США готуються до розгортання ядерної зброї

США готуються до розгортання ядерної зброї

Під час проведення марафону «Нове знання» 20-22 травня 2021 року генеральний директор концерну ВКО «Алмаз-Антей» Ян Новіков озвучив цікаві факти.

Вони стосувалися американських космічних апаратів X-37. За словами Новикова, такі апарати можуть нести до шести ядерних боєголовок.

Гендиректор концерну ВКО «Алмаз-Антей» також розкрив деякі подробиці даного космічного проекту США. Перший апарат з цієї серії був запущений ще в 2010 році. На даний момент існує вже шість космічних апаратів в цьому проекті, дані апарати двох видів – великі і маленькі. До 2025 року Вашингтон планує вивести на орбіту ще два таких апарати, тобто їх стане вісім.

Новіков також додав кілька фактів: «Зараз один знаходиться рік на орбіті, два – четвертий і п’ятий – по два роки відлітали. Офіційно заявлено, що ці апарати створені для наукових цілей, ну і розвідки. Але ми розуміємо, що маючи такі ємності вільні і можливості, за нашими оцінками, малий апарат може нести до трьох ядерних боєголовок, великий – до шести».

Таким чином, Сполучені Штати вже створили необхідну інфраструктуру для розгортання ядерної зброї в космосі і збираються її нарощувати. При цьому дані роботи йдуть з 2010 року, якщо рахувати з часу запуску першого апарату з сімейства X-37.

X-37 є багаторазовим космічним апаратом літакового типу. За зовнішнім виглядом схожий на старі космічні кораблі Space Shuttle, але відрізняється меншими розмірами і скороченою вантажопідйомністю. Відомо, що апарат може довго перебувати на орбіті, на висотах 200-750 км. Він також здатний швидко змінювати орбіти і маневрувати. X-37 може виконати місію і швидко повернутися на Землю або залишатися на орбіті протягом тривалого часу, виконуючи нові команди.

Повідомлення Яна Новикова про те, що апарати сімейства X-37 можуть нести до шести ядерних боєголовок, звичайно ж, шокує світову громадськість, але воно абсолютно точно укладається в те, що високопоставлені американські військові заявляють останнім часом.

Зокрема, 1 травня 2021 року в інтерв’ю газеті The Washington Post командувач Космічних силами США генерал-майор ВПС Джон Реймонд сказав наступне:

«Космос – це сфера бойових дій, така ж, як повітря, земля і море, і це те, що дійсно матеріалізувалося за останні кілька років, коли і Китай, який є нашою постійною загрозою, і Росія розробили зброю, здатне або вивести з ладу наші супутники, або знищити їх з землі або з космосу, або в кіберпросторі».

За словами генерал-майора, хоч космос «це і сфера бойових дій, але наша мета – не вплутуватися в конфлікт, який починається або поширюється в космос». Джон Реймонд вважає, що мета США полягає в тому, щоб запобігти цьому і «зробити це з позиції сили, руйнуючи або змінюючи розрахунок стримування конкурента і противника».

Командувач космічними силами також поділився поглядами на стримування. Він не розглядає космічне стримування як окремий вид стримування: «Це просто стримування, і воно вписується в ширший розрахунок стримування».

Наведемо ще одну цитату: «Ми думаємо, що є речі, які ми можемо зробити в космосі, які можуть внести свій вклад в цей загальний розрахунок стримування. Я думаю, що сьогодні це поняття ширше, ніж просто частина ядерного стримування. І наша мета полягає в тому, щоб, якщо ми зможемо запобігти виникненню або поширення конфлікту в космосі, ми зможемо потім запобігти поширенню конфлікту і на інші області».

На сьогоднішній день Росія з США підтримує військово-стратегічний паритет. Даний стан забезпечує еквівалентну можливість завдання у відповідь (у відповідь-зустрічного) удару з заподіянням неприйнятного для сторони-агресора шкоди. В першу чергу, даний паритет спирається на стратегічні ядерні сили.
Баланс стратегічних ядерних сил Росії і США регулюється Договором між Україною і Російською Федерацією і Сполученими Штатами Америки про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3), який був продовжений до 5 лютого 2026 року.

Треба розуміти, що військово-стратегічний паритет – це саме рівновага, яке може бути порушено в будь-який момент за допомогою створення такої зброї, якого немає в іншої сторони, або від якого у неї немає захисту.
У зв’язку з цим слід звернути увагу на слова Джона Реймонда про те, що є речі, які США можуть зробити в космосі, щоб внести свій внесок в загальний розрахунок стримування. Він також не розглядає «речі, які ми можемо зробити в космосі» як частина ядерного стримування, він говорить, що «сьогодні це поняття ширше».
Таким чином, стримування в космосі США припускають вести з позиції сили. Заходи в космосі для американських військових вже не є просто частиною заходів з підтримки стратегічного ядерного стримування, а окремим напрямком, котре буде вносити вклад в загальний розрахунок стримування.

Якщо ви маєте в космосі супутникове угруповання, яка виконує свою роль в системі попередження про ракетний напад, це означає, що частина ядерного стримування і виконує допоміжну функцію. А якщо ви, наприклад, розгорнете в космосі ударні ядерні озброєння, то це буде вже новим видом стратегічних наступальних озброєнь.

Розглядаючи це питання в рамках структури стратегічних ядерних сил, що складається з наземної, морської і повітряної компоненти, можна буде говорити і про четверту компоненту – космічну.

Розгорнуті в космосі ударні ядерні озброєння США потенційно можуть стати тією зброєю, якого немає у Росії, і від якого у Росії немає захисту.

Вашингтон давно ігнорує спільну ініціативу Росії і Китаю почати переговорний процес і розробити відповідні міжнародно-правові документи на базі російсько-китайського проекту Договору про запобігання розміщенню зброї в космічному просторі, застосування сили або загрози силою відносно космічних об’єктів, оновлений проект якого був представлений 10 червня 2014 року на Конференції з роззброєння в Женеві.

В кінцевому підсумку напрошується висновок, що США реалізують плани з руйнування військово-стратегічного паритету між США і Росією і зміни загального балансу сил в свою користь за рахунок розгортання в космосі ударних ядерних озброєнь.

Поділитись