Радикальний рух “Талібан” уперше з моменту захоплення влади в Афганістані оголосив про призначення жінок на керівні посади у країні.
Відповідну заяву опубліковано у Twitter на сторінці Забіхулли Муджахіда – заступника міністра інформації та культури у сформованому радикалами тимчасовому афганському уряді.
“Розпорядженням голови тимчасового кабміну доктор Малалай Рахім призначена директором спеціалізованого пологового будинку “Малалай” [у Кабулі] – єдиної акушерсько-гінекологічної установи подібного роду у всій країні <…>. За пропозицією міністерства вищої освіти та зі схвалення прем’єр-міністра у тимчасовому Уряд лікар Аріан була призначена директором [гінекологічної] клініки [у столичному кварталі] Шахрара”, – підкреслюється в повідомленні.
Вказаним призначенням передували численні зустрічі радикалів із представниками низки країн та міжнародних організацій, на яких, зокрема, порушувалося питання участі представниць жіночої статі у суспільно-політичному житті країни.
Національний спеціалізований пологовий будинок “Малалай” та гінекологічна клініка “Шахрара” при Кабульському університеті медичних наук імені Абу Алі ібн Сини є унікальними у своєму роді для Афганістану, де гостро постає проблема материнської смертності.
Тим часом, за даними ООН, завдяки активній підтримці міжнародного співтовариства за останні 20 років смертність під час пологів в Афганістані знизилася з 1 450 смертей на 100 тис. дітей у 2000 році до 638 смертей на 100 тис. в 2019 році. Проте цей показник є одним із найвищих у світі.
Встановивши контроль над усією територією Афганістану до початку вересня минулого року, таліби почали вводити різні і, за їхніми словами, тимчасові обмеження щодо жінок та дівчаток, пояснюючи це необхідністю створити в державі “відповідне ісламське середовище”. Наприклад, радикали ліквідували міністерство у справах жінок, яке існувало близько 20 років, створивши замість нього міністерство ісламського призову, орієнтації, наказу доброго і заборони поганого. Це аналог органу, що діяв у 1996-2001 роках (коли таліби знаходилися при владі в країні), наділеного функціями ісламської “поліції вдач”.
Крім того, представники “Талібану” обмежили доступ дівчаток до шкіл у більшості провінцій країни, зобов’язали жінок-телеведучих носити хіджаб, а місцевим телеканалам рекомендували утриматися від демонстрації фільмів за участю жінок.
У сформований талібами тимчасовий уряд, який поки що не визнала жодна країна, жінки також не були включені. Це викликало серйозну критику міжнародної спільноти. На зустрічах із лідерами “Талібану” представники низки країн вже неодноразово заявляли про необхідність включення жінок до кабінету міністрів.