Росія перейде в режим створення контрзагроз у разі відмови НАТО від зміцнення безпеки в Європі, заявив заступник глави МЗС Росії Олександр Грушко.
Він зазначив, що Москва послідовно добиватиметься побудови європейської безпеки за раніше сформованими принципами, які були передані США.
У МЗС пояснили позицію Росії після публікації проектів договорів із НАТО та США. У суботу заступник голови відомства Олександр Грушко повідомив про наслідки ймовірного рішення Заходу не приймати пропозиції Москви щодо гарантій безпеки.
“Ми якраз даємо зрозуміти, що ми готові розмовляти про те, щоб військовий сценарій перевести в якийсь політичний процес, який реально зміцнить військову безпеку всіх держав на просторі ОБСЄ, Євроатлантики, Євразії. А якщо цього не вдасться, то ми вже окреслили НАТО, тоді ми теж перейдемо в цей режим створення контрзагроз, але тоді буде пізно нас запитувати, чому ми прийняли такі рішення, чому ми розмістили такі системи”, – пояснив заступник міністра закордонних справ.
Дипломат підкреслив, що країни Північноатлантичного альянсу повинні серйозно поставитися до пропозицій Росії щодо гарантій безпеки, інакше “їм доведеться мати справу з військово-технічною альтернативою”.
“Треба, щоб замислилися, нарешті, і європейці, якщо вони не хочуть перетворити свій континент на арену такого військового протистояння”, – зазначив Грушко.
Росія та НАТО підійшли “до моменту істини” у відносинах, пропозиції Москви спрямовані на те, щоб відійти від небезпечної межі, додав заступник глави МЗС РФ.
“Наші пропозиції якраз націлені на те, щоб все-таки вступити в якийсь нормальний діалог, на чільне місце якого будуть поставлені інтереси безпеки. І ми дуже чітко визначили шляхи досягнення цього”, – вважає він.
“Другий момент, чому ми зробили це в такій формі, дуже відвертій і прямій. Тому що всі домовленості, яких було досягнуто з НАТО, – це Основоположний акт, де вони взяли на себе два зобов’язання. Перше – не розміщувати суттєві бойові сили на території нових членів на постійній основі. І друге – не розміщувати ядерну зброю там, не створювати інфраструктуру. Ось ми зіткнулися з тим, що вони стали оминати ці положення”, – заявив Грушко.
Росія розраховує, що НАТО не вдасться “забалакати” пропозиції Москви, зазначив дипломат. Він констатував, що РФ у проекті договору щодо гарантій безпеки предметно сформулювала свої національні інтереси, а також описала своє бачення військової безпеки в Європі.
“Це не пов’язано з НАТО, це пов’язано з тим, що треба переходити на інші принципи безпеки, інакше ми опинимося в дуже складній ситуації, яку ми не хотіли б повторювати”, – сказав Грушко.
За його словами, Москва послідовно добиватиметься побудови європейської безпеки за зазначеними принципами.
“Ми будемо добиватися дуже послідовно і принципово того бачення, як треба будувати європейську безпеку, саме так, як ми її сформулювали”, – пояснив він.
Грушко додав, що Росія має всі технічні можливості для забезпечення військової безпеки країни.
“Те, що у нас достатньо технічних можливостей для того, щоб надійно забезпечити нашу військову безпеку всіма засобами, – це факт, який визнають наші партнери. Тому що це те, чим займаються НАТО, вони намагаються зараз нейтралізувати ті наші переваги”, – підсумував заступник міністра.
МЗС РФ повідомило 17 грудня, що передав американській стороні проекти договору між Російською Федерацією та США про гарантії безпеки та угоди про заходи забезпечення безпеки Росії та держав-членів Організації Північноатлантичного договору.
“Американській стороні в розгорнутій формі були дані необхідні пояснення логіки російського підходу, представлені відповідні аргументи. Розраховуємо, що на основі наших проектів договору та угоди США найближчим часом вступлять у серйозні переговори з Росією щодо критично важливого для підтримки миру та стабільності питання”, – йдеться у прес-релізі.
У суботу газета Spiegel написала, що головнокомандувач Об’єднаних збройних сил НАТО в Європі генерал ВПС США Тод Волтерс запропонував збільшити контингент військових сил альянсу на східному кордоні Європи у “зв’язку з нарощуванням військової присутності Росії на кордоні з Україною”.