В ході майбутнього саміту президенти Росії і США Володимир Путін і Джо Байден можуть обговорити ситуацію з Олексієм Навальним і стягування російських військ до кордону з Україною, розповіла прес-секретар Білого дому Джен Дженніфер Псакі.
При цьому, за її словами, в даний час Вашингтон не може дати стовідсоткову гарантію того, що саміт відбудеться.
На потенційної зустрічі президентів Росії і США Володимира Путіна і Джо Байдена, по всій видимості, будуть підняті питання з приводу Олексія Навального і підвищення кількості російських військ біля кордону з Україною, розповіла прес-секретар Білого дому Джен Дженніфер Псакі.
При цьому, за її словами, в даний час Вашингтон не може дати стовідсоткову гарантію того, що саміт відбудеться. Порядок денний зустрічі буде визначатися тільки після того, як США і Росія домовляться про її проведення.
Путін два рази спілкувався з Байденом по телефону, і один раз – в епістолярній формі, коли в грудні минулого року привітав американського колегу з перемогою на виборах.
У вітальній телеграмі Путін побажав обраному американському лідерові усіляких успіхів і висловив упевненість, що «Росія і США, що несуть особливу відповідальність за глобальну безпеку і стабільність, можуть, незважаючи на розбіжності, реально сприяти вирішенню багатьох проблем і викликів, з якими зараз стикається світ».
«Зі свого боку готовий до взаємодії і контактам з Вами», – підкреслив глава російської держави.
У січні нинішнього року в телефонній розмові президенти обох країн висловили задоволення у зв’язку з обміном дипломатичними нотами про досягнення домовленості щодо продовження Договору про стратегічні наступальні озброєння, назвавши його важливим міжнародно-правовим механізмом взаємного обмеження ракетно-ядерних арсеналів.
Також політики торкнулися односторонній вихід США з Договору з відкритого неба, проблематику збереження Спільного всеосяжного плану дій щодо іранської ядерної програми, шляхи врегулювання внутрішньоукраїнського конфлікту в Донбасі, а також російську ініціативу про проведення саміту постійних членів Радбезу ООН.
«В цілому бесіда лідерів Росії і США носила діловий і відвертий характер», – підкреслили тоді в Кремлі.
В середині квітня Байден висловив зацікавленість в нормалізації стану справ «на двосторонньому треку» і налагодженні стабільного та передбачуваного взаємодії з Москвою по таких гострих проблем, як забезпечення стратегічної стабільності і контроль над озброєннями, ситуації в Афганістані і глобального зміна клімату.
«У цьому контексті президент США запропонував розглянути можливість проведення в доступній для огляду перспективі особистої зустрічі на вищому рівні», – повідомляла російська сторона.
А 29 квітня Байден під час свого першого звернення до Сенату і Палати представників Конгресу США заявив, що Вашингтон і Москва можуть співпрацювати навіть при наявних між ними гострих розбіжностей, коли це відповідає їх обопільним інтересам.
«Ми вчинили таким чином, коли продовжили Договір СНО-3 з ядерних озброєнь. І ми працюємо, щоб вчинити так само в питанні боротьби зі зміною клімату», – зазначив президент США.
Разом з тим глава Білого дому попередив, що Вашингтон буде реагувати на ті кроки Москви, які вважатиме недружніми.
«Я дуже ясно дав зрозуміти Путіну, що ми не прагнемо до ескалації. Проте, їх дії матимуть наслідки, якщо виявиться, що вони дійсно робилися», – сказав Байден.
За його словами, він відреагував «на втручання в наші вибори і кібератаки на наші уряд і бізнес» прямолінійним і пропорційним чином.
Глава Білого дому мав на увазі нещодавно прийняті Вашингтоном нові антиросійські рішення, що включали посилення режиму односторонніх санкцій, на які Москва відповіла дзеркально.
Серед тем, які можуть торкнутися Путін і Байден, варто відзначити звинувачення Москви з боку США в нібито призначення нагороди за напад на американських військових в Афганістані.
Також американський лідер може згадати про традиційне «втручання» в листопадові вибори, на яких він і переміг, і злом комп’ютерних систем США за допомогою програмного забезпечення SolarWinds.
При цьому, реагуючи на такі звинувачення, Москва вже не раз вказувала на те, що причетність російської влади до кібератаки не доведена, так само, як і вплив на хід президентської електоральної кампанії в США.
Крім того, російська сторона постійно нагадує, що інформація про нібито фінансову підтримку афганських бойовиків з боку ГРУ за напади на американських солдатів викликав скепсис навіть у попереднього президента США Дональда Трампа.