З’їзду ХДС належить обрати нового голову, який може стати кандидатом консерваторів в канцлери Німеччини на виборах у вересні цього року і в разі успіху зайняти місце Ангели Меркель.
Дводенний з’їзд Християнсько-демократичного союзу (ХДС) – партії канцлера Ангели Меркель – почне роботу ввечері 15 січня. У коаліційний уряд Німеччини входить також партнер ХДС за консервативним партійному блоку баварський Християнсько-соціальний союз (ХСС) і Соціал-демократична партія Німеччини (СДПН).
З’їзд збирається, по суті справи, з однією єдиною метою – обрати в суботу нового голови ХДС натомість Аннегрет Крамп-Карренбауер (Annegret Kramp-Karrenbauer), яка не виправдала на посаді лідера партії очікувань Ангели Меркель. Пробувши на цій посаді трохи більше року, взимку минулого року Крамп-Карренбауер оголосила про своє рішення покинути пост і не висуватися кандидатом у канцлери, тобто в наступниці Меркель. Як правило, саме лідер ХДС стає кандидатом консерваторів на парламентських виборах в Німеччині, але в цей раз все може бути інакше, пише DW.
З’їзд двічі переносили. Спочатку його збиралися провести в квітні минулого року, але завадив перший локдаун, введений тоді в Німеччині через пандемію коронавірусу. Перенесли на грудень. Але восени піднялася друга хвиля COVID-19, карантинні обмеження стали ще більш суворими, так що з планами зібрати в одному залі тисячу делегатів – точніше 1001 – довелося розпрощатися.
З’їзд вирішили проводити віртуально: члени правління і кандидати в голови будуть знаходитися перед веб-камерами в берлінській штаб-квартирі ХДС, а делегати з’їзду – сидіти по домівках перед своїми комп’ютерами. Голосувати за нового голови їм належить двічі. Перший раз – віртуально, другий раз – по пошті, щоб ні у кого не залишилося ніяких сумнівів. Якщо в першому турі ніхто не отримає абсолютну більшість, то буде ще один віртуальний тур.
Така двоступенева процедура обрана тому, що в німецькому законі про партії не передбачені вибори голови виключно в режимі онлайн. В бюлетенях, які делегати будуть відправляти поштою, обіцяють залишити тільки ім’я переможця “цифрового” туру голосування, що має спростити всю процедуру.
Але це за умови, що ті, хто програв кандидати в голови стримають свою обіцянку, визнають результати цього туру і не будуть наполягати на включенні своїх імен в поштові бюлетені. Якщо, проте, розрив в голосах буде мінімальним, в межах 10-15 чоловік, то той, хто програв, вважають спостерігачі, може наполягти на участі в “поштовій” турі виборів. Виявися його результат іншим, ніж в ході онлайн-голосування, в партії може вибухнути хаос і двовладдя. І це в рік цілої серії земельних виборів, а ще й загальнофедеральних у вересні.
На роль лідера християнських демократів претендують троє чоловіків – голова зовнішньополітичного комітету бундестагу, в минулому звільнений канцлером з поста міністра екології Норберт Реттген (Norbert Röttgen), прем’єр-міністр найбільшою за чисельністю населення федеральної землі Північний Рейн – Вестфалія Армін Лашет (Armin Laschet) і повернувся з бізнесу в політику Фрідріх Мерц (Friedrich Merz), свого часу програв Ангелі Меркель боротьбу за владу в парламентській фракції консерваторів.
Регіональне походження грає в німецькій політиці істотну роль, і логічно було б припустити, що найчисленніша на з’їзді делегація з Північного Рейну – Вестфалії підтримає “свого” кандидата. Але так вже вийшло, що в цей раз “свої” всі троє: Реттген, Лашет і Мерц – земляки. Втім, це, мабуть, єдине, що їх об’єднує (а Реттген і Мерца – ще й колишні конфлікти з Ангелою Меркель).
65-річний Фрідріх Мерц – переконаний ринковик, фаворит суто консервативно налаштованих рядових партійців, які швидше за неохоче йдуть ліберальним курсом, прокладеним Ангелою Меркель. 59-річний Армін Лашет – повна протилежність Мерцу, він вважається людиною канцлера і довгий час був фаворитом кампанії з виборів голови ХДС. Його рейтинг, однак, трохи просів в умовах коронакризи, в якому він проявив себе не найрішучішим чином.
Наймолодший з цієї трійці – 55-річний Норберт Реттген. Його політичну кар’єру ховали вже кілька разів, але він не здавався і тепер виступає в амплуа сучасного консерватора, інтелектуала, прихильника жіночої емансипації та екологічної орієнтації ХДС з акцентом на захист клімату. Пост глави зовнішньополітичного комітету забезпечив йому широку популярність в країні.