Як визнала Всесвітня організація охорони здоров’я, відразу за спалахом COVID-19 пішла справжня “пандемія фейковий новин, або “інфодемія”, яка поширюється по планеті навіть швидше, ніж сам вірус.
Її головними “переносниками” стали мобільні платформи, перш за все – популярний месенджер WhatsApp, що входить, нагадаємо, в американську корпорацію Facebook. Через нього неправдиві повідомлення – від курйозних до по-справжньому небезпечних – миттєво розлітаються серед громадян країн ЄС. За даними “мозкового центру” при Європарламенті, шість з десяти європейських користувачів взагалі не читають чергову “сенсацію” про коронавіруси перш, ніж на автоматі переслати її своїм знайомим. Дійшло до того, що WhatsApp почав боротися з цим згубним явищем, обмеживши можливості масової розсилки.
“Близько 85 відсотків європейців визнають, що фальшиві новини – суто їхня внутрішня проблема”, – визнають в Європарламенті.
Приклади найпоширеніших і часом відверто абсурдних фейків наводить європейське видання Politico. Так, серед австрійських користувачів WhatsApp стало популярним голосове повідомлення якоїсь пані на ім’я Елізабет, чиї “знайомі в Медичному університеті Відня” нібито лабораторно довели, що ібупрофен ускладнює перебіг “корони”. “Ми не тільки не обговорювали це питання кулуарно, але взагалі не проводили ніяких тестів про можливий вплив ібупрофену на COVID-19”, – поспішив виступити із спростуванням офіційний представник Віденського університету Йоханнес Ангерер. Але марно: його сайт вже “звалився” від напливу відвідувачів, а німецькомовна новина поширилася по всьому світу.
У Бельгії теж з’явилися “голоси”, які закликають підданих негайно скуповувати продукти. У Франції користувачі активно пересилали один одному аудіозапис від імені жінки, чий “дуже-дуже-дуже високопоставлений дядько, який має зв’язки в міністерствах”, нібито отримав “достовірну” інформацію, що жителям республіки повністю заборонять виходити на вулицю. У Португалії циркулював заклик якогось чоловіка “не вірити тому, що говорять по телевізору про кількість заражених” – нібито воно на порядок, а то і два занижено. А вже від порад по самолікування – часом далеко не нешкідливих – як і раніше немає відбою.
Дійшло до того, що віце-президент Єврокомісії закликала довірливих європейців ні в якому разі не вживати всередину відбілювач, як радять деякі псевдолікарі в соцмережах. А вірусологу з клініки при Боннському університеті Хендрику Штрееку довелося в ефірі Баварського радіо розвінчувати міф про користь дрібного харчування для “вимивання коронавірусу з організму”, а заодно про те, що його можна втерти в шкіру разом з кремом для рук. По той бік Атлантики жертвою фейку став не хто-небудь, а особистий юрист Трампа, колишній мер Нью-Йорка Рудольф Джуліані, який повірив в появу “на сто відсотків ефективної таблетки від коронавірусу”. У себе в Twitter Джуліані повідомив про результати досвіду місцевого доктора, який нібито розробив такі ліки на основі протималярійного препарату. У Німеччині цю новину передрукував портал Epoch Times, повідомивши, ніби “699 з 700 пацієнтів з його допомогою вилікувалися”. Згодом сам лікар ці повідомлення спростував.
Тим часом в Брюсселі підняли питання про те, що прийшла пора “активніше контролювати”, а по факту – цензурувати соцмережі і месенджери, захищені наскрізним шифруванням. Зокрема, Єврокомісія закликала такі платформи, як Facebook, Twitter і YouTube, до “більш тісної співпраці, інформування національних урядів і блокування недостовірних відомостей”. Крім того, з “антикоронавірусного” бюджету ЄС, в який закладено 37 мільярдів євро, частина коштів пішла на створення спеціального веб-сайту по “перевірці фактів про епідемію”. Втім, поки неясно, як саме він допоможе в боротьбі з “інфодемією”.