Внесок Китаю в боротьбу з поширенням нового коронавірусу повинен становити більше $ 9 трлн.
Про це заявив на брифінгу держсекретар США Майкл Помпео.
“Внесок Китаю в боротьбу з пандемією нікчемний, якщо порівняти з тією ціною, яку через них заплатив світ, – сказав він. – У цю ціну входять 90 тис. Життів американців, більш 36 млн американців, які втратили роботу, починаючи з березня, і 300 тис. смертей у всьому світі. [Внесок Китаю] повинен бути більш $ 9 трлн, за нашими підрахунками”.
За словами Помпео, США, наприклад, виділили $ 10,2 млрд на глобальні заходи з реагування на яке викликається новим коронавірусів захворювання, а Китай – всього $ 2 млрд.
18 травня голова КНР Сі Цзіньпін, виступаючи на відкритті 73-й щорічній сесії Всесвітньої асамблеї охорони здоров’я, заявив, що Китай в найближчі два роки надасть постраждалим від коронавірусу країнам допомогу в розмірі $ 2 млрд.
США звинувачують КНР в приховуванні інформації про походження вірусу і масштаби епідемії. У свою чергу в Пекіні висловили жаль у зв’язку з тим, що “деякі політики використовують ситуацію з вірусом для шельмування Китаю”. 19 травня офіційний представник МЗС КНР Чжао Ліцзяні заявив, що американське керівництво “виступає з необгрунтованими заявами, мета яких – очорнити репутацію Китаю” і зажадав від США припинити брехати на КНР задля вирішення власних проблем.
Розслідування причин пандемії
Помпео також звинуватив владу Китаю в перешкоджанні проведенню незалежного розслідування про причини початку пандемії коронавірусу на своїй території.
“Китай продовжує перешкоджати допуску слідчих на пов’язані [з початком пандемії] підприємства”, – сказав він. Помпео стверджував, що китайська сторона “вважала за краще знищити ампули з живим вірусом, замість того, щоб поділитися ними [з іншими країнами]”.
Держсекретар також заявив, що не дивлячись на заяви Пекіна про відкритість, його дії не відповідають цьому. У зв’язку з цим він запропонував керівництву Китаю провести відкриту прес-конференцію, на якій “дати можливість журналістам поставити будь-які питання”.
Помпео висловив невдоволення тим, що Китай “почав погрожувати Австралії через просте прохання про проведення незалежного розслідування [початку пандемії]”. “Це неправильно і ми підтримуємо Австралію”, – сказав він.
Торгова напруженість між країнами зросла після призову Австралії провести всебічне міжнародне розслідування причин і обставин поширення коронавірусу в світі. 19 травня влада КНР ввела мита в розмірі 80,5% на імпорт ячменю з Австралії через підозри в порушенні правил торгівлі. У відповідь Канберра заявила, що розглядає можливість оскаржити рішення Пекіна у Світовій організації торгівлі (СОТ).