Росія рекомендувала ЄС змінити форму спілкування з Києвом

Росія рекомендувала ЄС змінити форму спілкування з Києвом

Ініціатива підтримувати Донбас похвальна, однак якщо Брюссель дійсно хоче допомогти жителям регіону, то йому треба інакше вибудовувати комунікацію з Києвом.

Про це заявили в постпредстві Росії при Європейському союзі. Раніше ЄС анонсував нову програму економічної підтримки підконтрольних Києву територій Донбасу. При цьому, говорячи про виконання Мінських угод, в Брюсселі наголосили: Росія – не посередник, а сторона конфлікту. У цих словах нічого нового немає, пояснили в Москві, просто західні країни інтерпретують ці домовленості – адже в якості конфліктуючих сторін там вказані Київ, Донецьк і Луганськ.

На початку березня 2021 року голова Європейської ради Шарль Мішель в ході свого турне в Молдавію, Грузію і на Україну заявив: Євросоюз розробив нову програму економічної підтримки Донбасу. За його словами, вона буде включати в себе в тому числі фінансування контрольних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ) на лінії зіткнення.

ЗМІ звернулися в ЄС з проханням уточнити інші деталі програми – зокрема, терміни її реалізації і загальну суму. У відповідь в структурі поділилися посиланнями на виступи Шарля Мішеля на прес-конференції з українським президентом Володимиром Зеленським та сказали, що додаткових коментарів по темі на даний момент у відомства немає.

Росія до факту такої підтримки ставиться спокійно. Як заявили в РФ, Москві «добре відомо, що ЄС надає фінансову та консультаційну допомогу українському керівництву для розвитку підконтрольних Києву територій Донецької та Луганської областей».

– Поряд з цим Брюссель схильний не помічати, що по відношенню до іншої частини Донбасу ось уже п’ятий рік діє введена Україною економічна блокада, яка погіршує гуманітарне становище в регіоні, – відзначили в диппредставництві.

Коментуючи вміст програми, в РФ звернули увагу на те, що ясність зараз є лише щодо КПВВ.

– Ініціатива похвальна, але, очевидно, що вона буде мати практичне втілення лише в разі добросовісної роботи Києва у відповідній гуманітарної підгрупі контактної групи по взаємодії з представниками Донбасу, – підкреслили в постпредстві. – Поки, на жаль, доводиться констатувати, що українська делегація в порушення взятих на себе зобов’язань на зустрічі лідерів «нормандської четвірки» в Парижі 9 грудня 2019 року за надуманими приводами зриває повноцінне відкриття двох КПВВ в Луганській області – «Щастя» і «Золоте» . Якщо Брюссель дійсно зацікавлений в покращенні життя населення Донбасу, йому слід було б вибудовувати діалог з українськими візаві зовсім в іншому ключі.

Ситуація навколо КПВВ «Щастя» і «Золоте» стала одним з епізодів, який загострив і без того складний переговорний процес. Їх відкриття було заплановано на 10 листопада 2020 року. Однак воно було зірване. Сторони традиційно звинуватили в цьому один одного. Наприклад, як розповіло джерело в німецьких дипломатичних колах, «поки Україна виконувала свої зобов’язання, сепаратисти не виконували свої і тримали пропускні пункти закритими».

Всі учасники переговорів за рішенням українського конфлікту ратують за виконання Мінських угод. Ось і Шарль Мішель на прес-конференції 3 березня в черговий раз заявив: ці домовленості – шлях до миру. Правда, на відміну від Москви, яка в зриві угод звинувачує Київ, Брюссель вважає в цьому винною російську сторону.

– Ми очікуємо, що Росія відповість взаємністю на конструктивний дух України. Росія не посередник. Вона сторона цього конфлікту, – сказав Шарль Мішель. – Будь-яка країна повинна мати право вибирати свій власний курс без іноземного втручання. Україна вільно вибрала євроатлантичний курс.

Поділитись