Україна за сім років побудувала тільки половину «Стіни» – захисних фортифікаційних споруд на кордоні з Росією.
Повністю кордон не облаштований ні в одному українському регіоні, хоча щорічно на проведення робіт чиновники виділяють мільйони доларів.
Україна вже сім років будує «Стіну» на кордоні з Росією, але проект реалізований тільки на 51,4%. Про це журналістам повідомили в Держприкордонслужбі України (ДПСУ). У відомстві пояснили, що п’ять років знадобилося лише на розробку законопроектів, які дозволяють прикордонникам відчужувати землю у лісогосподарських і сільськогосподарських виробників без відшкодування втрат.
– У 2015-2016 роках Чернігівська, Сумська, Харківська та Луганська облдержадміністрації для розміщення відділів прикордонної служби повинні були безоплатно передати 15 земельних ділянок. Однак не зробили цього, – поскаржилися в ДПСУ.
Голова Держприкордонслужби Сергій Дейнеко каже, що повністю кордон не облаштована ні в одній області.
– Завершуються роботи в Харківській області, тривають в Чернігівській. У минулому році облаштовано одну ділянку в Луганській області. На ділянці «Троїцьке» в Луганській області в минулому році встановлена надсучасна система відеоспостереження. У Сумській області йдуть проектно-вишукувальні роботи, інженерні ще не починалися, – перераховує Дейнеко. Він додає, що за весь час зміцнення кордону облаштовано 400 км протитанкових ровів, 330 км дороги, 70 км колючого дроту і 100 км металевого паркану.
Глава ДПСУ додає, що в нинішньому році на будівництво «Стіни» витратять 338 млн гривень ($ 12,3 млн). Всього за час робіт на реалізацію проекту витратили 2 млрд гривень. Глава ДПСУ скаржиться, що грошей не вистачає. За його словами, тільки колючого дроту під назвою «Єгоза» потрібно на суму 2,7 млрд гривень.
– Якщо підуть назустріч певні меценати, то сподіваємося, що зможемо знизити ціну, – каже Дейнеко.
Цікаво, що сам же глава ДПСУ визнає безглуздість проекту:
– Немає такої стіни, яка б нас захистила від російських «Іскандерів» і танків. Єдиною стіною може бути готовність наших воїнів до самопожертви, їх мужність, – каже Дейнеко.
Ідея зміцнити кордон з Росією з’явилася восени 2014 року. З ініціативою виступив тодішній прем’єр-міністра України Арсеній Яценюк. «Кому не подобається «Стіна», може називати цей проект «Європейський вал». Це облаштування східного кордону Європейського союзу», – пояснював глава уряду. За його словами, зміцнення допоможуть Україні і Європі захиститися від можливого вторгнення Росії.
Початкові плани припускали, що на кордоні протяжністю 2 тис. кілометрів з’явиться суцільний паркан з високоміцної сталі. За забору і колючому дроті хотіли пустити електричний струм. Підходи до «Стіні» збиралися замінувати, обладнати протитанковими ровами, насипами і наглядовими вежами. На окремих ділянках планували створити водні перешкоди, встановити датчики руху, поставити замасковані протитанкові модулі. Українські політики порівнювали задумку з «лінією Маннергейма» і розділовим бар’єром на кордоні Ізраїлю і Єгипту.