Поставки газу через Україну будуть тривати, поки діють відповідні контракти, сказав в інтерв’ю ЗМІ директор Департаменту економічного співробітництва МЗС Росії Дмитро Бірічевський.
Потім, як він зазначив, підуть переговори “Газпрому” з їх партнерами в республіці.
“У нас немає завдання призупинити поставку газу через Україну”, – пояснив дипломат.
У МЗС підкреслили, що Москва ніколи не використовувала енергетику і природні ресурси як елемент тиску або шантажу.
“Якщо господарюючі суб’єкти домовляться, якщо є потреба в російському газі в тих чи інших регіонах Європи, то цей газ буде надійно і передбачувано йти споживачам”, – зазначив він.
Він також нагадав, що “Північний потік – 2” – це суто економічний проект, а по відношенню до транзиту сировини через Україну існують певні зобов’язання.
Глава компанії “Оператор ГТС України” Сергій Макогон в травні заявив, що економіка країни втратить п’ять-шість мільярдів доларів на рік у разі запуску “Північного потоку – 2”. За його словами, в тому числі Київ позбудеться 1,5 мільярда доларів в разі припинення Москвою транзиту палива.
“Газпром” і “Нафтогаз” 30 грудня 2019 року підписали пакет угод щодо продовження поставок газу через Україну, в тому числі транзитний контракт на п’ять років. По ньому російська компанія гарантує прокачування 65 мільярдів кубометрів сировини в перший рік і по 40 мільярдів кубометрів – в наступні чотири роки.
При цьому з жовтня 2020 року “Газпром” щомісяця бронює додатковий обсяг потужностей для транзиту палива в Європу через Україну. В останні місяці бронювання не перевищує 15 мільйонів кубометрів газу на добу, незважаючи на існуючий підвищений попит європейських споживачів. З урахуванням додаткових потужностей прокачування сировини через республіку в середньому становить зараз 124 мільйони кубометрів на добу.
“Північний потік – 2” передбачає будівництво двох ниток трубопроводу від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини.
США просувають свій скраплений газ в Європу і намагаються перешкодити зведенню російської магістралі. У грудні 2019 го Вашингтон ввів санкції проти беруть участь в будівництві підприємств, через що швейцарська Allseas відразу ж зупинила прокладку. Вона відновилася через рік: у грудні 2020 го оператор Nord Stream 2 AG за допомогою судна “Фортуна” уклав 2,6 кілометра труб в водах Німеччини, а 27 квітня до нього приєднався “Академік Черський” біля берегів Данії.
Зараз будівництво вийшло на фінальну стадію. В кінці березня компанія-оператор Nord Stream 2 AG заявляла, що залишилося добудувати ще 121 кілометр із загальної протяжності двох ниток у 2460 кілометрів. За словами генерального консула Німеччини в Єкатеринбурзі Матіаса Крузе, на 17 травня залишалося укласти 80 кілометрів.