Україна вийшла зі Стамбульських угод з РФ після консультацій з американцями

Україна вийшла зі Стамбульських угод з РФ після консультацій з американцями

Україна вийшла зі Стамбульських угод з РФ після консультацій з американцями.

Так випливає зі слів колишньої замдержсекретаря Вікторії Нуланд.

Вона заявила, що США та решта Заходу ніяк не брали участі в тих переговорах і не були в курсі, що там відбувається. Але на певному етапі Київ звернувся за консультацією до західних союзників.

Нуланд не каже прямо, що вони не схвалили угоду. Але, судячи з її слів, Україні вона, на думку США, була невигідною, бо послаблювала Київ у військовому відношенні.

«Турки запропонували майданчик, і нас навіть не було у кімнаті. Насправді ми були не дуже обізнані про деталі угоди. …Але під кінець переговорів українці захотіли проконсультуватися про те, до чого взагалі все йдеться», – розповіла Нуланд.

У ході цих консультацій США, британцям «і решті» стало ясно, що угода забороняла Україні мати деякі системи озброєнь, що й було, на думку колишньої чиновниці Держдепу, головною умовою Путіна.

«Путін міг отримати цю повністю кастровану, демілітаризовану Україну за безцінь», – заявила Нуланд.

«Україна, по суті, була б ослаблена як військова сила. При цьому аналогічних обмежень для Росії не було. Від Росії не потрібно відступити. Від неї не потрібно було мати буферну зону на кордоні з Україною. Їй не забороняли тримати на кордоні якесь озброєння. Тому в українській делегації і поза нею стали ставити питання про те, чи ця угода хороша. І саме зараз вона розпалася», – додала вона.

Нагадаємо, згідно з проектом Стамбульських угод Росія мала без бою відвести війська з усіх захоплених після 24 лютого українських територій, окрім, можливо, Донбасу (щодо Донецької та Луганської областей питання мало бути вирішене на особистій зустрічі Зеленського та Путіна). Натомість Україна мала оголосити нейтральний статус.

Нагадаємо, раніше американський журнал Foreign Affairs писав, що однією з причин провалу переговорів стала негативна позиція щодо них США та Британії. А також небажання Вашингтона давати гарантії безпеки Києву, які мали б на увазі вступ Америки у війну у разі нового нападу на Україну.

Поділитись