Припинення бойових дій в Україні буде вирішуватися на наступному саміті миру

Припинення бойових дій в Україні буде вирішуватися на наступному саміті миру

Україна готується до проведення нового саміту миру. Зеленський заявив, що Україна не хоче затягувати цю війну та має якнайшвидше прийти до справедливого миру.

Міжнародне онлайн-медіа «Новий формат» вирішило взяти інтерв’ю в політолога Костянтина Бондаренка щодо очікувань від наступного саміту миру.

Хотілось би дізнатися, чого Україні очікувати від прийдешнього саміту і що це дасть для простих громадян. Як це може вплинути на українців?

Все буде залежати від багатьох обставин: коли буде проходити цей саміт, які будуть питання, хто буде брати участь у цьому саміті, якою буде диспозиція сил на лінії фронту і де буде проходити лінія фронту на той час, коли все буде відбуватися. Українська влада вже заявила кілька разів про те, що вона сподівається, що на цьому саміті буде вирішене питання про припинення бойових дій. Такий саміт може бути результативним лише в тому випадку, якщо не просто посадити за стіл переговорів Росію, а якщо перед тим відбудуться переговори чи зближення позиції між Росією та США. Потім вже відповідно, як екстраполяція на наші події, це вже буде позиція Сполучених Штатів і західних держав, які будуть підштовхувати Україну до тих чи інших варіантів рішення питання.

Так що зараз сам саміт – це лише приблизно окреслена подія, на яку ми всі сподіваємося. Але сказати, що це дійсно панацея на сьогоднішній день доволі важко, тому що це щось аморфне, щось не зрозуміле на сьогоднішній день, зрозумілі ж лише загальні питання.

І от стосовно цього: чи є можливість залучення Росії до цього саміту та чи вплине це на припинення бойових дій?

Це якраз бажаний результат, на який підштовхують Україну західні країни. Україна дуже не хотіла, щоб Росія була присутня на нинішньому саміті, який вже відбувся. Хоча Китай, Індія, Бразилія та інші країни підштовхували Україну саме до того, щоб запросити Росію, щоб вже на минулому саміті почалося обговорення певних рамок, на основі яких можуть відбутися переговори і бути підписаний мир.

Тому зараз Україна заявляє, що хотіла би бачити Росію за столом переговорів, хотіла би бачити Росію учасником саміту. Але для цього потрібно, щоб президент Зеленський скасував указ від 4 жовтня 2022 року, яким забороняються будь-які перемовини з Росією, потрібна налаштованість західних держав, які мали б виступити посередниками у даному процесі, та потрібна налаштованість самої Росії. Путін вже говорив, що готовий сідати за стіл переговорів із Сполученими Штатами і Україною, але він виставляє умови, які є неприйнятні для нашої сторони. Що мають зробити дипломати – це дуже важко сказати, але вони налаштовані організувати процес обговорення, щоб цей саміт переріс у новий переговорний процес.

Чи на другому Саміті миру можуть вирішитись основні питання, чи буде продовження у вигляді наступних перемовин?

 Сам саміт може дати лише поштовх, він не може вирішити питання миру, він може надати вектор, а вже далі професійні дипломати сідають за стіл перемовин, де вивчають деталі. Це ж не момент, де Зеленський та Путін сядуть та потиснуть руки. Там буде обговорюватися питання миру, відведення військ та бойової техніки, буде питання державного кордону, репарацій, контрибуцій, питання обміну полоненими, тому це питання може тривати місяці. Але головне, що це стосується припинення бойових дій. А від самого саміту до кінцевого рішення – миру можуть тривати роки, а той місяці.

Олександр Гапон, для «Нового формату»

Поділитись