Москва і Київ готові до зустрічі в «нормандському форматі», яка пройде 9 грудня в Парижі – дану тему в телефонній розмові обговорили президенти Росії і України Володимир Путін і Володимир Зеленський.
Крім того, глави держав продовжили дискусію про продовження договору на транзит газу через Україну, який закінчується 31 грудня нинішнього року. Про це президенти обговорили увечері 25 листопада в телефонній розмові. Також глави держав підняли тему передачі Росією Києву трьох військових кораблів ВМС України – «Яни Капу», «Нікополь» і «Бердянськ», які були затримані спецслужбами Росії в Керченській протоці в листопаді минулого року.
Раніше сам Зеленський назвав саміт за участю Росії, Німеччини і Франції дуже важливою подією і наголосив, що зустріч в Парижі дозволить просунутися на шляху «відновлення українського суверенітету і територіальної цілісності». «Чесно кажучи, готові, але треба ще трошки попрацювати», – додав Зеленський.
Декількома годинами раніше президент Росії Володимир Путін провів нараду з постійними членами Ради безпеки. У зустрічі взяли участь голова Держдуми В’ячеслав Володін, секретар Радбезу Микола Патрушев, міністр оборони Сергій Шойгу, директор ФСБ Олександр Бортніков, керівник Служби зовнішньої розвідки Сергій Наришкін та інші.
“Відбувся обмін думками щодо ситуації на південному сході України в контексті підготовки до запланованого на 9 грудня саміту в« нормандському форматі”, – розповіла про зустріч прес-служба Кремля. При цьому поки не відомо, чи буде окрема зустріч Володимира Путіна і Володимира Зеленського під час саміту.
“Поки немає ніяких позначок за програмою [саміту], це все в стадії підготовки, це підготовка між чотирма столицями”, – сказав прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков. Він зазначив, що помічники президентів в даний час контактують один з одним, «ведеться опрацювання, поки ясно тільки, що зустріч відбудеться.
Кілька днів тому президент Росії підкреслив, що не варто переглядати мінські домовленості, так як ці ідеї, про які говорять в Києві, є контрпродуктивними для вирішення конфлікту з самопроголошеними республіками Донбасу.
“Ось як ми повинні оцінювати такі заяви? Для мене не зрозуміло, я думаю, і для вас не зрозуміло, якщо це не зрозуміло для самого президента Зеленського, може бути новий закон, а яким він повинен бути, він поки не знає”, – вказав Путін.
Він зазначив, що попередній закон про статус Донбасу був узгоджений з владою самопроголошених Донецької і Луганської народних республік. Інші закони, вважає Путін, можуть завести ситуацію в глухий кут.
За день до цього Зеленський провів спільну прес-конференцію з прем’єр-міністром Чехії Андрієм Бабішем. Під час спілкування з журналістами глава України заявив, що на саміті в “нормандському форматі” сторони повинні будуть обговорити терміни, в які вся територія Донбасу повинна стати підконтрольною Києву.
Минулого тижня помічники лідерів Росії, України, Франції та Німеччини узгодили проект підсумкового документа саміту в «нормандському форматі». Про це повідомив директор Центру політичної кон’юнктури Олексій Чеснаков. Він розповів, що ініціатором узгодження документа до безпосереднього початку саміту стала російська сторона. За його словами, це дозволить обмежити можливі спроби Києва вийти за рамки мінських угод під час переговорів.
Однією з умов організації зустрічі стала згода влади України на “формулу Штайнмаєра”, в якій прописаний механізм надання Донбасу з боку Києва особливого статусу. Головна ідея угоди – проведення виборів на території самопроголошених ДНР і ЛНР під наглядом ОБСЄ. Регіон отримує тимчасовий особливий статус в день голосування, в разі визнання їх легітимності з боку ОБСЄ він стає постійним.
Влада України узгодила “формулу” в рамках засідання контактної групи по Донбасу, для її реалізації сторони конфлікту організували розведення сил в населених пунктах Золоте і Петрівське.
Фото Gazeta.ru