Компанія “Нафтогаз України” вивчає можливість нових позовів проти “Газпрому”. Про це повідомив у понеділок виконавчий директор компанії “Нафтогаз України” Юрій Вітренко в Facebook.
За його словами, мова йде про позов про зловживання “Газпромом” своїм становищем за новим транзитним контрактом і за контрактом між “Нафтогазом” і “Газпромом” про переуступку боргових зобов’язань “РосУкрЕнерго”.
“Зараз ми вивчаємо можливості” Нафтогазу “для вирішення зазначених проблем, серед них можна виділити наступне: скарга в європейський антимонопольний орган (з перспективою судового процесу в суді Європейського Союзу) щодо зловживання” Газпромом “своїм домінуючим становищем”, – зазначив він.
“Нещодавно нами були виявлені обставини щодо ролі” Газпрому “в операціях з борговими зобов’язаннями” РосУкрЕнерго” (раніше компанія виступала посередником при поставках газу в Україну), через які” Нафтогаз “отримав значні збитки”, – пояснив Вітренко.
При цьому він визнав, що “краще вирішувати всі проблемні питання без судових процесів” і що на першому етапі “Нафтогаз” намагається обговорювати зазначені питання безпосередньо з “Газпромом”. “Якщо ми не знайдемо спільної мови, будемо звертатися до політичного керівництва держави для досягнення домовленостей на міждержавному рівні”, – додав він.
Вітренко також позначив ряд проблемних тем, які, на його думку, все ще існують у відносинах сторін. Серед них він виділив неможливість перенесення точок придбання європейськими компаніями російського газу на українсько-російський кордон по новому транзитному контракту, а також неможливість експорту газу з РФ “незалежними від” Газпрому “компаніями”.
За словами Вітренко, рішення цих питань нібито дозволить українській стороні отримати “додаткові мільярдні доходи від транзиту”, знизити ціни на газ на Україні на 25% навіть без прямих поставок газу з РФ, а також отримати ряд інших вигод.
Процес проти Росії за втрату активів в Криму
Також “Нафтогаз” готує для подання в європейський арбітражний суд новий пакет документів в рамках процесу проти Росії за втрату активів в Криму, повідомив Вітренко.
“На цьому тижні ми завершуємо підготовку до чергового подання документів в рамках арбітражного процесу проти Російської Федерації щодо активів в Криму”, – написав він, нагадавши, що цей арбітражний процес триває вже кілька років.
“В арбітражі за активами в Криму нам протистоїть держава Російська Федерація, а не “Газпром”, – продовжував він. – Тому цей арбітраж не підпадає під угоду про врегулювання з “Газпромом”, яке “Нафтогаз” уклав в грудні”. За його словами, мова в даному процесі йде про $ 8 млрд, включаючи відсотки.
Вітренко повідомляв в січні, що “Нафтогаз” подасть оновлені позови до РФ по кримським активів, а рішення по ньому очікує в кінці поточного року або в 2021 році. У вересні 2017 року »Нафтогаз” подав позов проти РФ до Міжнародного трибуналу з вимогою відшкодувати збитки в зв’язку з втратою активів в Криму. До переліку оціненого майна входять виробничі активи дочірньої компанії “Чорноморнафтогаз”, газ в підземному сховищі в Криму, а також активи інших дочірніх компаній “Нафтогазу”.
Всього українські компанії та підприємці подали вісім позовів щодо захисту інвестицій в Криму. Крім “Нафтогазу”, це “Укрнафта”, Ощадбанк, “Лугзор”, “Стабіл”, “Еверест”, Приватбанк і бізнесмен Ігор Коломойський.