Більше 10 тисяч жителів анексованого Криму, які купили автомобілі в лізинг у українських компаній ще до його окупації росіянами, ризикують втратити їх найближчим часом, так як до сих пір не можуть стати «офіційними власниками» своїх машин у Росії.
Про це пише Комерсант з посиланням на правозахисників у п’ятницю, 7 серпня.
Як пояснює видання, мова йде про людей, які уклали договори фінансового лізингу з компаніями “Приват-лізинг”, “Порше лізинг Україна” та іншими, засновниками яких були українські банки. У травні 2014 року українські банки пішли з Криму, в результаті жителі окупованого півострова втратили можливість виплатити їм борги і оформити авто в повну власність.
Наприкінці 2015 року в РФ було прийнято федеральний закон №422, згідно з яким вимагати погашення боргу за українськими зобов’язаннями можуть тільки акредитовані російські компанії, які придбали борги. Однак вищезгадані лізингові компанії своїх позик не продавали, тобто зобов’язання перед ними в РФ вважають припиненими, пояснює “Комерсант”.
Однак проблема в тому, що у випадку з лізингом машина залишається майном лізингодавця до повної виплати всієї суми, в результаті купили таким чином авто кримчани не змогли переоформити право власності на них. Жителі півострова підняли цю проблему на прямій лінії з президентом РФ Володимиром Путіним 16 квітня 2015 року.
Після цього уряд Росії прийняв постанову №399 про спрощену реєстрацію авто, згідно з яким за відсутності документального підтвердження права власності на машину жителі Криму отримують тимчасові реєстраційні документи на п’ять років (без видачі паспорта транспортного засобу).
Однак відпущений постановою строк закінчується, звертає увагу видання. Передбачалося, що власники придбаних в лізинг авто можуть оформляти на них право власності через суд, ґрунтуючись на положеннях Цивільного кодексу РФ про можливість отримати машину у власність після п’яти років володіння транспортним засобом.
Однак так звані «суди» Криму і Севастополя не поспішають визнавати право власності власників таких авто. “Комерсант” з посиланням на юристів пояснює, що судді, швидше за все, “поводяться обережно” через відсутність правозастосовчої практики у таких справах і хочуть для початку “побачити думку Верховного суду РФ з цієї ситуації”.
В результаті кримчани, які купили в лізинг машини до 2014 року, не можуть зареєструвати їх на себе. Тим часом, ГІБДД зобов’язана конфіскувати машину після закінчення терміну тимчасової реєстрації, якщо у транспортного засобу відсутній власник.