Американський сенатор від штату Кентуккі Ренд Пол закликав припинити брати до НАТО країни пострадянського простору.
Про це конгресмен написав у статті для журналу American Conservative.
Ми більше не можемо безглуздо кидатися словами заради емоційної та політичної вигоди. Коли ми обговорюємо розширення НАТО, нам повинні чітко дати зрозуміти, що країни, що залишилися, входили до складу Радянського Союзу, не будуть прийняті до альянсу – Ренд Пол, сенатор конгресу США від штату Кентуккі. Пол також додав, що Росія не зазнає розміщення певних систем озброєння у Фінляндії.
Наприкінці червня лідери країн НАТО на саміті у Мадриді офіційно запросили Фінляндію та Швецію приєднатися до альянсу. Туреччина була єдиною з 30 країн НАТО, яка виступала проти, але в перший же день саміту альянсу сторонам все ж таки вдалося дійти згоди.
5 липня глава МЗС Фінляндії Пекка Хаавісто, міністр закордонних справ Швеції Анн Лінде та посли 30 країн НАТО підписали протоколи про вступ двох північних країн до Північноатлантичного альянсу на офіційній церемонії у штаб-квартирі НАТО. Швеція та Фінляндія отримали статус запрошених країн і тепер можуть брати участь у роботі НАТО
Сьогодні ми офіційно підписуємо протокол про вступ та запускаємо процедуру ратифікації. Двері НАТО відчинені для всіх європейських демократій. Це хороший день для Фінляндії та Швеції та НАТО, ми станемо сильнішими з 32 країнами-членами – Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО.
При цьому, за словами Столтенберга, процес повноцінного приєднання Фінляндії та Швеції до НАТО буде найшвидшим в історії альянсу: попередньо він може тривати кілька місяців.
Востаннє під час розширення НАТО процес ратифікації протоколів зайняв близько 12 місяців приблизно рік. Ми сподіваємося, що у випадку Фінляндії та Швеції це станеться швидше, оскільки цього вимагає ситуація, Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО.
Зазначається, що ще кілька місяців займе процес приєднання країн до військової інформаційної інфраструктури альянсу. Але навіть із цим розрахунком вступ Фінляндії та Швеції до НАТО стане найшвидшим в історії існування західного оборонного блоку.
Крім того, НАТО розширить свою присутність на сході, збільшивши чисельність передових бойових груп у східноєвропейських країнах. Альянс планує перейти із батальйонного до бригадного рівня присутності.
Розширення передбачає створення передових штабів і складів озброєнь, а також перерозподіл сил. Як правило, чисельність батальйону не перевищує тисячі осіб, тоді як чисельність бригад може сягати 5,5 тисячі осіб.
У нас не буде точно однакових конфігурацій сил у всіх країнах на східному фланзі… Більшість країн НАТО висловили готовність наростити сили до бригадного рівня – Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО.
Зокрема, Німеччина готова наростити чисельність своїх сил у Литві, щоби там сформувалися бригади, а Великобританія поки не уточнила, наскільки готова піти на розширення в Естонії.
На тлі ухвалення в НАТО Швеції та Фінляндії глава українського МЗС Дмитро Кулеба закликав Захід пояснити, чому ці країни можна брати до альянсу, а Україну не можна. Він пояснив, що керівництву Північноатлантичного альянсу слід обґрунтувати українцям цю ситуацію.
Зрештою, повної інтеграції України до Заходу немає більше альтернативи. А Захід це, зокрема, і Північноатлантичний альянс – Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України.
У свою чергу заступник керівника офісу президента республіки Володимира Зеленського Ігор Жовква зазначив, що в НАТО заявили Києву, що не хочуть приймати Україну до складу альянсу.
Незважаючи на це, на початку липня президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю американському телеканалу знову заявив, що найкращою гарантією безпеки України буде її вступ до НАТО і зазначив, що плани країни щодо вступу до альянсу залишилися незмінними.