Німецький кардинал подав у відставку через сексуальне насильство в церкві

Німецький кардинал подав у відставку через сексуальне насильство в церкві

У листі до Папи Франциска кардинал Рейнхард Маркс заявив, що розглядає свою відставку як можливість взяти на себе відповідальність за зловживання минулих десятиліть.

Про це пише The New York Times

Кардинал Рейнхард Маркс, провідна фігура римсько-католицької церкви Німеччини та член дорадчої ради Папи Римського Франциска, заявив у п’ятницю, що запропонував відставку особисто, щоб взяти на себе відповідальність за сексуальні зловживання священиками за останні десятиліття.

Розмовляючи з журналістами за межами офісів Мюнхенської та Фрайзингської архієпархії, кардинал, якого не звинувачували у зловживаннях, сказав, що розглядав це рішення місяцями. Провівши тижні до Великодня в молитві та роздумах, він написав листа папі з проханням звільнити його від обов’язків.

“Для мене важливо розділити відповідальність за катастрофу сексуального зловживання церковними чиновниками за останні десятиліття”, – написав кардинал у своєму листі, який було надіслано до Ватикану 21 травня. У ньому він сказав, що вважають, що католики опинились у “глухому куті” щодо розбещення зловживань, що вперше виявилося в Німеччині в 2002 році, а завершилося публікацією звіту Німецької єпископської конференції у 2018 році, в якому зафіксовано сексуальне насильство майже 3700 дітей над сім десятиліть.

Під час прес-конференції після виходу цього дослідження кардинала, який виконував обов’язки керівника конференції, запитали, чи не єпископ подав у відставку за ці висновки. Ні в кого не було. Кардинал Маркс заявив у п’ятницю, що питання залишилось у нього і призвело до його рішення спробувати подати приклад.

“Я вважаю, що однією з можливостей висловити свою готовність взяти на себе відповідальність є моя відставка”, – написав кардинал у своєму листі, який його архієпархія опублікувала за погодженням з Франциском. «Роблячи це, я, можливо, зможу подати особистий сигнал про новий початок, про нове пробудження церкви не лише в Німеччині. . Я хотів би показати, що на першому плані стоїть не інституція, а місія Євангелія “.

Він додав: “Тому я настійно прошу вас прийняти цю відставку”.

Кардинал Маркс сказав журналістам, що Франциск погодився на публікацію його листа, але попросив його продовжувати виконувати свої обов’язки, поки папа не вирішить, чи приймати його. У п’ятницю Ватикан не мав коментарів.

Католицьким кардиналам пропонується подати у відставку, коли їм досягне 75 років, тож у 67 років кардинал Маркс може служити ще вісім років. З 2008 року він очолює католицьку церкву в південній Німеччині Баварії – тій самій архієпархії, яку Йозеф Ратцінгер очолював з 1977 по 1982 рік, за роки до того, як стати Папою Бенедиктом XVI.

Цього літа очікується звіт про розгляд справ про сексуальне насильство в Мюнхенській архиєпархії.

У 2010 році з’ясувалося, що за часів Ратцінгера, будучи там архієпископом, священику, який отримував терапію після звинувачень у приставаннях до хлопців, було дозволено продовжувати працювати з дітьми під час пастирських обов’язків, де він вчинив подальші зловживання. Кардинал Маркс висловив “глибокий сором” з приводу звинувачень у зловживаннях у той час, але продовжував захищати загальну цілісність церкви.

З часом його думки про роль церкви як інституції еволюціонували, дедалі більше наголошувалося на необхідності реформ.

У 2018 році, працюючи головою Німецької єпископської конференції, він допоміг сформувати дискусійний форум під назвою «Синодальний шлях», зосереджений на тому, як здійснити структурні зміни в церкві, зосередившись на питаннях безшлюбності, гомосексуалізму та владних структур . Ці теми були б заборонені в інших країнах, але церква Німеччини є однією з наймогутніших і найліберальніших. Лише у 2019 році вона втратила членів – понад 270 000 – тому, що вони розчаровані застарілим підходом до сексуальної моралі та неможливістю покарати священиків, звинувачених у жорстокому поводженні з дітьми.

У 2020 році кардинал створив фонд під назвою «Spes et Salus – Надія і зцілення», з фондом у 500 000 євро, або близько 610 000 доларів, власних заробітків, які, за його словами, він економив за життя як священик. Мета фонду – допомогти жертвам зловживань з боку церкви зцілитись і примиритися з установою.

У своєму листі кардинал наголосив на своїй відданості зусиллям щодо реформування церкви та висловив сподівання, що його особисте рішення взяти на себе відповідальність шляхом відставки може стати поворотним моментом для заохочення необхідних реформ.

Але спроби Німеччини здійснити реформи викликали жорстокий опір як у Німеччині, так і за її межами, насамперед з боку консервативних єпископів та священиків, які проти спроб змінити церковну доктрину.

Георг Батцинг, єпископ Лімбурга, який в даний час виконує функції керівника Німецької єпископської конференції, висловив свою повагу рішенню кардинала Маркса, додавши, що він чітко заявив, що німецька церква повинна продовжувати свої зусилля щодо реформ.

“Синодальний шлях був створений для пошуку системних відповідей на кризу”, – сказав єпископ. «Отже, основні богословські дискусії, що визначають Синодальний шлях, є важливою і важливою частиною цього процесу».

З повагою виступив також преподобний Ганс Золльнер, член Ватиканської комісії з захисту дітей та президент Центру захисту дітей Папського Григоріанського університету.

“Кардинал Маркс продемонстрував, що місія та довіра церкви та її службовців мають більше значення, ніж його особиста позиція”, – сказав він католицькому журналу “The Tablet”.

Пропозиція кардинала подати у відставку надходить у той час, коли Папа подвоює свою думку, що криза сексуального насильства є в першу чергу наслідком дисбалансу в динаміці влади між кліриками та іншими церковними лідерами та особами, дорученими їм піклуватися, незалежно від їх віку.

У вівторок Ватикан оголосив, що Франциск вніс зміни до Ватиканського кодексу канонічного права, законодавчої бази для 1,3 мільярда католиків у світі, після багаторічних консультацій .

Криза сексуального насильства вибухнула в Німеччині в 2010 році, коли колишні учні берлінської середньої школи, Канісійський коледж, заявили, що в 1970-х і 1980-х роках вчителі знущалися над ними. Криза поглибилася в 2016 році, після того, як слідчий заявив, що понад 200 хлопчиків у хорі, керованому братом Бенедикта XVI, були знущані протягом майже чотирьох десятиліть .

Минулого тижня Ватикан направив двох старших єпископів до Кельнської архиєпархії, найбільшої та однієї з наймогутніших у світі церкви в Німеччині, для розслідування справи архієпископа щодо заяв про сексуальне насильство над дітьми з боку священиків, починаючи з 1975 року.

Кельнський архієпископ, Райнер Марія Вьолкі, доручив адвокату провести незалежний огляд того, як Католицька Церква обробляла повідомлення про зловживання, лише щоб відкласти його на той, що він назвав методологічних недоліків. У другій доповіді було виявлено десятиліття “систематичного приховування” руками церковних чиновників в архієпархії, включаючи Стефана Гессе, який зараз є архієпископом Гамбурга.

Поділитись