Автор Bloomberg Патрік Донахью заявив, що рішення президента США Дональда Трампа скоротити чисельність американських військ в Німеччині позбавляє Берлін можливості протистояти Москві.
Також Трамп нібито вирішив обмежити число військових, які одночасно перебувають в Німеччині з можливих 52-х до 25 тисяч осіб.
На думку Донахью, ці рішення ставлять Меркель під загрозу в той момент, коли вона зіткнулася з тиском і вимогами виступити проти президента Росії Володимира Путіна більш жорстко.
Відлуння останніх виступів Дональда Трампа проти Німеччини дійшли до Москви, яка схвалила рішення Трампа. «Це плювок в обличчя Меркель, – каже Володимир Фролов, колишній російський дипломат, який став тепер експертом з міжнародних відносин. – Але він не в інтересах Росії».
Після кількох днів невизначеності в офіс Меркель надійшло офіційне повідомлення про те, що питання про виведення військ США знаходиться в стадії розгляду. Прес-секретар Білого дому неодноразово відмовлявся підтверджувати рішення Трампа. Повідомлення ЗМІ підняли в Берліні тривогу – новина про виведення військ сприйняли як ще одна ознака охолодження трансатлантичних відносин та зміщення пріоритетів у Вашингтоні.
Незалежно від того, чи дійсно президент США намагався підірвати зусилля Меркель в протистоянні Росії, це рішення ще раз показало здатність Трампа вибивати європейських лідерів з колії своєю непередбачуваною політикою.
На початку цього року, коли пандемія covid-19 охопила Італію, Трамп, не попередивши глав європейських країн, заборонив польоти [в США] з [країн] ЄС. Раніше він брав під сумнів положення НАТО про спільний захист, що лежить в основі безпеки континенту. Двоє добре розбираються в подібних питаннях людей повідомили, що колишній посол США Річард Гренелл деякий час заявляв про своє бажання зменшити військову присутність США в Німеччині – скоротивши частину військ або перекинувши їх до Польщі. Однак багато високопоставлених чиновників Держдепартаменту дізналися про цей план лише з новин.
У понеділок депутат Християнсько-демократичного союзу і координатор трансатлантичного співробітництва Німеччини Пітер Бейер заявив, що він все ще не впевнений, чи були ці повідомлення «пробною кулею» або прийомом кампанії Трампа. Але якщо президент здійснить задумане, це буде означати «ослаблення трансатлантичного альянсу», заявив він в інтерв’ю.
«Це буде не в інтересах НАТО і його членів, включаючи США, а в інтересах Китаю і Росії», – сказав він.
Вивід 9 тисяч 500 американських військовослужбовців створить токсичне геополітичне середовище для Меркель. Трамп, очевидно, сподівається зустрітися віч-на-віч з президентом Росії на саміті G7 восени і хоче змусити Німеччину зайняти більш жорстку позицію по відношенню до Китаю, свого найбільшого торгового партнера. Росію вигнали з G7 в 2014 році після анексії Криму.
За словами Флорова, Путін вважає канцлера розорившимся маклером, адже вона заявила, що не буде балотуватися на переобрання, коли закінчиться її четвертий термін у наступному році.
Історія взаємодії
Меркель – прагматик: вона намагалася взаємодіяти з Путіним і підтримувати відносини з Кремлем після того, як ЄС ввів санкції через Крим, і просувала будівництво газопроводу «Північний потік – 2» через Балтійське море, незважаючи на посилення ворожості з боку Вашингтона. Зараз завершення будівництва газопроводу вартістю 15 мільярдів доларів під питанням, оскільки США погрожують новими санкціями компаніям, які будуть брати участь в цьому проекті. Німецькі чиновники відкрито заявляють про своє розчарування в тому, що вони отримали так мало від своїх інвестицій в Путіна.
Німецькі чиновники вважають, що тепер на канцлера виявляється внутрішній тиск через нові одкровень про роль російської військової розвідки в кібератаці на Бундестаг в 2015 році і в публічній розправі в гангстерському стилі в Берліні минулого літа, а також через загострення напруженості в переговорах по Україні.
Минулого місяця Меркель заявила про період нового періоду охолодження з Росією. Росія «підтримує маріонеткові режими в деяких частинах східної України і атакує західні демократії, включаючи Німеччину, за допомогою гібридних ресурсів», заявила вона.
Тим часом США направляють високопоставлених чиновників до Відня, щоб 22 червня провести переговори з Росією з контролю над озброєннями. Адміністрація Трампа хоче, щоб Москва допомогла схилити Китай до більш широких переговорів щодо обмеження запасів ядерної зброї всіх трьох країн.
Відносини Меркель з Путіним, колишнім агентом КДБ у Східній Німеччині до падіння Берлінської стіни, досягли найнижчої точки в кінці травня. Міністерство закордонних справ Німеччини викликало російського посла після того, як федеральні прокурори дійшли висновку, що російський співробітник військової розвідки брав участь в нападі на комп’ютерні мережі в Бундестазі в 2015 році. За словами Меркель, участь Росії було «обурливою», а її МЗС заявив, що Німеччина скористається новим інструментом кібербезпеки ЄС для введення цілеспрямованих санкцій відносно підозрюваних. Міністерству було що обговорити з послом РФ в Німеччині Сергієм Нечаєвим.
«Дуже жорстка і кривава людина»
Вбивство грузина 23 серпня серед білого дня в парку Кляйнер Тіргартен, в декількох хвилинах ходьби від офісу Меркель, призвело до вислання дипломатів з Берліна і Москви. Генпрокуратура ФРН, що приступила до розслідування злочину в грудні, заявляє, що є докази причетності Росії. Поки чиновники чекають результати розслідування, міністерство «готове до подальших заходів» проти Москви.
Переговори, спрямовані на згортання бойових дій на сході України, ні до чого не приведуть, оскільки німецькі чиновники скаржаться на те, що Росія намагається виступати в конфлікті в якості посередника, а не учасника, кажуть інсайдери. Така позиція дискредитує п’ятирічний Мінський процес, який заклав основу для переговорів.
Меркель вже стикалася з Путіним через вбивство в Тиргартені в грудні на саміті в Парижі, вимагаючи від Кремля передати будь-яку інформацію, яка може допомогти розслідуванню. Але це доставило їй мало задоволення. Путін сказав, що вбитий, у якого було кілька псевдонімів і який, як передбачається, воював проти російської армії в Чечні, був «бойовиком і дуже жорсткою і кривавою людиною». За словами німецьких чиновників, Росія не надавала сприяння [в розкритті вбивства].
(Соціал-демократична партія Німеччини), молодший партнер Меркель по коаліції, традиційно дотримувалася більш примирливого підходу до Росії, ніж християнські демократи. Але навіть вони зараз вимагають, щоб канцлер виступила проти Путіна.
«Ми не можемо допустити, щоб такі речі відбувалися на німецькій землі, – заявив в інтерв’ю Нільс Шмід, старший депутат СДПН в комітеті із закордонних справ Бундестагу. – Ми не збираємося приймати це».