вони, я повторюю, в будь-якому випадку «безгрішні».
– Тоді, значить, те, що відбулося в Кабулі, в Афганістані, все це в порядку речей.
– Це звичайна річ – так! Кабул, Афганістан – це ж не унікальна якась штука, не щось таке – з ряду геть.
Поруч Ірак, поруч Лівія, поруч Сирія, куди американці теж забралися, що називається – «з ногами».
Поруч – взагалі весь світ, де вони всіх «вчать уму-розуму» і вчать жити.
Американці діють за своїми правилами, і їм ніхто нічого не вселяє.
А ось Росії США пред’являють претензії, що ми живемо «не за правилами».
– А ось що стосується ганебної втечі США з Афганістану …
– Це треба було якось виправдати. Біжать-то вони, зрозуміло, звідти з самим ганебним видом, але при цьому пережити таке – це удар буде по Байдену, який допустив таке позорище. Адже втеча з В’єтнаму в свій час … Це дуже схоже.
(Війна США у В’єтнамі тривала з 1964-го по 1975 рік.)
Коли я дивився ті самі відеозапису, коли люди повисали на літаку, все це дуже схоже на те, як в Сайгоні їх знімали з даху американського посольства, і вони теж падали з вертольотів.
Але ось тільки ніякі розплати за своє втручання в життя інших країн американці ніколи не приймуть і ніколи з цим не погодяться.
– З тим, що це – погано.
– Що це – дуже погано.
– І вони роблять з цього подвиг якийсь, чи що.
– Ви знаєте, це буде пояснено трошки іронічно, трошки ще якось. Потім негайно в Америці відкриється багато афганських ресторанів.
Після В’єтнаму в’єтнамських забігайлівок в США виникло мало не стільки, скільки повернулося вищих офіцерів. Тому що селяни генерали везли з собою чи то кухарів, чи то ще когось.
Зараз Афганістан – відданий цілком.
– Відданий – від слова «зрада»?
– Звичайно.
Але, коли я дивлюся на цей аеропорт, де люди падають з літаків, і американці відвозять когось, а кого-то кидають, – це цілковиту зраду.
Там же люди, що були на їх утриманні. Адже, по ідеї, як американці зараз і самі визнають, вони приплачували і допомагали і тим, і – цим, їх люди були інструкторами і з одного боку, і з іншого. І у талібів були американські помічники, і – у офіційної влади.
А зараз вони зрадили відразу всіх.
І ось що сьогодні дуже кумедно. Я публікації, переклади подивився, Байден каже: ми не можемо зробити приємність Росії, тому що Росія хотіла б, щоб ми продовжували викидати мільйони доларів на війну в Афганістані. Ну, добридень. Значить, знову наші витівки. Ось такі речі, вони, важко американцям даються.
– Зрозуміло. Ви трошки – спасибі вам – мені розшифрували американську душу, скажімо так.
– Та ні, чого тут розшифровувати? Розумієте, є звичка до легких перемог або ні до легким, але до перемог. У американців жодного разу в житті не було війни на їх території. Вони не піддавалися ніяким вторгненням. І багато кошмари уявляють собі здалеку.
Вони зараз намагаються пояснити, що – зовсім і не біжать, а так це і треба, і взагалі, нічого … Адже вони жодного разу не вжили слово «втеча». Коли ось втекли з В’єтнаму, це – було, загалом, не приховано, і все знали, і так це і називали. А зараз такого слова не вживають.
Це як у війнах буває – вирівнювання лінії фронту.
– І який же висновок з усього?
– Байден намагається звалити все на своїх попередників: так, це раніше треба було зробити, але не зуміли – і тільки я це зміг. Ось в чому біда. Американці не звикли тикатись носом в свої недосконалості.