У США презентували план панування у світовому океані

У США презентували план панування у світовому океані

Глави ВМС США, Корпусу морської піхоти і берегової охорони розробили нову стратегію діяльності різних служб, що виконують функції військово-морських сил країни.

Акцент в документі зроблено на необхідності адекватного фінансування, довгострокового планування і міжвідомчої взаємодії трьох структур для боротьби із зовнішніми суперниками – головними з них автори називають Китай і Росію. Стратегія – вже не перший представлений в останні тижні план військових, які служили під керівництвом головнокомандувача Дональда Трампа і переконаних у необхідності зміцнення американського військового флоту. Правда, стратегічні рішення, непрості в тому числі з точки зору бюджету, належить приймати вже адміністрації майбутнього президента Джо Байдена.

Військові в Сполучених Штатах представили доповідь «Перевага на море: панування шляхом міжвідомчої інтеграції військово-морських сил» – по суті, стратегію розвитку військового флоту з урахуванням геополітичної ситуації і сучасних викликів, у всякому разі, так, як їх бачать американські воєначальники. Авторами документа виступили головнокомандувач ВМС США адмірал Майкл Гілдей, командувач Корпусом морської піхоти генерал Девід Бергер і глава берегової охорони адмірал Карл Шульц.

Як відзначають укладачі, документ «містить стратегічні рекомендації по досягненню домінування військово-морських служб в умовах повсякденної конкуренції, в кризових ситуаціях і в разі конфлікту в найближче десятиліття». Доповідь, зокрема, передбачає більш широка взаємодія всіх трьох структур, які в США відносяться до військово-морської справи, а також закликає до «активним зусиллям, спрямованим на модернізацію наявних сил, і подальше повноцінне співробітництво з союзниками і партнерами». «Наші ВМС, Корпус морської піхоти і берегова охорона спільно повинні підтримувати об’єктивну рішучість для того, щоб конкурувати з нашими суперниками і забезпечувати їх стримування, а при необхідності – перемогу над ними, прискореними темпами формуючи модернізовані і інтегровані, що включають всі військово-морські сили майбутнього, – пишуть воєначальники. – Наші дії в цьому десятилітті сформують баланс сил на морі до кінця нинішнього століття».

Необхідність підготовки зводу рекомендацій автори доповіді пояснюють тим, що з моменту публікації аналогічної стратегії в 2015 році (назва документа можна перевести як «Колективна стратегія досягнення морської могутності в XXI столітті») світова ситуація серйозно змінилася. «Кілька держав ставлять під сумнів існуючий баланс сил в ключових регіонах і намагаються підірвати існуючий світовий порядок, – переконані американські воєначальники. – Значний технологічний прогрес і агресивна модернізація збройних сил нашими суперниками підточують наші військові переваги. Поширення високоточного ракетного зброї великої дальності означає, що США більше не можуть розраховувати на вільний доступ в світовий океан в разі конфлікту».

Особливу увагу в новій стратегії приділена Китаю і Росії. Укладачі документа пояснюють це «зростаючою активністю військово-морських сил» цих країн, а також «проявленим прагненням домінувати в ключових міжнародних водах і явним бажанням перекроїти світовий порядок в свою користь». «Ревізіоністські підходи, які Китай і Росія застосують у військово-морській сфері, загрожують інтересам США, підривають альянси і партнерства», – вказують експерти.

Поділитись