Стало відомо, чому Туреччина озброює Україну

Стало відомо, чому Туреччина озброює Україну

Президент України Володимир Зеленський відвідав Стамбул 10 квітня.

Офіційним приводом для візиту стало засідання стратегічної ради високого рівня. Цікаво, що за день до приїзду Зеленського турецький президент провів телефонні переговори з Володимиром Путіним, політики обговорили ситуацію в Донбасі.

За підсумками зустрічі із Зеленським Ердоган зробив ряд гучних заяв. Так, він повідомив, що Туреччина не має наміру визнавати возз’єднання Криму з Росією. «Ми рішуче захищаємо територіальну цілісність України і суверенітет Туреччини. Ми ще раз підтвердили наше принципове рішення не визнавати анексію Криму», – сказав він.

Ердоган також додав, що Анкара підтримує «Кримську платформу» – проект Києва по об’єднанню міжнародного співтовариства для обговорення територіальної приналежності півострова. «Сподіваємося, що ця ініціатива принесе позитивні результати для всіх народів Криму, включаючи кримських татар, і України», – підкреслив президент Туреччини.

Ще однією приємною для Києва темою стало обговорення співробітництва України та НАТО. У спільній декларації лідерів двох країн говориться, що Туреччина підтримує прагнення України вступити в альянс. Обговорили сторони і ситуацію в Донбасі. Ердоган закликав врегулювати конфлікт за допомогою діалогу. Турецький президент виступив на підтримку виконання Мінських угод, вказавши, що Анкара бажає, щоб «тривожна ескалація» якомога швидше закінчилася.

Ще однією важливою темою стало військове співробітництво. У Стамбулі 10 квітня зустрілись міністри оборони двох країн Андрій Таран і Хулуси Акар. У прес-службі міністерства оборони України повідомили, що мова йшла про «будівництво кораблів класу «корвет», постачання безпілотних авіаційних комплексів Bayraktar і боєприпасів [до них], а також можливості з розвитку подальших проектів, зокрема в авіаційній галузі». Цікаво, що в той же день заступник голови комітету Верховної ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Юрій Мисягін повідомив, що Україна вперше застосувала турецька безпілотник в Донбасі. За його словами, політ проводився «поки з метою спостереження».

Нинішні переговори стали четвертою очною зустріччю двох президентів. До цього Володимир Зеленський двічі прилітав до Туреччини, один раз Ердоган відвідав Київ. При цьому риторика турецького лідера залишається приблизно однаковою. Так, під час останньої зустрічі в жовтні 2020 року його вже говорив про статус Криму. «Ми сприймаємо Україну як ключову країну в плані безпеки і стабільності нашого регіону. Ми завжди підтримуємо, підтримували і будемо підтримувати її суверенітет і територіальну цілісність, включаючи Крим. Туреччина не визнавала і не визнає анексію Криму», – підкреслював Ердоган.

Гучні заяви, втім, ніколи не заважали турецькій стороні співпрацювати з російським півостровом. Турецькі делегації з 2014 по 2019 рік щорічно відвідували Крим. Винятком став лише 2020 рік. До складу делегацій незмінно входили і офіційні особи, хоча МЗС Туреччини підкреслював, що поїздки носять приватний характер. Крім того, Туреччина довгий час залишалася єдиною країною, яка зберігала пряме транспортне сполучення з російським Кримом. Пороми перестали ходити тільки в 2017 році.

Поділитись