У центр Мінська знову стягнули автозаки

У центр Мінська знову стягнули автозаки

Протести в Білорусі 25 серпня мало не повернулися на етап вуличних боїв: під вечір до площі Незалежності приїхало 20 автозаків, водомети і машини для краху барикад.

Понад півсотні силовиків в чорних балаклавах сиділи в кабінах в очікуванні команди розігнати мітинг – в останній раз такі значні резерви ОМОНу на вулиці Мінська були виведені 12 серпня. Однак на масштабах протестного зібрання колона автозаків ніяк не позначилася. О шостій вечора на площі перед костелом Св. Симеона і Олени зібралося близько 1 тис. осіб. У демонстрації був і святковий привід – неофіційний День незалежності Білорусі. Тим часом учасники мітингу на підтримку вчителів пророкують: у вересні, коли в Мінську повернуться студенти, протести стануть ще багатолюднішими.

На цей раз організатори вирішили прив’язати демонстрацію до неофіційного Дня незалежності Білорусі – 25 серпня 1991 роки після провалу ГКЧП в Москві Білоруська РСР прийняла декларацію про державний суверенітет.

В офіційному ж календарі «Днем незалежнасці» вважається 3 липня: так народ республіки вирішив на референдумі 1996 року. 3 липня 1944 був покладений кінець фашистської окупації Білорусії. Таким чином, країна залишається єдиним пострадянською державою, чий День незалежності не пов’язаний з розпадом СРСР.

Незважаючи на дощ, на площі зібралося близько 1 тис. Чоловік, багато хто прийшов з парасолями, вручну розфарбованими в білий і червоний (в білоруській мові: Чирвоная) – головні кольори білоруського протесту. Скорочено їх називають БЧБ.

– Ваша символіка незаконна, прохання прибрати прапор, – вперше за минулі два тижні на площі з’явилася міліція.

Три співробітника органів ходили крізь натовп з маленькою ручною камерою і знімали особи всіх «порушників» з прапорами.

– Це символіка Білоруської народної республіки, першого незалежної держави білорусів, заснованого в 1918 році, – чоловік, наколовшись БЧБ-прапор на спінінг, намагається сперечатися з силовиками. Ті на аргументацію не відповідають, йдуть до наступного людині з таким же «незаконним» символом.

Влада країни неодноразово нагадували, що біло-Чирвоная символіка використовувалася білоруськими колабораційних владою під час німецької окупації в 1941-1944 роках. Однак протестувальники вважають, що символ набагато старше періоду Другої світової, і відмовлятися від нього через зв’язки з нацистами не варто.

– Вставайте під парасольку, вас же заливає, – люди діляться один з одним укриттям від дощу, одна дівчина роздає всім присутнім дощовики.

Багато хто вирішив перечекати зливу всередині костелу Св. Симеона і Олени – двері католицького храму були відкриті навіть в дні найзапекліших протистоянь вулиці і силовиків.

25 серпня мітинг показово пройшов на п’ятачку перед християнським храмом і не дійшов до пам’ятника Леніну. У цього символізму є практичне пояснення: вся вулиця Радянська, замикає площу Незалежності, була заставлена ​​автозаками. Вперше з 12 серпня, останнього дня жорстких розгонів протестів, на вулицях Мінська, причому в одному місці, зібралося відразу стільки машин силовиків: 20 автозаків, сім синіх мікроавтобусів без номерів, три спецмашини для розгону мітингів (з брандспойтами і «забралами» для краху барикад ).

Ці машини приїхали в урядовий район ще вдень, під час іншого мітингу – на підтримку вчителів. На ступенях міністерства освіти зібралося близько 120-150 осіб, з них викладачів (судячи з піднятим рукам) було всього 20-25. Решта – або стурбовані батьки, або учні.

Поділитись