В.о. прем’єр-міністра Вірменії, лідер партії “Цивільний договір” Нікол Пашинян привітав своїх прихильників з перемогою на позачергових парламентських виборах і заявив про плани на найближчі дні, набравши понад 54% голосів після обробки бюлетенів з половини виборчих дільниць.
Це число є бар’єром, який дозволяє політичній силі формувати уряд. При цьому, його головний конкурент – екс-президент Роберт Кочарян заявив, що перші підсумки парламентських виборів у Вірменії не вселяють довіри – його блок “Вірменія” набирає близько 18%.
Перші результати виборів у Вірменії на сайті ЦВК стали з’являтися через три години після завершення голосування. Пашинян відразу ж вирвався в лідери, після даних буквально з кількох ділянок. У міру того, як ЦВК оновлював цифри на електронному табло, картина принципово не мінялася – Пашинян мав близько 60%, Кочарян в районі 20%.
Напередодні Центрвиборчком представив дані з чверті дільниць по країні, і лідерство Пашиняна залишалося таким же впевненим. Близько другої години ночі Пашинян приїхав в свій виборчий штаб, щоб виступити в прямому ефірі, привітати прихильників з перемогою і повідомити про те, що має намір провести консультації в найближчі дні з деякими учасниками виборів.
Також Пашинян поділився подальшими планами в області зовнішньої політики, показавши цим, що абсолютно впевнений в тому, що утримає в країні влада за підсумками виборів. “Я хочу побажати миру для нашого регіону. Відкрити сторінку і еру мирного розвитку. Ми маємо намір розвивати і поглиблювати співробітництво з країнами ЄАЕС і ОДКБ. І обов’язково будемо рухатися в цьому напрямку”, – заявив він в ніч, подякувавши російське керівництво за підтримку, надану Вірменії. На завершення свого виступу Пашинян закликав своїх прихильників на мітинг в понеділок увечері на площі Республіки в Єревані, заявивши, що народ дав його партії “сталевий мандат”.
У той же час, передвиборний блок Кочаряна “Вірменія” виступив із заявою про те, що перші підсумки виборів в країні є спірними і не вселяють довіри. “Найсерйозніша причина недовіри – це сотні сигналів, що надходять з різних виборчих дільниць, що свідчить про систематичну, заздалегідь спланованою фальсифікації результатів виборів”, – йдеться в заяві. “Блок” Вірменія “не прийме результати виборів до тих пір, поки всі проблемні питання не будуть з’ясовані і Сумніву не будуть розвіяні”, – наголошується в ньому.
Що з іншими партіями і блоками?
Слідом за політсилами Пашиняна і Кочаряна, за результатами обробки бюлетенів з 1050 дільниць з 2008, слідують блок екс-президента Сержа Саргсяна “Честь маю” (5,39% голосів) і партія Гагика Царукяна “Процвітаюча Вірменія” (4,59%). Виборчий поріг для партій – 5%, для блоків – 7%. Згідно вірменському законодавству, в парламент повинні пройти хоча б три політичні сили. Якщо немає третьої партії або блоку, що долає бар’єр, як в даному випадку, такою силою стане те об’єднання, яке ближче до прохідного балу. Судячи з нинішнього розкладу сил, до парламенту увійде саме партія Царукяна, хоч вона і набрала менше відсотків, ніж блок “Честь маю”.
Решта партій і блоків не набрали і трьох відсотків голосів виборців, а більшість і одного.
Обстановка в Єревані
Протягом усього дня голосування обстановка Єревані була спокійна. Незважаючи на побоювання експертів, вона залишилася такою і після публікації перших результатів голосування. Кореспондент ЗМІ, пройшовши по центру нічного Єревана, не помітив ніяких хвилювань.
Поява Пашиняна в штабі, куди відразу ж стяглися його прихильники, стало єдиною нічною подією в Єревані і завершилася вона так само раптово, як і почалася.