Перекинули “Абрамси”: що американці затіяли біля кордонів Білорусі

Перекинули “Абрамси”: що американці затіяли біля кордонів Білорусі

Наземні війська, бомбардувальники, винищувачі і флотські ударні угруповання – Пентагон і НАТО знову активізувалися біля кордонів Союзної держави.

Днями в Литві висадився танковий батальйон США – він візьме участь в навчаннях “Атлантична рішучість” (Atlantic Resolve). ВКС Росії все частіше фіксують польоти стратегічної авіації і повітряних розвідників.

Прибалтійські “друзі”

Кілька десятків танків Abrams, бойові машини піхоти Bradley, броньовані позашляховики – на полігоні в Пабраде розгорнулася ціла міні-армія, а незадовго до цього американці перекинули в Литву і авіацію – вертольоти Apache і Black Hawk.

За даними Міноборони Білорусі, на литовський полігон, всього в 15 кілометрах від кордонів Союзної держави, стягнули п’ятсот військовослужбовців, 29 танків і 43 БМП.

Влада прибалтійської республіки пояснили, що американці разом з литовськими військовослужбовцями відпрацюють спільні навчальні завдання. Маневри планові і проти третіх країн не спрямовані. Треба відзначити, Вільнюс просить американців якомога частіше проводити навчання на литовських полігонах, а забезпечення комфортного перебування заокеанських союзників давно стало одним із пріоритетних завдань уряду.

“Швидко стягують війська”: що відбувається в Норвегії

“Програма ротації американських військ “Атлантична рішучість” почалася ще за попереднього господаря Білого дому, – зазначає в розмові зіЗМІ військовий експерт аналітичного клубу “Валдай” Артем Курєєв. – З подіями в Білорусі вона прямо не пов’язана. Але разом з тим, навіть незважаючи на пандемію коронавірусу, американські військові строго дотримуються графіка ротації і не скасовують планові маневри”.

Нагадаємо, операцію “Атлантична рішучість” США затіяли відразу після анексії Криму Росією в 2014-му. Під приводом “російської агресії” американці розміщують війська в різних країнах Європи, поступово нарощуючи їх чисельність.
Солдати армії США поруч з батареєю Патріот під час навчань з розгортання ракетної системи дальньої дії США Патріот в Литві.

За оцінками експертів, НАТО з 2014-го вдвічі посилила військову активність у російських кордонів. А міністр оборони Росії Сергій Шойгу заявив, що Північноатлантичний альянс прагне повернутися до протистояння часів холодної війни: НАТО розвиває військову інфраструктуру і продовжує розгортати систему протиракетної оборони в Східній Європі.

“Угруповання НАТО в Прибалтиці точно не зменшиться, – упевнений Курєєв. – Елітам цих держав співпрацю зі США необхідно, щоб продемонструвати електорату захист від “російської загрози”, на яку можна списати і провали в економіці, і недозавантаженість портів, і невдоволення російськомовної меншини” .

Більш того, на відміну від Німеччини, Латвія, Естонія і Литва готові самі годувати чужу армію – нести істотні витрати на інфраструктуру і розміщення американських військ.

Регулярні пересування військових США по Європі – вже буденність. Найбільший плацдарм Пентагону в Східній Європі знаходиться в Польщі. Зараз тут чотири з половиною тисячі військовослужбовців. Скоро перекинуть ще тисячу.
Вашингтон і Варшава підписали угоду про розширеному військове співробітництво. Згідно з документом, в Польщі поліпшать командно-штабну структуру Збройних сил США, сформують центри бойової підготовки, створять сприятливі умови для розгортання підрозділів армійської і транспортної авіації, а також сил спеціальних операцій.

Для “залякування” Росії в Європу перебазовували десятки літаків і вертольотів. Так, в Польщі розмістили винищувачі F-16 і транспортні літаки C-17 Hercules. В Литву періодично перекидають винищувачі для повітряного патрулювання країн Балтії та акваторії Балтійського моря. Для демонстрації сили на аеродроми союзників по НАТО Пентагон час від часу переганяє і свої “невидимки” п’ятого покоління F-35 Lightning і F-22 Raptor. У Польщі також сформували ескадрилью розвідувально-ударних безпілотників MQ-9 Reaper.

В Європі активно діє і стратегічна авіація США. Так, в кінці серпня три бомбардувальники В-52Н відпрацювали удари крилатими ракетами по Калінінградській області. “Стратеги” злетіли з британської авіабази Ферфорд, проїхали над Нідерландами, Німеччиною, Польщею в район естонського полігону Тапа і виконали умовні пуски по об’єктах на території Росії.

На початку вересня “літаючі фортеці” баражували над Україною. B-52 вперше увійшли в повітряний простір Незалежної – три літаки в супроводі українських винищувачів пролетіли від західного кордону країни до Азовського моря і назад.

Сполучені Штати не залишають без уваги і водний простір. Їх кораблі стали частими гостями не тільки в Чорному морі. В кінці літа в Норвегію перекинули атомний підводний субмарину USS Seawolf, а незадовго до цього кораблі НАТО відпрацьовували протичовнові дії в Північній Атлантиці біля берегів Ісландії.

У травні американський флот уперше більш ніж за тридцять років вторгся в Баренцове море. Екіпажі ракетних есмінців “Портер”, “Дональд Кук” і “Франклін Рузвельт”, а також британського фрегата “Кент” вчилися діяти в складних кліматичних умовах.

Все це свідчить не тільки про спроби альянсу посилити військовий потенціал на Півночі, а й про зростаючу міць ВМФ Росії і Північного флоту зокрема. Адже після закінчення холодної війни і розпаду СРСР США навіть не розглядали російський флот в якості серйозного противника. Тепер їм доводиться з ним рахуватися.

Поділитись