Новий лідер КНДР поверне війська в прикордонні райони з Південною Кореєю

Новий лідер КНДР поверне війська в прикордонні райони з Південною Кореєю

КНДР підвищує ставки і заявляє про намір повернути свої війська в райони, з яких вони були виведені за міжкорейським угодами.

Пхеньян вже встиг підірвати міжкорейський офіс зв’язку в місті Кесон. При це сам Кім Чен Ин досі мовчить, а особою антисеульскої кампанії стала його сестра Кім Е Чжон.

Генштаб Народної армії КНДР оголосив, що відстежує ситуацію в зв’язку з погіршенням відносин з Південною Кореєю. У заяві також повідомляється про «готовність підтримати будь-які рішення партії і уряду військовими засобами».

«Ми підготуємо плани військових дій», – повідомили в Генштабі.

16 червня північнокорейські військові підірвали вузол зв’язку в місті Кесон, який використовувався для переговорів з Південною Кореєю. Хоча будівля розташована на території КНДР і там не працювали представники Сеула, цей жест досить символічний.

Центральне телебачення республіки повідомило, що керівництво зруйнувало будинок, так як «розлючені люди» були сповнені рішучості «змусити покидьків суспільства і тих, хто їх укриває, дорого заплатити за свої злочини». Ймовірно, в повідомленні маються на увазі північнокорейські перебіжчики, які поширювали антиурядові листівки через кордон.

Також видання повідомило, що Пхеньян перекриває всі урядові та військові канали зв’язку з Південною Кореєю і може відмовитися від двосторонніх мирних угод, досягнутих під час трьох зустрічей голови КНДР Кім Чен Ина і президента Південної Кореї Мун Чже Іна в 2018 році.
Вузол зв’язку та так був закритий з кінця січня через пандемію COVID-19. Будівля була побудована на кошти, виділені Сеулом. Воно стало першою подібною точкою зв’язку між двома країнами з моменту їх поділу в 1945 році і вважалося символом політики взаємодії.
Її руйнування послідувало після досить різких заяв першого заступника завідувача відділом ЦК Трудової партії Кореї (ТПК) Кім Е Чжон, сестри Кім Чен Ина. 13 червня вона заявила, що Пхеньян зробить наступний крок щодо Південної Кореї за її зраду і злочини проти комуністичного режиму. Кім Е Чжон також додала, що армії країни доручено планувати і робити будь-які необхідні в цьому напрямку дії.

«Я відчуваю, що настав час порвати з владою Південної Кореї. Ми скоро зробимо такі дії, – сказала Кім Е Чжон. – Використовуючи свою владу, санкціоновану верховним лідером, нашою партією і державою, я дала вказівку відділу, який відповідає за відносини з ворогом, рішуче вжити таких заходів».

Заява була зроблена через тиждень після того, як вона пригрозила розірвати всі зв’язки з Сеулом, пославшись на те, що південнокорейські активісти і північнокорейські перебіжчики відправляють в Пхеньян пропагандистські антиурядові листівки.

«Очевидно, що південнокорейська влада будуть змушене заплатити дорогу ціну, якщо вони дозволять цій ситуації тривати, виправдовуючись», – сказала вона в опублікованій напередодні заяві.

«Якщо південнокорейська влада зараз мають можливість і сміливість виконати те, що їм не вдалося зробити за останні два роки, чому відносини між північчю і півднем і раніше знаходяться в глухому куті, як зараз», – додала вона.

У Сеулі вже заявили про плани заборонити розсилку листівок на законодавчому рівні. Незважаючи на це Пхеньян перестав відповідати на будь-які спроби Південної Кореї провести переговори.

Вибух вузла зв’язку, ймовірно, – самий провокаційний крок, який Північна Корея здійснювала з тих пір, як навесні 2018 року Пхеньян офіційно призупинив ракетно-ядерні випробування.

Незважаючи на те що ситуація з поширенням антиурядових листівок, безсумнівно, викликає роздратування у Пхеньяна, причина, по якій КНДР почала загострювати відносини з Сеулом, полягає не тільки в цьому, зазначає експерт Олег Давидов.

“Північнокорейці вже давно не задоволені станом справ в міжкорейських відносинах. Як відомо, відповідно до декларацій, які були прийняті Північною і Південною Кореєю в 2018 році на вищому рівні, сторони домовилися про широкий розвиток міжкорейського співробітництва – це відновлення автомобільних і залізних доріг в КНДР, створення спільних економічних зон, технопарків, туризм”, – зазначає експерт.

Однак, по суті, ці угоди так і не принесли Пхеньяну очікувану віддачу. Як відомо, діалог між США і КНДР щодо ядерної проблеми зайшов в глухий кут, і відносно Північної Кореї, як і раніше продовжують діяти великі міжнародні санкції.

«Ця ситуація фактично перешкодила реалізації міжкорейських проектів. У цих умовах північнокорейці, схоже, прийшли до переконання, що відносини з Південною Кореєю не приносять ніякого результату, перш за все, в плані вирішення нагальних економічних і фінансових проблем КНДР. У цих умовах вони, можливо, вважали за краще голосно грюкнути дверима», – зазначає Олег Давидов.

З іншого боку, нагнітання напруженості і провокації – це улюблений метод північнокорейців, за допомогою якого вони прагнуть привернути до себе міжнародну увагу з метою домогтися тих чи інших поступок.

«Стан справ в північнокорейської економіки погіршується, за деякими підрахунками, до 90% доходів від північнокорейського експорту скоротилася через санкції. У цих умовах в Пхеньяні, можливо, визнали за необхідне нагадати про себе, почавши з загострення міжкорейських відносин, що може стати прологом до нового конфронтаційним витка на Корейському півострові. Якщо це так, то «месседж» Пхеньяна буде адресований вже не тільки Сеулу, а й Вашингтону, політику якого в КНДР розглядають в якості головної перешкоди для зняття санкцій», – вважає експерт.

Тим часом, загострення в міжкорейських відносинах примітно ще і тим, що досить жорстку позицію Пхеньяна представляє не сам Кім Чен Ин, а його сестра. Від самого північнокорейського лідера поки коментарів не надходило.

«По-перше, сестра Кім Чен Ина входить в його найближче оточення – це людина, якій він повністю довіряє. Крім того, в минулому вона себе зарекомендувала непогано в ході встановлення міжкорейських контактів на початку 2018 року. Тепер ситуація змінилася і їй, мабуть, було доручено остаточно «розставити всі крапки над “i”. Що стосується самого Кім Чен Ина – в даній обстановці він, мабуть, відчув для себе недоречним особисто займатися будь-якими питаннями, пов’язаними з міжкорейськими відносинами, делегувавши всі повноваження на один поверх нижче», – вважає експерт.

Поділитись