Дональд Трамп наклав вето на резолюцію конгресу, яка забороняла застосування військової сили проти Ірану.
“Я наклав вето на резолюцію SJ Res. 68, яка наказувала мені припинити використання збройних сил Сполучених Штатів в військових діях проти Ірану. Це була дуже образлива резолюція, внесена демократами в рамках їх стратегії перемоги на виборах (в конгрес) 3. листопада шляхом поділу республіканської партії. Ті деякі республіканці, які голосували за неї, зіграли їм на руку”, – йдеться в заяві президента, поширеній Білим домом.
Глава держави впевнений, що резолюція конгресу ґрунтується на “неправильному розумінні фактів і закону і наполягає, що ліквідація іранського генерала Касима Сулеймані була “повністю вирішена (американським) законом”.
“Резолюція передбачає, що конституційні повноваження президента щодо застосування військової сили обмежені захистом Сполучених Штатів і їх збройних сил від неминучого нападу. Це невірно. Ми живемо у ворожому світі серед загроз, і конституція визнає, що президент повинен уміти передбачати наступні кроки наших супротивників і приймати швидкі і рішучі заходи у відповідь. Ось що я зробив”, – заявив Трамп.
Резолюцію в березні підтримала більшість конгресменів. До цього в лютому її схвалив сенат, де більшість належить республіканцям, а не демократам, як в палаті представників. Це стало сигналом для адміністрації, що навіть однопартійці Трампа не поділяють його курс щодо Ірану і побоюються втягнення США у війну з ісламською республікою.
Документ, який в сенаті вніс демократ Тім Кейн, зобов’язує Трампа “припинити всі ворожі дії, спрямовані проти Ірану”, до особливого розпорядження або оголошення війни, що за конституцією робить тільки конгрес.
При цьому в резолюції вказується, що вона не повинна бути витлумачена як “перешкода Сполученим Штатам захистити себе від неминучого нападу”. Особливо наголошується, що президент несе “конституційну відповідальність за вжиття заходів щодо захисту США, їх територій, володінь, громадян, військовослужбовців і дипломатів від нападу”.
США провели в Багдаді 3 січня операцію по ліквідації Сулеймані. У відповідь Іран завдав ракетних ударів по іракській базі, де розквартировані американські військовослужбовці. Спочатку Трамп і керівництво Пентагону заявили, що постраждалих під час обстрілу не було. Потім військові змушені були визнати, що постраждалі є. При цьому їх число постійно збільшувалася.