У Сирії російські найманці знущаються над полоненими

У центральній сирійській пустелі нафтове родовище стало імпровізованою камерою тортур. Беззбройний чоловік корчиться в пилі, виючи від болю. Четверо чоловіків у військовому одязі приколюють його і кувалдою розбивають йому руки і ноги.

Про це передає CNN.

Коли він кличе про допомогу, вони знущаються над ним російською мовою, заглушуючи його мучні крики від сміху. На задньому плані відео, яке було завантажено в Інтернет, звучить націоналістична російська військова пісня «Я російський спецназ».
Жертвою цього дратувального аматорського відео є Мохамад, 31-річний сирійський будівельник і батько чотирьох маленьких дітей, який зник по дорозі додому з роботи в сусідньому Лівані в березні 2017 року.
 
Останніми словами Мохамада були слова Шахади, декларація його мусульманської віри.
Люди, які вбили та обезголовили Мохамада, накреслили графіті на кирилиці на його неживих грудях. У ньому сказано «для ВДВ і розвідки», посилання на російські ВДВ.
Принаймні одного з чоловіків на відео незалежне російське розслідувальне видання «Новая газета» визначило наймитом тіньової групи «Вагнера» — приватного військового вбрання, яке має зв’язки з пов’язаним з Кремлем олігархом Євгеном Пригожиним, відомим як «Путін шеф-кухар «за його зв’язки з російським президентом.
 
Кремль заперечує будь-які зв’язки з Вагнером і наполягає на тому, що приватні військові компанії є незаконними в Росії. Раніше Пригожин заперечував, що був пов’язаний з Вагнером. Ні він, ні хтось із його компаній не розмовляли з CNN в останні роки, незважаючи на численні спроби отримати коментарі, в тому числі щодо цього звіту.
«Ці люди ризикують життям, і за великим рахунком це також є внеском у боротьбу з тероризмом … але це не російська держава, не російська армія», — заявив президент Володимир Путін у 2019 році.
 
Російські війська діють в Сирії з 2015 року, і є вагомі докази того, що присутність Вагнера в країні пов’язана з розміщенням російських військових.
Аналітики кажуть, що немислимо, щоб Вагнер існував без дозволу Путіна. Дійсно, його навчальний табір на півдні Росії приєднаний до бази російського спецназу .
Через чотири роки після вбивства Мохамада три громадські організації із Сирії, Франції та Росії порушили знакову юридичну справу проти Вагнера за роль, яку вона нібито відіграла у жорстокості, а також за вчинення можливих військових злочинів чоловіками, побаченими на відео.
Позов був поданий в березні від імені брата MOHAMAD Абдулла. Це перший випадок, коли хтось намагався притягнути члена Вагнера до відповідальності за те, що, за словами правозахисних організацій, зростає список жорстокості, вчинених найманцями, чий глобальний слід, що розширюється, дозволив Москві на місцях просувати позакласну зовнішню політику як Сирія, Україна, Лівія, Центральноафриканська Республіка, Судан та Мозамбік.
 
Абдулла, біженець, який втік з Сирії в 2017 році, ніколи раніше публічно не говорив про вбивство свого брата. За його словами, він порушив мовчання в ексклюзивному інтерв’ю CNN, щоб привернути міжнародну увагу до трагедії, яка зруйнувала його сім’ю.
Щоб захистити членів сім’ї, які все ще живуть у контрольованих режимом районах Сирії, Абдулла попросив CNN приховати його повну особу та місце проведення інтерв’ю.
«Мого брата немає, він більше не повернеться», — сказав Абдулла. «Я хочу, щоб світ почув про справу мого брата, тому ці злочинці несуть відповідальність».

Останні телефонні дзвінки родині

В одному з останніх телефонних дзвінків Мохамада, у квітні 2017 року, він повідомив Абдуллу, що його затримав режим, коли він повернувся до Сирії, пропрацювавши в Лівані близько восьми місяців. Він сказав, що його забрали в Дамаск і змусили вступити до війська, але він планував дезертирувати.
Через десять днів Мохамад зателефонував, щоб сказати, що наступного дня його відправляють до Хомса і що він втече вночі.
Це був його останній дзвінок до сім’ї.
«Він сказав:» Дайте моє найкраще моєму батькові та моїй матері, попросіть їх пробачити мене, я збираюся щось зробити, я збираюся піти, я не знаю, чи зможу я до вас зв’язатися чи ні «, — згадав Абдулла.
Він сказав, що його брат попросив його «подбати про мою дружину», додавши: «Я довіряю вам свою сім’ю».
«Це була така розмова, ніби він знав, що з ним щось станеться», — пояснив Абдулла.
Мохамад так і не зустрів свою молодшу дочку.
У міру сирійської громадянської війни, поганого зв’язку з Інтернетом та телефоном у їх віддаленому селі, родині Мохамада було важко дізнатися, що з ним сталося.
Лише після того, як через кілька місяців у мережі з’явилося відео, яке показує його тортури, його близькі виявили справжній жах, який спіткав його.
«Одного разу хлопець з нашого міста надіслав мені відеокліп і сказав:» Подивіться відео, це може бути ваш брат «. Звичайно, я впізнав свого брата — з його одягу, його голосу, його зовнішності «, — сказав Абдулла, його голос болів. «Його катували солдати, вони не були сирійцями, ми не розуміли, що вони говорять».
Коли Мохамад корчився від болю, його викрадачі реготали, катуючи його.
 
 
Абдулла розповів іншим членам сім’ї про те, що бачив на відео, але не поділився з ними, побоюючись, що це зробить для їх літніх батьків.
«Коли я побачив це перше відео, я все ще мав надію, що він все ще живий», — сказав він. «Його катували, але він був живий, він рухався. Ми сподівалися, що він все ще живий і знаходиться в лікарні».
Їхній батько поїхав до Дамаска, шукаючи сина в лікарнях та тюрмах сирійської столиці.
«Приблизно через два місяці з’явилося друге відео, тобто тоді, коли ми повірили, що наш брат загинув», — сказав CNN тихо розмовлений 27-річний чоловік, який тепер явно збентежений.
«Коли я подивився друге відео [на якому було показано, як Мохамаду обезголовили], я залишився в кімнаті … Три дні я не виходив з кімнати. Він був не тільки моїм старшим братом. Він був моїм другом. Ми завжди були разом «, — сказав Абдулла.
«У мого (іншого) брата від відеозаписів з’явилася психологічна хвороба».

Судова справа

Сили Вагнера використовувались як наконечник списа в Сирії, але їх тіньова присутність надає Москві певний ступінь заперечення.
У лютому 2018 року в результаті авіаудару США загинули десятки та поранені сотні винищувачів «Вагнера», коли вони просувалися до нафтового родовища біля прикордонного міста Дейр-Ецзор.
Москва зробила все можливе, щоб дистанціюватися від інциденту , але коли тіла російських найманців почали повертатися додому, стало ясно, що це була операція Вагнера.
 
CNN поспілкувався з джерелом, пов’язаним з Вагнером, який відвідував постраждалих бойовиків, коли вони поверталися до Москви. Більше того, за кілька днів після нападу одне незалежне російське ЗМІ відвідало матір бійця, який загинув у Сирії, і вона підтвердила, що її син не є російським солдатом.
Міністерство закордонних справ Росії лише сказало б, що ці підрядники працюють самостійно і їдуть до Сирії самостійно.
У Сирії використання найманців базується на компанії під назвою «Євро Поліс», яку Міністерство фінансів США санкціонувало за підключення до Пригожина. У лютому 2018 року CNN отримала копію контракту між Євро Полісом та урядом Сирії . Угода зазначала, що «Євро Поліс» отримує 25% доходу від нафтових родовищ, якщо вони будуть вилучені з території повстанців. Іншими словами, Вагнер веде бій, Євро Поліс тримає здобич.
Відтоді, як слід Вагнера зріс на Близькому Сході та в Африці, ключовим пусковим майданчиком стала російська військова база в Латакії на узбережжі Середземного моря в Сирії. CNN та інші дослідники відстежували частоту польотів із Латакії до інших театрів регіону. В одному документі, отриманому CNN, описується угода, укладена між Євгеном Пригожиним та 223-м льотним загоном ВПС Росії щодо використання їх літаків.
З’являється все більше доказів того, що справа Мохамада може бути лише вершиною айсберга.
 
У червні розслідування CNN виявило докази того, що російські найманці вчинили військові злочини та порушення прав людини в Центральноафриканській Республіці (ЦАР), за словами кількох свідків та керівників громад.
Російський уряд спростував ці звинувачення і наполягав, що підрядники в ЦАР «беззбройні і не беруть участі у бойових діях». Уряд ЦАР також заперечив звинувачення, але заявив, що розслідування встановить факти.
Новини про судовий процес, розпочатий у січні Сирійським центром для ЗМІ та свободи вираження поглядів (СКМ), Міжнародною федерацією прав людини (FIDH) та Правозахисним центром «Меморіал» у Росії, збіглися з 10-ю річницею Сирійське повстання.
«Скарга … — це безпрецедентна спроба заповнити прогалину у безкарності та притягнути до відповідальності російських підозрюваних», — йдеться у заяві адвокатських груп.
«Сирійські активісти та жертви жорстокості, вчинених усіма сторонами конфлікту в Сирії, невпинно працюють з 2011 року, щоб отримати підзвітність», — сказали вони, додавши, що: «У жертв та їх сімей є обмежені можливості для досягнення справедливості та компенсації». «
Міжнародний кримінальний суд не має юрисдикції в Сирії, оскільки країна не є підписантом Римського статуту, і незліченні жертви конфлікту залишають мало можливостей шукати відповідальності.
 
Прагнучи справедливості, сирійці дедалі частіше звертаються до європейських судів — особливо до Німеччини та Франції — за концепцією «універсальної юрисдикції».
Це передбачає юрисдикцію національного суду щодо тяжких злочинів проти міжнародного права, навіть коли вони не вчинялись на території країни.
На початку цього року німецький суд засудив колишнього сирійського офіцера за злочини проти людства у першому в історії суді над людьми, пов’язаними з режимом у Дамаску. Ще одне залишається під судом.
Клеменс Бектарт, адвокат FIDH, заявив, що вони вирішили порушити цю справу в Росії через «унікальну можливість через сильну юридичну базу вимагати юрисдикції в Росії … це природний суд у цій справі».
«Ми говоримо про російських злочинців, людей, яких потенційно можуть заарештувати в Росії за наявності політичної та судової готовності просувати справу вперед. Загальна юрисдикція завжди повинна розглядатися як крайній захід», — додав Бектарт.
Дотепер не було жодного руху за позовом Абдулли в Москві.
Подібний запит «Нової газети» в 2019 році до головного слідчого органу Росії — Слідчого комітету — про відкриття розслідування щодо його висновків у справі Мохамада було відхилено.
Абдулла ніколи не чув про Вагнера. Він каже, що просто хоче бачити, як кати його брата несуть відповідальність.
«Якби хтось не дав їм зеленого світла, вони б не зробили чогось подібного», — сказав він. «Ми не будемо схожі на них і вимагатимемо, щоб те, що сталося з моїм братом [також] сталося і з ними, [але] найменше, чого вони заслуговують, — це тюрма».
Абдулла каже, що смерть його брата поставила перед ним низку проблем: від турботи про дружину Мохамада та дітей до боротьби з травмою жахів, які він бачив у цих відео.
Це також призвело його до тривалих і потенційно небезпечних пошуків справедливості проти тіньового, безликого ворога. Але він вважає, що варто ризикувати.
«Я не переживаю за себе», — сказав він. «Я просто хочу, щоб вони несли відповідальність, навіть якщо це коштує мені життя».

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , , ,