Вашингтон навряд чи продовжить Договір про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь, поки до переговорів з контролю над озброєннями не підключений Китай.
Про це новий спецпредставник США по контролю над озброєннями Маршалл Біллінгслі заявив для The Washington Times. Він підкреслив, що перш ніж думати про продовження договору, Москва повинна “привести за стіл переговорів Китай”. На думку спецпредставника США, якщо Китай хоче бути великою державою, він повинен вести себе відповідно і приєднатися до переговорів з контролю над озброєннями. “Це має на увазі приєднання до переговорів і початок процесу забезпечення більшої впевненості, більшої відкритості, більшої транспарентності”, – сказав Біллінгслі.
За його словами, американський підхід до контролю над озброєннями буде “тристороннім рішенням, яке включає Китай”.
Критика на адресу договору
Крім того, Біллінгслі піддав ДСНО різкій критиці. “Один з основних недоліків ДСНО, крім інших пов’язаних з ним проблем, – це те, що він не включає Китай. <…> [Договір] не робить нічого для США щодо наших побоювань з приводу Китаю, він не робить для США щодо наших побоювань з приводу того, що робить Росія, що представляє собою серію дестабілізуючих дій за межами <…> договору”, – стверджував спецпредставник США, не уточнивши при цьому, про які дії йде мова.
Як зазначає газета, за його словами, ДСНО містить “безліч очевидних недоліків”, і президент США Дональд Трамп не зацікавлений в увічненні договору, схваленого його попередником. “Адміністрація [колишнього президента США Барака] Обами домовилася про дуже слабкий режим верифікації. Він дуже далекий від змісту початкового Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь, в ньому є значні лазівки в питанні того, як верифікація проводиться на ділі, якими користувалася Росія. Поведінка такого роду повинна бути припинена”, – стверджував Біллінгслі, не уточнивши при цьому, що він має на увазі.
За його словами, новий договір у сфері контролю над озброєннями між США, Китаєм і РФ, до якого прагне Вашингтон, повинен бути обов’язковим до виконання і має бути доступним до перевірки.
“Ми хочемо зрозуміти, чому Росія так відчайдушно хоче продовження [ДСНО], ми хочемо, щоб російські пояснили, чому це і в наших інтересах”, – додав Біллінгслі, відповідаючи на питання про те, чи прийняв Трамп рішення щодо продовження договору.
Біллінгслі зазначив також, що США в ході будь-яких переговорів “не збираються нічого допускати, щоб включити або виключити [з угоди] ці [нові російські] системи озброєнь”. “Їм варто просто згорнути ці [п’ять нових] програми і відмовитися від них”, – вказав спецпредставник США, кажучи про ракетні комплекси “Кинджал”, “Сармат” і “Авангард”, океанської багатоцільовий системи “Посейдон” і крилатої ракети з ядерним двигуном “Буревісник”.
Продовження ДСНО
Договір був підписаний Росією і США в 2010 році. Договір залишається в силі протягом 10 років (до 5 лютого 2021 року), якщо не буде замінений до цього терміну наступною угодою. Документ може бути продовжений не більше ніж на п’ять років, тобто до 2026 року, за обопільною згодою сторін.
Москва закликає Вашингтон не затягувати вирішення питання про продовження договору і характеризує його як золотий стандарт в галузі роззброєння. 4 листопада 2019 року Трамп запевнив, що США хотіли б укласти з Росією, Китаєм і, можливо, ще кількома країнами нову угоду в сфері контролю над озброєннями. На додаткове запитання про те, чи хотіли б США продовжити ДСНО, глава Білого дому не відповів. У Держдепартаменті раніше заявляли, що Сполучені Штати хочуть вести з Китаєм такий же діалог про стратегічної стабільності, як і з Росією, незважаючи на відмову Пекіна брати участь в переговорах про контроль над озброєннями.
У квітні Трамп заснував пост свого спецпредставника по контролю над озброєннями і призначив на нього Маршалла Біллінгслі. На початку травня президент США також висунув його кандидатуру на посаду заступника держсекретаря з контролю над озброєннями і міжнародної безпеки.