Росія виступає проти перенесення переговорів тристоронньої контактної групи (ТКГ) з врегулювання в Донбасі з Білорусі в Польщу.
Про це ЗМІ повідомили джерела в російських дипломатичних колах. Врегулювання призвело до безпрецедентного за останній час загострення на південному сході України. За рішення цієї проблеми візьмуться радники «нормандського формату» – їх наступна зустріч запланована на 19 квітня.
Росія категорично проти перенесення переговорів тристоронньої контактної групи по врегулюванню в Донбасі, якого вимагає українська делегація. За словами одного зі співрозмовників, заяви Києва про недемократичність Білорусі і тому її неприйнятність як майданчика для переговорів не що інше, як спроба «змістити фокус уваги з того глухого кута, в якому сьогодні знаходиться» ТКГ.
В цілому поки про повернення до очного формату мови не йде: як заявив раніше в інтерв’ю глава самопроголошеної Донецької народної республіки (ДНР) Пушилін, період дистанційного зв’язку через COVID-19 триватиме досить довго і перенесення переговорів «не обговорюється ні на якому рівні».
Про те, що при виході в очний формат українська делегація не поїде до Мінська, 6 квітня, напередодні позачергового засідання ТКГ, в інтерв’ю телеканалу «Україна 24» заявив її глава Леонід Кравчук. Свою відмову він пояснив тим, що Київ не вважає Білорусь демократичною і самостійною державою – на його думку, вона знаходиться «під каблуком Росії», «душить мітингувальників» і «говорить дуже негарні, непристойні речі по відношенню до України». Альтернативним майданчиком, за словами Леоніда Кравчука, має стати «нейтральна, демократична» країна. «Я думаю, якщо взяти колишній соціалістичний табір, то я б назвав Польщу», – сказав тоді глава української делегації.
Європейські учасники «нормандського формату» – Німеччина і Франція – нічого певного на цей рахунок не сказали. В уряді ФРН ініціативу української сторони коментувати відмовилися. У МЗС Франції відповіли трохи докладніше, при цьому не підтримавши і не девальвувавши ідею перенесення переговорів.
– Учасники тристоронньої контактної групи самі вибирають місце для своїх зустрічей, – сказали у відомстві. – Зі свого боку ми вітаємо зусилля спеціального представника ОБСЄ посла Хайді Грау і координаторів робочих груп ТКГ. Разом з обговореннями, які ведуться в «нормандському форматі», ці зусилля повинні привести до реалізації на місцях зобов’язань, взятих сторонами відповідно до Мінській угоді і заходами, узгодженими на саміті в Парижі 9 грудня 2019 року.
Розмови про перенесення переговорів йдуть на тлі загострення ситуації в зоні бойових дій. Воно почалося 26 березня, коли в районі селища Шуми в Донецькій області загинули четверо військовослужбовців збройних сил (ЗС) України. Київ звинуватив в цьому ДНР. У самопроголошеній республіці свою причетність до обстрілу відкинули, заявивши, що українські військові підірвалися на мінно-вибуховому пристрої під час обстеження мінних полів.
На початку квітня на тлі загострення з’явилися повідомлення про пересування російських військових по Ростовській області з заклеєними номерами неподалік від зони конфлікту. 8 квітня Сполучені Штати висловили свою «надзвичайну стурбованість» цим фактом, заявивши, що «Росія зараз зосередила більше військ на кордоні з Україною, ніж будь-коли, починаючи з 2014 року». У Кремлі, реагуючи на ці повідомлення, заявили, що вони не повинні викликати ні в кого занепокоєння – «Росія не становить загрозу для жодної країни світу, в тому числі не становить загрозу для України», заявив 5 квітня прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков.
«Ніхто не блукав і не блукає, російська армія пересувається на російській території в тих напрямках, в яких вважає за потрібне, в тому вигляді, в якому вважає за потрібне, для забезпечення надійної безпеки нашої країни», – підкреслив він.