Путін, Алієв і Пашинян підписали заяву про розвиток Карабаху

Путін, Алієв і Пашинян підписали заяву про розвиток Карабаху

Російський лідер Володимир Путін, президент Азербайджану Ільхам Алієв і прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян підписали спільну заяву про розвиток Карабаху.

Глави держав провели в Москві тристоронню зустріч, на якій обговорили виконання мирної угоди, а також подальші плани щодо врегулювання ситуації в регіоні. Для будівництва економічних зв’язків і розвитку інфраструктурних проектів в Карабасі буде сформована робоча група, яку очолять віце-прем’єри урядів трьох країн. Перше засідання нового органу має відбутися до 30 січня.

У понеділок, 11 січня, в Москві відбулася тристороння зустріч лідерів Росії, Азербайджану і Вірменії, за підсумками якої Володимир Путін, Ільхам Алієв і Нікол Пашинян підписали заяву про розвиток Карабаху. Пізніше президент Росії окремо провів переговори зі своїм азербайджанським колегою і з вірменським прем’єром.

В ході зустрічі глави держав обговорили хід реалізації мирної угоди щодо Нагірного Карабаху і подальші кроки щодо врегулювання проблем в регіоні. Переговори тривали майже чотири години, і за їх підсумками було підписано спільну заяву, в якій позначений порядок роботи сторін з економічного розвитку регіону.

«Маю на увазі конкретні кроки по будівництву економічних зв’язків, розвитку інфраструктурних проектів. З цією метою буде створено робочу групу, яку очолять віце-прем’єри трьох урядів Азербайджану, Вірменії та Росії», – сказав Путін на спільній прес-конференції.

«Вони створять найближчим часом робочі експертні підгрупи, представлять конкретні плани щодо розвитку транспортної інфраструктури та економіки регіону», – додав він.

У тексті опублікованого пізніше заяви лідерів трьох країн йдеться, що робоча група з розвитку Карабаху проведе перше засідання до 30 січня.

За результатами засідання групи буде сформований перелік основних напрямків роботи. Серед пріоритетів – встановлення залізничного і автомобільного сполучення.

Також група визначить «інші напрямки за погодженням між Азербайджанською Республікою, Республікою Вірменія і Російською Федерацією».

Поряд з цим співголови робочої групи затвердять склад експертних підгруп для роботи за цими напрямками «з числа посадових осіб компетентних органів влади та організацій».

До 1 березня для затвердження на вищому рівні повинні бути представлені перелік і графік реалізації заходів, які передбачають відновлення та спорудження нових об’єктів транспортної інфраструктури, необхідних для забезпечення міжнародних перевезень через Азербайджан і Вірменію.

Нагадаємо, 10 листопада 2020 року набула чинності підписана Пашиняном, Алієвим та Путіним угоду про припинення вогню в зоні нагірно-карабаського конфлікту, яке, зокрема, має на увазі припинення бойових дій в регіоні, обмін полоненими і присутність російських миротворців на лінії зіткнення.

За підсумками січневої зустрічі лідери Азербайджану та Вірменії дали свою оцінку переговорам. Алієв зазначив, що «зустріч була дуже важлива для того, щоб забезпечити подальший сталий і безпечний розвиток» регіону.

За його словами, факт нової зустрічі трьох лідерів говорить про їх націленості на результат. Президент Азербайджану зазначив, що учасники переговорів «налаштовані на те, щоб підвести риску під тими діями, які відбувалися у вересні – листопаді».

«Та заява, яка сьогодні підписана, говорить про наші наміри, тому що одним з пунктів заяви за підсумками припинення військових дій було розблокування транспортних комунікацій», – заявив Алієв.

Він додав, що ця сфера «може надати великий динамізм розвитку регіону, а також зміцнити безпеку», оскільки відкриття транспортних комунікацій «відповідає інтересам народів Азербайджану, Вірменії, Росії».

Алієв також висловив упевненість, що сусідні країни також «активно включаться в створення транспортних коридорів і створення розгалуженої мережі транспортних артерій» в регіоні.

У свою чергу, Пашинян зазначив, що сторонам «вдалося в цілому забезпечити режим припинення вогню». Разом з тим, за словами вірменського прем’єра, «ще залишається дуже багато питань, які повинні вирішуватися».

Поділитись