В Україні хочуть скасувати реформу колективного управління

В Україні хочуть скасувати реформу колективного управління

Статистика свідчить: потужний парламентський механізм ВР України щодня, щотижня, щомісяця продукує гігантську кількість законодавчо-нормативних документів. Левову частку з них Комітети ВРУ за висновками їх попереднього розгляду навіть не включають до порядку денного сесії або одержують заяви про їх відкликання.

За даними Д. Арахамії, які він озвучив у телеефірі програми Савіка Шустера, 90 відсотків зареєстрованих у ВР законопроектів не потрапляють навіть до сесійної зали парламенту. Інші, як правило, місяцями, а деякі й роками чекають своєї черги.

Та, виявляється, є законопроекти, для яких, вибачте за каламбур, закон і регламент проходження, не писані. Один із таких “щасливчиків” – проект Закону № 5572 про внесення змін до Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” щодо забезпечення збору доходу від прав організаціями колективного управління», авторами якого є політтехнолог, Заступник голови Комітету, голова підкомітету з питань інформаційної політики Комітету Верховної Ради України з питань гуманітарної та інформаційної політики  М.Р. Потураєв  та його колега зі світу шоу-бізнесу О.В. Санченко.

Суть законопроекту полягає в тому, що його автори, прикриваючись красивими словами про захист шоу-індустрії, насправді намагаються за будь-яку ціну анулювати «заднім числом» результати реформи колективного управління 2018 року та скасувати проведені в грудні 2020 р. державні конкурси на визначення акредитованої організації колективного управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав. А, відтак, і перші паростки прозорої, відкритої системи виплат авторам та виконавцям музичних творів чесно зароблених ними роялті – реальних грошей за свою зовні ефектну, але насправді дуже нелегку працю. Щоб  знову повернути в шоу-бізнес старі схеми розрахунків із авторами, які давали можливість всі роки обкрадати українських та зарубіжних авторів, виконавців і правововласників або й узагалі не платити їм.

Але мова в даному випадку навіть не про суть, а про корупційну складову законопроекту, яку красномовніше будь-яких слів підтверджує хронологія (дати) його стрімкого розгляду в стінах парламенту.

Втім, усе по-порядку.

07.09.2021 року Постановою Верховної Ради України № 1708-IX законопрект № 5572 включено до порядку денного шостої сесії ВР дев’ятого скликання.

29 09. 2021 року Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради України висловило ряд зауважень до законопроєкту №5572, а також констатувало, що «Проект на момент підготовки висновку не включений до Плану законопроектної роботи Верховної Ради України на 2021 рік, затвердженого постановою Верховної Ради України від 02.02.2021 № 1165- ІХ”.

Тим не менш, вже наступного дня – 30 09. 2021 року – законопроект (реєстр. № 5572) був розглянутий на засіданні Комітету з питань економічного розвитку ВР України (протокол №78), який ухвалив рішення внести проект Закону № 5572 на розгляд ВР та рекомендувати за результатами розгляду у першому читанні прийняти за основу.

04.10.2021 надано висновок Комітету про розгляд.

19.10.2021 о 6 годині 23 хв. вечора законопроект № 5572 вже був внесений до сесійної зали парламенту. Пропонувалося прийняти законопроект взагалі без обговорення, але пропозиція не набрала голосів. Тому депутати вирішили розглянути це питання за скороченою процедурою.

Обговорення й голосування зайняли рівно… 14 хвилин. Але і за таких екстремально коротких умов у сесійній залі чітко пролунала оцінка цього документа: законопроект № 5572 направлений на анулювання (скасування) результатів акредитації організацій, що управляють правами авторів та видавців (правовласників) як в Україні, так і в межах світових гігантів музичної індустрії  Sony, Warner та Universal. Отже, його прийняття несе величезні репутаційні ризики для України як держави і, поза будь-якими сумнівами, призведе до значного зниження економічної привабливості України в світі.

Була навіть пропозиція відправити законопроєкт на доопрацювання, тим більше, що причина його появи вже ліквідована, конкурс акредитації запрацював і вже почалися реальні виплати роялті виконавцям. Але 235 слуг народу підтримали рішення комітету, щоб прийняти законопроект за основу для розгляду в другому читанні.

Родзинка цього сценарію – заключний акорд парламентського дня. Вже після голосування за законопроект №5572, головуючий звернувся до депутатів (цитуємо стенограму засідання ВР): “Шановні колеги, ще одна секундочка. Є пропозиція. Відповідно до частини другої статті 116 Регламенту Верховної Ради України ставлю на голосування пропозицію про скорочення наполовину строків подачі пропозицій, поправок та підготовки до другого читання законопроекту (реєстраційний номер 5572) – проект Закону про внесення змін до Закону України “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” щодо забезпечення збору доходів від прав організаціями колективного управління.

Шановні колеги, прошу проголосувати. За-215. Рішення не прийнято. Ми не скоротили строки”.

Цікаво: які ще аргументи і багатоходівки придумають ті, хто лобіює цей закон та їхні покровителі, щоб у черговий раз спробувати проштовхнути в дію законопроєкт 5572?

(Джерело: Стенограма засідання Верховної Ради України від 19 жовтня 2021 року. Режим 

Поділитись