Люди в американському штаті Джорджія тепер можуть заходити до салонів краси, робити манікюр, стригти волосся, навіть отримати татуювання або масаж і це лише через три тижні загальнодержавного карантину. Це надзвичайно зворушливо, враховуючи, що вірус заразний і смертельно небезпечний.
Ця діяльність може дати зрозуміти деяким людям у Джорджії, що життя повертається до нормального життя. Рішення губернатора штату Брайана Кемпа дозволити таким підприємствам знову відкритись у п’ятницю є ризикованим. У штаті було проведено порівняно невелику кількість коронавірусних тестів, тому Кемп веде Джорджію через цю пандемію із зав’язаними очима, – передає CNN.
Зараз є побоювання, що відкриття салонів краси є занадто поспішним кроком та можуть означати поширення другої хвилі інфекцій у США і ще жорстокішої, ніж перша.
Якщо за останні кілька місяців виникла якась надзвичайна ситуація із швидким поширенням та скороченням смертей від коронавірусу, це мають показати тестування та підтвердити експерти з охорони здоров’я.
“Ми повинні знати, де знаходяться інфіковані, аби потім відокремити хворих від здорових. Ось чому потрібне тестування. Потрібно перевірити, що люди, які мають симптоми, насправді мають вірус, а потім визначити коло їх спілкування, зв’язатися з ними та ізолювати їх. Якщо цього не зробимо, то маємо знати, що вірус множиться в геометричній площині”, – сказала прес-секретар ВООЗ доктор Маргарет Харріс CNN.
У двох запропонованих планах відновлення економіки США експерти з охорони здоров’я та економісти заявляли, що країні доведеться проводити мільйонні тестування щотижня, перш ніж обмеження можна буде зняти.
США провели загалом 4,69 мільйонів тестів, згідно з даними проекту відстеження COVID та університету Джона Хопкінса (JHU). Це далеко не рекомендація Фонду Рокфеллера, яка передбачає, що протягом наступних двох місяців слід збільшити тестування до 3 мільйонів на тиждень. У своєму плані, який розробили видатні експерти країні, фонд рекомендує, що країна повинна розширити до 30 мільйонів тестувань на тиждень протягом наступних шести місяців.
Ще один план Центру етики Гарвардського університету Едмонда Дж. Сафра, опублікований у понеділок передбачає, що в країні потрібно буде робити щонайменше 5 мільйонів тестів на день до початку червня, аби починати поступове відновлення економіки.
Заяви деяких чиновників про рівень тестування, можуть призвести до плутанини. Президент Трамп заявив, що США провели найбільше тестувань у світі, і, хоча це може бути правдою.
Хоча корисно поглянути на те, скільки тестувань проводяться в країні на душу населення. ВООЗ каже, що це кращий орієнтир для вимірювання того, чи тестує країна адекватно. Д-р Майк Райан, виконавчий директор програм ВООЗ з питань надзвичайних ситуацій зі здоров’ям, нещодавно заявив, що хорошим орієнтиром є наявність принаймні 10 негативних випадків для кожного підтвердженого позитивного випадку. Це означає, що якщо держава чи країна проводить тестування та підтверджується близько 9% чи менше позитивних випадків, то, ймовірно, вони перевіряються добре.
США мають позитивний показник результатів у 18,8% відповідно до даних проекту COVID Tracking Project, які цитує JHU.
Такі високі показники говорять про те, що країна випробовує лише найгірші випадки, зазвичай це люди, які тяжко хворі і знаходяться в лікарні, сказав Гарріс.
Це однакова картина в окремих штатах США. У Джорджії було проведено близько 101 000 тестів із позитивним результатом 21,6%.
В іншому випадку кілька європейських країн також відстають у тестуванні і їм доведеться наздогнати безпечне відновлення свого суспільства.
У Великій Британії було проведено трохи більше 610 000 тестів з позитивним показником у 23,4%.
Різниця полягає в тому, що уряд Великобританії розширив свої соціальні обмеження. Але він аналізує, коли і як зняти його карантинні обмеження.
Уряд Великобританії поставив собі за мету робити по 100 000 тестів на день до кінця місяця.
Франція та Швеція також проводять тести, які не відповідають показнику ВООЗ.
Німеччина знімає заборони з обережністю
Німеччина робить гарний приклад для порівняння зі США. Почали полегшувати його обмеження, що стало прикладом для прийняття схожих рішень і в інших державах. І все-таки їх підхід набагато суворіший, ніж той, що ми спостерігаємо в Джорджії, і Німеччина демонструє обережність.
Меркель попереджає, що Німеччина перебуває на тонкій кризі, а Європа усвідомлює, що соціальне дистанціювання треба залишати.
Німеччина має величезні можливості для тестування. На піку пандемії близько двох тижнів тому вона проводила близько 400 000 тестів на тиждень, згідно з даними Інституту Роберта Коха (RKI), національного органу охорони здоров’я. Зараз мають можливість виконувати 730 000 тестів щотижня, і планує збільшити кількість тестів.
На кінець минулого тижня RKI повідомив, що Німеччина випробувала понад 2 мільйони людей і має позитивний результат 7,5%.
Минулого тижня канцлер Німеччини Ангела Меркель виклала перелік кроків, які країна здійснить, щоб почати скасовувати обмеження. У понеділок магазини розміром до 800 квадратних метрів розпочали роботу за умов дотримання заходів гігієни та соціальної дистанції.
Книжкові магазини, автосалони та магазини з продажу велосипедів тепер також можуть відкриватися незалежно від їх розміру. Ресторани, бари та спортзали залишатимуться закритими.
Меркель також заявила, що країна посилить свої зусилля з обмеження контактів між людьми. За цим слідкуватимуть офіцери поліції.
Але Меркель неодноразово попереджала, що ситуація може швидко змінитись, якщо люди не дотримуватимуться заходів соціального дистанціювання, які досі існують.
У четвер канцлер попередила, що Німеччина перебуває на “тонкій кризі” після того, як багато людей пробіглися до торгових та пішохідних зон. У той час, як Меркель підтримує рішення про полегшення карантинних заходів, прийнятих федеральним урядом земель, “їх виконання хвилює мене … вони здаються дуже сміливими, можливо, занадто сміливими”, – сказала вона.
Німеччина розглядала лише часткове зняття обмежень, оскільки рівень розповсюдження вірусу серед людей є середнім.
Трамп суперечить позиції Білого дому
Теоретично, Білий дім підтримує ідею широкого тестування, пошуку контактів під час карантину.
Але Трамп, під час зростання рівня безробіття, одночасно підштовхує кількох губернаторів до того, щоб знову відновлювати економіку вже з 1 травня. Приблизно половина штатів у країні повинна залишатиметься зачиненими на карантин до 25 травня або пізніше. За такою моделлю, Джорджія має послаблювати карантинні обмеження за два місяці.
Трамп також підтримав мітингувальників проти заходів перебування вдома, які, на його думку, порушують їхні права.
Кемп, республіканський губернатор і непохитний союзник Трампа, заявив, що підтримує дії президента. Але в середу Трамп заявив, що “рішуче” не погоджується з підходом Кемпа і що “просто занадто рано” відкривати такі салони краси.
“Усі наші дії узгоджуються з державними службовцями охорони здоров’я. Ми будемо продовжувати цей підхід для захисту життя – і засобів до існування – всіх жителів штату Джорджія”, – заявив Кемп.
В окремих тезах він також підкреслив, що держава різко збільшує свої можливості для тестування.
Доктор Ентоні Фоучі, директор Національного інституту алергії та інфекційних хвороб, заявив у четвер, що він порадить Кемпу, “не просто включати вимикач і їхати”.
“Тому що існує небезпека зараження. І я знаю, що є бажання швидко рухатися вперед. Це природне бажання людини. Але я б порадив йому як медичний чиновник та медик цього не робити”, – сказав Фокі, який є частиною коронавірусної групи Білого дому.
Також у Джорджії є багато противників плану Кемпа, і багато власників магазинів заявили, що не відкриються у п’ятницю.
Мер Атланти Кейша Ланс Боттомс, демократ, сказав в інтерв’ю CNN, що вона “здивована, що був вчинений такий крок”.
“Я не знаю, як ви отримуєте зачіску і чи тримаєтесь на безпечній відстані від того, хто стриже ваш чубок, для мене це просто не має значення”, – сказала вона.
У штаті Оклахома також було дозволено відкрити в п’ятницю салони краси. У неділю Монтана скасує розпорядження про перебування вдома, тоді як більшість підприємств не зможуть відкритися. Флорида вже відновила деякі свої пляжі, що викликало критику в соціальних мережах.