США можуть застосувати санкції проти України в разі прийняття законопроекту №5572

США можуть застосувати санкції проти України в разі прийняття законопроекту №5572

На цьому тижні сталася ще одна подія, яка не залишилася непоміченою: у п’ятницю СБУ буцімто затримала за дачу хабаря генерального директора УЛАСП/ОКУАСП Олександра Нікіна. Втім, в цій історії є чимало моментів, які вказують на пряме замовлення та організовану спецоперацію з підставою.

Сама її суть полягає в тому, що нібито пан Нікін особисто намагався підкупити народного депутата України через його помічника та обіцяв сотню тисяч доларів США за необхідні правки до скандального законопроекту №5572 щодо регулювання діяльності організацій авторських та суміжних прав.

Першим на своїй сторінці ФБ про цей факт повідомив лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя. Зауважимо, що він є одним з лідерів громадської організації «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (УААСП), тобто є зацікавленою особою та конкурентом Нікіна. УААСП програла конкурс акредитації та підозрюється в аферах з невиплатою авторам роялті. ГО УААСП створено у 2015 р. під назвою УАС (Український авторський сервіс). У 2018 р. перейшов під контроль екс-продюсера ВІА ГРА Дмитра Костюка, що був директором державної організації УААСП. Та був перейменований у ГО УААСП, тобто сплагіатило повністю ту саму назву, що і державне підприємство, яке існувало з радянських часів. Всі договори з іноземними ОКУ та членство в CISAC було переоформлено з ДО УААСП на ГО УААСП, також були перераховані кошти з державної організації. Організація не має систем збору та розподілу коштів. Отримує кошти від іноземних музичних сервісів на кшталт YouTube, Facebook та ОКУ. Відповідно до їх же власних звітів, із зібраних 73,6 млн грн. виплатила авторам та видавництвам лише 14,2 млн. грн., залишок мав би бути на рахунках, але їх там нема. Контролюється Валерієм Харчишиним та Тарасом Тополею, що розглядають організацію як стартовий майданчик для власної політичної кар’єри.

Також до свого посту, Тарас Тополя розмістив фотографії з місця затримання раніше СБУ, що наштовхнуло на думку користувачів соцмереж, що насправді він – агент спецслужб Тополя. Однак, самого факту, тобто передачу грошей на фото немає. Але сам пост активно розповсюджувався по інтернет-виданнях, які навіть і не посилалися на «першоджерело».

І навряд чи юрист за фахом, Олександр Нікін, який має достатньо непоганий інстинкт самозбереження та є достатньо обережною людиною, почне так себе підставляти. У суботу суд, який був закритим для журналістів, вирішив, що пан Нікін перебуватиме під домашнім арештом. Парадоксально, але факт: відбулася провокація, брудна політика за участі спецслужб.

Олександр Нікін є активним противником законопроекту №5572, який за своєю сутністю є проолігархічним та може встановити в системі шоу-бізнесу новий корупційний елемент – «потураєвщину». Не секрет, що в музичній індустрії, роялті, крутяться мільйони доларів і відомий післяопераційний персонаж Булгакова намагається встановити контроль над фінансовими потоками та пожиттєво через фірми сина, яка розробила спеціальну програму, отримувати прибутки. Бо чому раптом знадобилося лізти в завершену реформу колективного управління? Суть законопроекту полягає в анулюванні результатів реформи колективного управління 2018 року.

Родина Микити Потураєва є власником фірми, що продала програмне забезпечення ГО УААСП та має гарантії подальших платежів за підтримання та вдосконалення цієї програми у випадку отримання ГО УААСП акредитації. Один з авторів законопроекту Олександр Санченко пов’язаний із фестивалями Атлас Вікенд, що заробляє щороку 300-500 млн. грн. на гастрольних заходах та відповідно до законодавства, мав би сплачувати 5% роялті (тобто 15-20 млн. грн), але не сплачує, посилаючись на відсутність акредитації. Аналогічна мотивація у деяких інших депутатів, наприклад Ганни Лічман, що записана у якості співдоповідача по № 5572, пов’язана з мережею АТБ, котра також має сплачувати роялті за музику, що використовує, але не робить цього і так далі.

У цій сфері в більшості європейських країн авторська та суміжна організація УЛАСП/ОКУАСП, очолювана Олександром Нікіним, працюють спільно, оскільки безглуздо наймати окремих людей для роботи з тими самими користувачами (майже неможливо в ресторані використовувати лише авторські права без суміжних і навпаки). Має представників у всіх регіонах України, досконалу IT – систему управління працівниками та розподілу коштів, 10-річний досвід, ліцензує близько 18000 закладів. Управляє правами на, щонайменше, 75% музики, що фактично використовується в Україні в цій сфері, фактично сплачує близько 70% всіх роялті, що взагалі сплачуються в Україні всіма ОКУ. В 2021 році вже сплатили 46,133 млн. роялті (з 67,344 млн. зібраних), до кінця року буде сплачено біля 60 млн. На 2022 рік заплановано до виплати авторам та виконавцям 100 млн. грн. У випадку прийняття законопроекту № 5572 виплати будуть припинені. Інформація про надходження та виплати (у тому числі організації, що здійснює функції «Єдиного вікна», – ПО УЛАСП є відкритою). УЛАСП/ОКУАСП контролюються правовласниками через Наглядові Раді, до кожної з яких входять по 22 представника найбільших світових та українських видавництв, поважних авторів та виконавців. ОКУАСП чесно та прозоро переміг на акредитаційному конкурсі 17.12.20 р., оскільки надав всі підтверджуючі документи.

«Ми витратили місяці на спроби домовитись про співробітництво із УААСПом, як нам було доручено, але позиція керівництва УААСПу непохитна, – «Ви маете передати нам всі ваші надбання та залишити ринок». Таку позицію ми не сприймаємо.», – заявив Нікін.

УААСП не має ні ресурсів, ні досвіду, ні команди для того щоб швидко проліцензувати десятки тисяч закладів по всій країні, це мабуть взагалі неможливо. У випадку прийняття 5572 коштів вказаних вище (100 млн на рік) в української музичної індустрії не буде. В цьому році є, а в наступному не буде. Не важко пояснити авторам та виконавцям, в чиїх кишенях осядуть кошти, отримувати які вони вже звикли.

Лист, яким автори нібито підтримують №5572 є до певної міри маніпулятивним, оскільки біля 70% підписів на ньому належать не авторам та видавництвам, а тим хто мав би сплачувати роялті, але не сплачує і хоче не сплачувати і надалі (радіомережі, організатори концертів, ресторани, тощо). Натомість, проти 5572 виступають реальні автори та найбільші музичні видавництва України.

Міжнародні організації (IIPA, IFPI, SCAPR, ICMP) підтримали проведену акредитацію, її знищення в такий сумнівний спосіб поставить під удар Україну як державу, є реальна загроза застосування санкцій з боку США. Найбільші світові музичні корпорації (Юніверсал, Соні, Ворнер) повідомлені про ситуацію та попередили про те, що звернуться до міжнародних судів до держави Україна у випадку ухвалення законопроекту № 5572.

Ухвалення № 5572 відкриває ящик Пандори, оскільки показує, що рішення із ліцензування, приватизації тощо, можуть бути скасовані Парламентом «заднім числом» замість суду. До речі, результати конкурсу ніким до суду не оскаржувались. УААСП подав до суду заяву про зупинення дії Наказів Міністерства економіки про затвердження акредитації, але суд їм відмовив. Натомість, Верховна Рада переймаючи на себе функції суду рішення Міністерства економіки скасовує – дуже небезпечний прецедент. Міністерство економіки та Науково-експертне управління Верховної Ради не підтримують законопроект №5572.

Влад Маліч

Поділитись