Європейський Союз заявляє, що Росія намагається поступово поглинути частини східної України, йдеться в документі, який на цьому тижні обговорювався спільно з країнами-членами.
У статті Bloomberg ЄС зазначає, що такі дії Кремля, як організація нелегітимних виборів та видача паспортів місцевим жителям, “спрямовані на фактичну інтеграцію підконтрольних Україні територій до Росії”. Як повідомляє видання, підрозділ зовнішньополітичного відомства ЄС, ЕСВД, підготує звіт з цього питання.
Росія неодноразово заперечувала плани захоплення українських територій, заявляючи, що прихильник мирного врегулювання конфлікту на Донбасі.
Війна на Донбасі спалахнула після анексії Криму президентом Володимиром Путіним у 2014 році. Хоча великі бої між українською армією та підтриманими Кремлем повстанцями ролзпочалися наступного року. Сьогодні продовжуються смертельні сутички, вже зафіксовано понад 13 000 смертей .
Більша частина українського Донбасу проти членства України в НАТО та ЄС.
Минулого місяця напруженість між колишніми радянськими союзниками зросла, коли Росія розмістила впритул до кордонів військову техніку та понад 100 000 військовослужбовців, перш ніж частково відступити після закликів західних лідерів щодо деескалації. У знак підтримки, Україну відвідав минулого тижня державний секретар США Ентоні Блінкен.
У документі ЄС представлені варіанти, які дії можна використати для посилення стійкості України до російської агресії, зокрема:
- Посилення підтримки у боротьбі з “гібридними загрозами, включаючи протидію кіберзагрозам та дезінформацію”
- Допомагати українській програмі вакцинації проти коронавірусу, “особливо вразливим групам, щоб уникнути подальшого ослаблення в країні системи охорони здоров’я та соціально-економічної кризи”
- Підсилення енергетичної безпеки для зменшення залежності від Росії
- Поліпшення зусиль щодо відмови у визнанні російських паспортів, виданих жителям Криму та частини Донбасу
- Розгляд дозволу Україні брати участь у деяких безпекових проектах ЄС
ЄС стикався з критикою за те, що він не зайшов так далеко, як США, посилюючи санкції проти Росії. Подальші санкції залежатимуть від “подальшої серйозної загрози суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України”, згідно з документом.
Україна також звернулася за підтримкою до Брюсселя з метою вступу до НАТО.
Посли ЄС у комітеті з питань політики та безпеки країн ЄС мали різні точки зору на цей документ, коли обговорювали його у вівторок, йдеться в окремій записці, яку побачив Bloomberg.
Одна група широко підтримувала його зміст. Інша заявила, що ці пропозиції недостатньо наполягають на реформах, які Україна повинна здійснити сама – такі як антикорупційні заходи – і що держави-члени повинні більше говорити на поглибленні співпраці, що стосується програм безпеки блоку.