США назвали «провалом» пропозицію президента Росії Володимира Путіна щодо продовження на рік Договору про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-3) без заморожування всього ядерного арсеналу.
Як вказує американське відомство в Twitter, обидві сторони сходяться на річному терміні продовження угоди. Однак, як запевняють Вашингтона, він пропонував продовжити СНО-3 тільки за умови «заморожування всього ядерного арсеналу», але Москва відповіла відмовою.
«Сьогоднішня відповідь президента Путіна про продовження нового договору СНО без заморожування ядерних боєголовок – провал», – наголошується в коментарі американської сторони.
Радник з національної безпеки Білого дому Роберт О’Брайен підкреслив, що прийняття Росією американських умов означало б перемогу для обох сторін.
«Ми сподіваємося, що Росія перегляне свою позицію до того, як вибухне дорога гонка озброєнь», – резюмував О’Брайен.
Раніше Путін провів в режимі відеоконференції нарада з постійними членами Ради безпеки, в ході якого обговорювалися перспективи контактів з Вашингтоном по СНО-3. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров зазначив, що російська сторона веде зі США інтенсивний діалог з усіх питань стратегічної стабільності, в тому числі за цією угодою.
За його словами, Москва запропонувала продовжити договір на п’ять років без будь-яких попередніх умов. У відповідь Вашингтон поставив Москві умови продовження документа.
«Ці попередні умови, досить численні, були сформульовані як за рамками самого договору, так і за рамками нашої компетенції. І до певної міри склалася критична ситуація», – підкреслив дипломат. Він нагадав, що дія угоди закінчується 4 лютого.
«Тобто у нас є повна загроза залишитися і залишити, весь світ взагалі без цього договору», – констатував у відповідь Путін.
На тлі того, що переговори з США зайшли в глухий кут, російський президент запропонував продовжити угоду поки хоча б на один рік.
«У мене є пропозиція, а саме: продовжити діючий договір без всяких умов хоча б на рік, з тим, щоб мати можливість провести змістовні переговори по всіх параметрах тих проблем, які регулюються договорами подібного роду, з тим щоб не залишити і наші країни, і всі держави світу, які зацікавлені в збереженні стратегічної стабільності, без такого фундаментального документа, як СНО-3», – деталізував Володимир Путін.
Разом з тим, однак, Москва і Вашингтон продовжують підготовку до саміту п’яти держав – постійних членів Ради безпеки ООН (РФ, США, Франції, Великобританії та Китаю). Дану ініціативу висунув Володимир Путін у своїй статті до 75-річчя перемоги у Другій світовій війні в ЗМІ в травні нинішнього року.
СНО-3 – одна з останніх залишилися угод, спрямованих на контроль найбільших ядерних арсеналів у світі. Документ був підписаний Росією і США в 2010 році. Він передбачає скорочення обома сторонами своїх стратегічних наступальних озброєнь протягом семи років.
За умовами угоди, Москва і Вашингтон мають скоротити СНО таким чином, щоб їх сумарні кількості не перевищували 700 одиниць для розгорнутих міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), балістичних ракет підводних човнів (БРПЧ) і важких бомбардувальників, 1 550 одиниць для боєзарядів на них, 800 одиниць для розгорнутих і нерозгорнутих пускових установок МБР, БРПЛ і ВБ.