Вкрай засмучена: Меркель дала сигнал Кремлю

Вкрай засмучена: Меркель дала сигнал Кремлю

Оскільки російський опозиціонер Олексій Навальний знаходиться в медикаментозній комі всього в декількох хвилинах ходьби від офісу Ангели Меркель в Берліні, канцлер Німеччини не знає, як вчинити з Володимиром Путіним.


Канцлер Німеччини (головний посередник, через якого здійснюється зв’язок російського президента із Заходом), за словами двох чиновників, знайомих з думкою Меркель і погодилися обговорювати дискусії в уряді на умовах анонімності, вкрай засмучена тим, що Путін не проявляє в цій справі ніякої гнучкості.

Хоча Меркель, як правило, висловлюється, ретельно підбираючи слова, тон її заяв щодо Росії став жорсткішим. Менш ніж через дві години після того, як лікарі берлінської клініки визначили, що Навальний, відомий критик Путіна, ймовірно, був отруєний, Меркель зажадала від Путіна «в терміновому порядку провести всебічне розслідування цієї справи» і встановити причетних до нього осіб.

Швидкість, з якою вона відреагувала на інцидент, на думку чиновників, мала дати зрозуміти Кремлю, наскільки серйозно Меркель до нього ставиться. Цей інцидент знаходиться в числі основних приводів для невдоволення, серед яких, крім інших, слід назвати вбивство, вчинене посеред білого дня влітку минулого року в берлінському парку, і досконала в 2015 році кібератака на комп’ютерну мережу Бундестагу, нижньої палати Німеччини.

Меркель, яка виросла в Східній Німеччині і володіє російською мовою, намагалася використовувати своє становище, щоб налагодити зв’язки з Путіним, який в роки, що передували падінню Берлінської стіни в 1989 році, був лейтенантом КДБ і служив в Дрездені.

Проблема полягає в тому, що той вплив, який вона могла надавати, схоже, в значній мірі ослаб. Загальний осуд з приводу анексії Росією Криму не змінили ситуації, що склалася, навіть не дивлячись на те, що Путін був виключений з «Великої вісімки».

А оскільки президент США Дональд Трамп з головою занурився в передвиборну кампанію, намагаючись переобратися на другий термін, а тривале перебування Меркель при владі в наступному році добігає кінця, Путін цілком може відчувати себе сміливіше і діяти, не побоюючись покарання.

Його прес-секретар Дмитро Пєсков, як і раніше, відмахнувся від її закликів провести розслідування, назвавши заяви про отруєння Навального «поспішними».

«Як ми можемо говорити про отруєння, якщо немає отруйної речовини», – зазначив він під час телефонної конференції.

Рівень довіри між Меркель і Путіним як ніколи низький, і після захоплення Путіним українського Кримського півострова в 2014 році і через підтримку Путіним сепаратистів на Донбасі на сході України відносини продовжують погіршуватися.

У травні Меркель назвала передбачувану участь Росії в кібератаці на комп’ютерну мережу Бундестагу в 2015 році «обурливою». Разом з тим прокуратура Німеччини висунула кримінальне обвинувачення підозрюваному в убивстві громадянина Грузії, скоєному серед білого дня в парку Тіргартен в серпні минулого року. Кажуть, за цим стоять російські державні структури.

Ця бандитська розправа була в центрі уваги під час останньої зустрічі Меркель з Путіним, що відбулася в Парижі в рамках грудневого саміту щодо врегулювання конфлікту в Україні. Тоді Меркель повторила свою вимогу про участь Росії в розслідуванні вбивства громадянина Грузії, і Путін погодився. Але, як відзначають німецькі офіційні особи, ніякої допомоги в розслідуванні Росія не надає і, мабуть, робити не збирається.

Поділитись