США створюють особливий флот для боротьби з Китаєм і Росією

США створюють особливий флот для боротьби з Китаєм і Росією

Збройні сили США мають намір розширити зусилля з протидії Китаю і Росії, направивши в Тихоокеанський регіон спеціальну оперативну групу, здатну проводити інформаційні, електронні, ракетні і кібероперацій.

Спеціальний підрозділ буде добре оснащено для нанесення ударів по наземних і морських цілях за допомогою високоточної зброї дальнього радіусу дії – таким як гіперзвукові ракети. Це, на думку агентства Bloomberg, допоможе США розчистити шлях для військово-морського флоту в разі конфлікту. Також повідомляється, що підрозділ, швидше за все, буде базуватися на островах на схід від Тайваню і Філіппін. Терміни розгортання з’єднання поки не відомі.

Як заявив міністр сухопутних сил США Райан Маккарті, спеціальна оперативна група допоможе нейтралізувати деякі можливості, наявні в розпорядженні Китаю і Росії, які націлені на те, щоб тримати американські авіаносні групи в стороні від материкової частини Азії. За словами Маккарті, зроблені кроки будуть підкріплені новою угодою з Національним управлінням військово-космічної розвідки США. Відповідно до даних домовленостями, оперативні групи озброєних сил США зможуть краще перехоплювати інформацію з існуючих і майбутніх супутників на низькій навколоземній орбіті.

Міністр вважає, що це дозволить армії США побудувати нову парадигму в Тихоокеанському регіоні, де наземні війська зможуть «пробити дірку» в обороні противника для повітряних і морських сил.

Сукупний ефект від триваючих воєн на Близькому Сході, жорстка економія бюджету, недостатні інвестиції в передові військові можливості і зростаючі по вартості соціальні програми в Америці привели до того, що збройні сили США виявилися погано підготовлені до конкуренції між великими державами в Індо-Тихоокеанському регіоні.

Актуальна американська стратегія національної оборони спрямована на подолання цієї кризи стратегічної неспроможності. Вона ставить перед силами Об’єднаного командування в зоні Тихого океану завдання підготуватися до однієї війни між великими державами, а не до декількох більш дрібних конфліктів і закликає військових розставити пріоритети в стримуванні Китаю.

Про проблему протистояння США і Китаю в зоні Тихого океану пише і Defense News. Проведені дослідження показують, що надводним силам ВМС США необхідно докорінно змінитися, щоб нейтралізувати зростаючу китайську загрозу.

Надводні сили ВМС США далеко не в повній мірі відповідають тому, щоб протистояти загрозам XXI століття, і вони неправильно збудовані для реалізації своєї ж власної стратегії «розподілених морських операцій». Цей висновок роблять уже автори нового дослідження Центру стратегічних і бюджетних оцінок. У 118-сторінковому звіті американські аналітики Брайан Кларк і Тімоті Уолтон виділяють фундаментальні недоліки надводних сил ВМС США. Фахівці вважають, що багатоцільові кораблі, оснащені численними пристроями вертикального пуску керованих ракет, які вважалися колись грізною силою, стали уразливими, оскільки противники адаптувалися до цих бойових можливостей США.

На думку американських аналітиків, ВМС США повинні більш повно використовувати переваги пасивних засобів розвідки (датчиків) і тим самим зменшити свою залежність від гігантських РЛС ППО / ПРО. Завдання ППО / ПРО були головними для американського флоту з часів «холодної війни», наголошується в доповіді.

Стратегія американських ВМС, спрямована на те, щоб узяти гору над китайської стратегією протидії доступу в спірний район, також потребує доопрацювання. Згідно із заявою дослідного центру, план розподілу сил (засобів) на великому театрі військових дій, а не об’єднання їх навколо авіаносця, не буде ефективним, якщо в нього не внести істотних змін.

“Якщо надводні сили ВМС США не змінять свої підходи до розвідки, протидії повітряним, надводним і підводним загрозам, у них буде недостатньо оперативної гнучкості і бойових можливостей, щоб скористатися перевагами розподілу сил (засобів) в повному обсязі”, – підкреслюється в дослідженні.

У документі говориться, що американський флот повинен докорінно змінити себе, зменшивши свою залежність від великих активних засобів розвідки (датчиків) і в кінцевому рахунку відійти від бойових одиниць флоту, які дуже дорогі, щоб працювати в масштабі, необхідному для протидії Китаю.

Подібні кроки передбачають використання перспективних технологій – таких як потужні мікрохвилі і лазери – для боротьби з протикорабельними ракетами на більш близьких відстанях, звільняючи пристрої вертикального запуску ракет для наступальної зброї. Нові технології могли б протистояти атакам супротивників, призначеним для того, щоб змусити кораблі ВМС США спустошити осередку систем вертикального пуску, використовуючи замість крилатих ракет, призначених для ударів по берегових об’єктах, протикорабельні і зенітні керовані ракети.

Військово-морським силам США необхідно використовувати більше пасивних засобів розвідки (датчиків) для виявлення цілей противника, а не покладатися на свої гігантські радари.

Перехід до безпілотних бортових засобів розвідки був метою програми «Морський мисливець» Агентства передових досліджень, і багато хто підозрює, що середній безпілотний надводний корабель буде в кінцевому підсумку отримано з морського дрона «Морський мисливець», йдеться в документі.

ВМС США нещодавно передали управління над «Морським мисливцем» новому департаменту розвитку флоту, в завдання якого входить розробка концепції операцій для середніх і великих безпілотних кораблів.
У дослідженні також міститься заклик до швидкого переходу військово-морських сил США на корвет з оптимальною чисельністю екіпажу (з можливістю його експлуатації в безпілотному режимі). Це таке собі відступ від планів ВМС США щодо прийняття на озброєння великого безпілотного надводного судна (LUSV), який розглядається як якийсь зовнішній ракетний магазин (подібно магазину стрілецької зброї), здатний автономно працювати разом з флотом, витрачати свої ракети і повертатися на військово-морську базу для перезарядки.

Сьогодні ВМС США не в повній мірі відповідають поставленим завданням не тільки на військовий, але навіть і на мирний час. Згідно з дослідженням, близько трьох чвертей надводних сил ВМС США флоту, включаючи судна, що знаходяться в експлуатації і заплановані до будівництва, складаються з великих надводних кораблів з великими радарами протиповітряної і протиракетної оборони. Але в дійсності кораблі проводять більшу частину свого часу, виконуючи абсолютно інші завдання – боротьба з підводними човнами, розвідка, стримування, безпеку на морі і контртерористичні операції.

За великим рахунком, у американського флоту сьогодні немає невеликої надводної бойової одиниці, здатної виконувати ці функції. А зміст сьогоднішніх есмінців і крейсерів УРО занадто дорого, вважають автори дослідження.

Великі надводні бойові одиниці для ВМС США будуються за ціною приблизно по $ 1,8 млрд за кожну. Що ще більш важливо, ці високоінтегровані мультимедійні платформи складні і дороги в обслуговуванні і відновленні. Наприклад, модернізація крейсера УРО (CG) або есмінця ОРО (DDG) середнього віку коштує більше $ 100 млн і займає більше року.

У дослідженні також передбачається, що до 2048 року буде сформований флот з 74 великих надводних бойових одиниць і також буде врахована вимога щодо 52 невеликих надводних кораблів (ці ідеї вже озвучувалися в 2016 році). У цьому сценарії замість великих надводних кораблів ВМС вкладали б кошти в корвети ОРО і безпілотні надводні кораблі. У дослідженні також йдеться про те, що в цьому випадку військово-морським силам буде потрібно в цілому 96 корветів ОРО та 110 середніх безпілотних надводних кораблів.
Таким чином, передбачається перетворення військово-морських сил США, оснащених в даний час дорогими і трудомісткими у виготовленні есмінцями і крейсерами, в менший, більш адаптований до сучасних завдань флот, з більш дешевими кораблями. Вважається, що при цьому істотно зростуть наступальні можливості ВМС, а загальна кількість універсальних вертикальних пускових установок збільшиться приблизно в 1,4 рази.

Поділитись