США наполягають на залученні Китаю до Договору щодо скорочення наступальних озброєнь

США наполягають на залученні Китаю до Договору щодо скорочення наступальних озброєнь

Трохи більше чотирьох місяців залишається до лютого 2021 року, коли закінчиться термін дії російсько-американського Договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь.

Документ, який зараз залишається єдиним міжнародним інструментом контролю над ядерною зброєю, був підписаний в квітні 2010-го в Празі президентами Дмитром Медведєвим і Бараком Обамою.

ДСНО обмежує стратегічні ядерні сили двох країн лімітом в 700 одиниць для розгорнутих у кожної з держав міжконтинентальних балістичних ракет (МБР), балістичних ракет на підводних човнах і важких бомбардувальниках. Крім того, допускається оснащення цих ракет не більше ніж 1550 ядерних боєзарядів і максимум 800 одиницями для розгорнутих і нерозгорнутих пускових установок МБР, БРПЧ і важких бомбардувальників для кожної з країн.

Спроби Москви і Вашингтона домовитися про умови продовження ДСНО або укладення нового аналогічної угоди поки доленосних результатів не дали. Останні пропозиції американської сторони з питань контролю над СНО були сформульовані в інтерв’ю спецпосланця президента США з контролю над озброєннями Маршалла Біллінгслі.

За його словами, Вашингтон, зокрема, пропонує ще до продовження ДСНО підписати угоду з політичними зобов’язаннями сторін, яке не вимагало б ратифікації Федеральними зборами РФ і американським конгресом. При цьому США розраховують, що на базі цього документа «виникне рамкова концепція, яка в кінцевому підсумку перетворюється в повноцінний договір», зазначив Біллінгслі.

Сполучені Штати наполягають на тому, що «будь-який майбутній договір повинен стати багатостороннім і припускати участь Китаю». Спецпосланець президента Дональда Трампа навіть стверджував, що у США і Росії цей пункт «не викликає розбіжностей: обидві наші країни вважають, що він (договір) повинен включати Китай». Дана заява Біллінгслі було оперативно дезавуйоване на Смоленській площі: за словами заступника міністра закордонних справ Росії Сергія Рябкова, ремарка американського емісара про те, «нібито Росія погодилася з США про необхідність підключення Китаю до переговорів по цій сфері», – це «просто навмисне спотворення нашої позиції».

При цьому у Вашингтоні зовсім не мають наміру враховувати позицію Москви, згідно з якою учасниками майбутнього договору по СНО повинні стати ще дві західні країни, що входять до «ядерного клубу» – Великобританія і Франція. Як зазначив Біллінгслі, «ми ясно дали зрозуміти нашим російським колегам, що те, що робить Китай, істотно відрізняється від того, що роблять Великобританія і Франція»: ні Лондон, ні Париж «не нарощують свої ядерні арсенали», в той час як Пекін «займається активною розробкою і розгортанням своєї ядерної зброї».

Генсек Організації Об’єднаних Націй Антоніу Гуттеріш називав продовження СНО-3 на п’ятирічний термін одним з «найбільш нагальних пріоритетів в області роззброєння і міжнародної безпеки». Адміністративний глава міжнародного співтовариства також переконаний в тому, що ДСНО треба продовжити незалежно від позиції Китаю, хоча і визнавав, що зараз «надзвичайну важливість мають максимально широкі рамки ядерного роззброєння за участю всіх зацікавлених країн». Кандидат демократів на майбутніх 3 листопада президентських виборах у Сполучених Штатах Джо Байден заявляв про те, що буде домагатися продовження ДСНО, який є «основою стратегічної стабільності у відносинах між США і Росією», а також вироблення на його основі «нових угод у галузі контролю над озброєннями».

Навіть якщо ДСНО не буде продовжений, він може виконуватися сторонами де-факто в певних рамках (як договір ОСО-2 1979-1986 років). Це дозволить в цілому зберегти передбачуваність програм СНО обох країн. «Поточна ситуація не вимагає якихось радикальних змін у структурі угруповань стратегічних озброєнь, – говорить експерт Костянтин Богданов. – При цьому сторони ведуть створення нових систем озброєнь, які, можливо, будуть потрібні їм в гіршому випадку, а в кращому – будуть розміняні один на одного в наступному раунді переговорів».

Поділитись