Заклик на термінову службу до російської армії, який сьогодні оголосив Путін своїм указом з 1 квітня по 15 липня, також означає, що, з великою ймовірністю, якщо не станеться якихось форс-мажорів, до середини літа нової хвилі мобілізації не буде.
Російській системі військкоматів буде важко одночасно провести два процеси – заклик на термінову службу та мобілізацію. 2022 року через оголошену мобілізацію перенесли початок осіннього призову.
Нагадаємо, у ЗМІ та в експертних колах раніше активно курсували чутки, що в РФ буде оголошено нову хвилю мобілізації відразу після президентських виборів. Формальним приводом для неї, за оцінками, що звучали, могли б стати обстріли Бєлгорода («потрібно відсунути фронт від кордону») або теракт у «Крокусі», відповідальність за який російська влада фактично поклала на Україну (Україна і Захід подібні звинувачення відкидають).
Але, як бачимо, поки що ці прогнози не виправдовуються. Замість мобілізації Путін оголосив весняний призов, а нещодавно Шойгу заявив, що мобілізація не планується.
І це суперечить очікуванням багатьох експертів. Очевидно, що мобілізація має масу політичних та соціально-економічних витрат, але мобілізувати 150-300 тисяч осіб у масштабах Росії та анексованих територій навряд чи стало б для Кремля великою проблемою. І це забезпечило б значну перевагу РФ у живій силі на фронті, необхідну для початку великомасштабного наступу наприкінці весни-початку літа, про підготовку якого останнім часом все частіше говорять.
Тепер, навіть якщо мобілізацію оголосять наприкінці липня, на фронті вона позначиться лише до середини осені – коли мобілізовані пройдуть навчання та злагодження.
У відмови Кремля від мобілізації (або її відстрочки) може бути кілька пояснень.
Перше – приплив добровольців-контрактників справді великий і перекриває з лишком поточні втрати, дозволяючи РФ поступово нарощувати чисельність військ на фронті та перевагу у живій силі над українською армією. За офіційними даними на місяць контракти з МО РФ укладають 40-50 тисяч осіб, що справді значно перевищує навіть максимальні оцінки втрат РФ. Але багато експертів ставлять це число під великий сумнів, вважаючи, що цифра насправді набагато нижча.
Друге – РФ не збирається здійснювати масштабні наступи, покладаючись на тактику поступового знекровлення української армії, що згодом може підірвати боєздатність ЗСУ, якщо Україна не зможе вирішити проблему з активізацією мобілізації. І, ймовірно, у Москві вважають, що нинішньої чисельності армії та темпів її поповнення для вирішення цього завдання достатньо.
Третє – у Москві очікують, що війна найближчим часом закінчиться, або увійде до стадії заморозки.