Росія застерегла США від односторонніх рішень з питань використання ресурсів Місяця, назвавши подібні плани «агресивними».
Напередодні Дональд Трамп підписав указ про право американців на освоєння місячних ресурсів. У держкорпорації Роскосмос відреагували на підписаний президентом США Дональдом Трампом указ, що дозволяє американцям добувати природні ресурси на Місяці та інших космічних тілах.
«Спроби експропріації космічного простору і агресивні плани по фактичному захоплення територій інших планет чи налаштовують країни на плідну співпрацю, – заявив заступник генерального директора Роскосмосу з міжнародного співробітництва Сергій Савельєв.
“В історії вже були приклади, коли одна країна вирішила почати захоплювати території в своїх інтересах – все пам’ятають, що з цього вийшло”.
Президент США Дональд Трамп підписав виконавчий указ про комерційне освоєння ресурсів на Місяці та інших небесних тілах. Він наказує американській адміністрації противитися будь-яким спробам розглядати космічний простір як загальне надбання людства. Текст документа оприлюднила прес-служба Білого дому.
У ньому говориться, що в американців має бути право вести комерційну дослідження, добувати і використовувати ресурси в космічному просторі згідно з чинним законодавством.
«Американці повинні мати право займатися комерційним дослідженням і використанням ресурсів в далекому космосі, відповідно до необхідних законів. Далекий космос – юридично і фізично є частиною людської діяльності і США не вважають це загальним надбанням. Таким чином, політикою США повинен бути пошук міжнародної підтримки для державного і приватного використання ресурсів далекого космосу», – йдеться в тексті указу.
Згідно з документом, Вашингтон не визнає Угоду про діяльність держав на Місяці та інших небесних тілах, яке було прийнято резолюцією Генеральної Асамблеї ООН у грудні 1979 року. У ньому стверджується, що дослідження і використання супутника вважається надбанням всього людства і здійснюється в інтересах усіх країн світу. Держави, що досліджують Місяць, повинні керуватися принципами співпраці та взаємодопомоги, зазначається в угоді. Там також наголошується, що Місяць не підлягає національному присвоєнню «ні шляхом проголошення на неї суверенітету, ні шляхом використання або окупації, ні будь-якими іншими засобами».
«У зв’язку з цим держсекретареві слід протидіяти будь-яким спробам з боку будь-якої держави або міжнародної організації розглядати Угоду про діяльність держав на Місяці та інших небесних тілах в якості такого, що відкидає або будь-яким іншим чином виражає звичайне міжнародне право», – йдеться в указі Трампа.
Раніше Трамп зажадав «за всяку ціну» відправити американців на Місяць. На це він дав Національному управлінню з аеронавтики і дослідженню космічного простору (NASA) п’ять років. Незабаром агентство оголосило, що нова триетапна американська програма освоєння Місяця отримала назву Artemis.
Перший її етап (Artemis 1) передбачає непілотований політ встановленого на ракету SLS (Space Launch System) корабля Orion навколо Місяця і його повернення на Землю. Реалізація цього кроку запланована на другу половину 2020 року.
Другий етап (Artemis 2) – обліт природного супутника Землі з екіпажем на борту. Це планується здійснити в 2022 році.
В ході третього етапу місії (Artemis 3) NASA розраховує висадити астронавтів на Місяць в 2024 році і відправити їх до Марса орієнтовно в середини 2030-х років.
Трамп попросив у конгресу виділити гроші на цю програму. Договір про космос (Договір про принципи діяльності держав з дослідження і використання космічного простору, включаючи Місяць і інші небесні тіла ») – міжурядовий документ, спочатку подпісанний в 1967 році США, СРСР і Великобританією в розпал місячної гонки.
Учасники договору зобов’язуються не виводити на орбіту навколо Землі будь-які об’єкти з ядерною зброєю або будь-якими іншими видами зброї масового знищення, не встановлювати таку зброю на небесних тілах і не розмішати таку зброю в космічному просторі.
Договір передбачає використання Місяця та інших небесних тіл тільки в мирних цілях і прямо забороняє їх використання для випробування будь-якого роду зброї.