Лише професіонали в таких складних умовах можуть врятувати державу, — Сергій Соболєв

Лише професіонали в таких складних умовах можуть врятувати державу, — Сергій Соболєв

(Продовження)

Понад 45 тисяч кандидатів до місцевих рад, а також майже півтори тисячі кандидатів на очільників ОТГ представлятимуть партію Юлії Тимошенко на нинішніх  виборчих перегонах.

Протистояти аматорам і шоуменам на місцевих виборах можуть лише професіонали, які мають досвід роботи в радах, управлінській сфері, знають міське господарство і те, як розв’язувати проблеми громад.

 Саме такі професіонали у команді партії «Батьківщина»,-стверджує народний депутат, заступник голови партії Сергій Соболєв.

Наша розмова з політиком про те, чому ці вибори, як вважають експерти, будуть найважчими в історії України; кого «Батьківщина» делегує до місцевих органів влади; на які результати сподівається; чому і  яких брудних технологій з боку конкурентів  очікує; чи неминучий провал партії влади ,і як вплине на волевиявлення українців пандемія коронавірусу?

«Хвороба лідера ще більше згуртувала нашу команду. Сподіваюся, коли Юлія Володимирівна незабаром стане в стрій, вона оцінить те, що нам вдалося зробити. Хоча, чесно скажу, з нею ми б зробили набагато більше». 

 Сергію Владиславовичу, окремі експерти вважають, що останнім часом «Батьківщина» збавила темпи, не продукує інформаційних приводів, як це роблять мало не щодня конкуренти – ті ж ЄС, ОПЗЖ чи «Слуги». Причина у хворобі лідера партії?

Хвороба лідера партії це, без сумніву, страшний удар. Тому перше, що ми бажаємо Юлії Володимирівні, це – швидкого одужання. Ми чудово розуміємо, що вся інформаційна політика в державі заточена на лідерів рухів, партій. Але ми зробили все можливе для того, щоб максимально і наші спікери у парламенті, і в місцевих радах, наші діючі міські голови, депутати обласних рад могли проявити себе в цій непростій ситуації.

Ми добре пам’ятаємо слова Уїнстона Черчіля: «Ніколи не здавайтеся — ніколи, ніколи, ніколи, ніколи, ні у великому, ні в малому, ні у значному, ні в дрібному, ніколи не здавайтеся, якщо це не суперечить честі і здоровому глузду». Ці слова нас надихають. А хвороба лідера ще більше згуртувала нашу команду. Сподіваюся, коли Юлія Володимирівна незабаром стане в стрій, вона оцінить те, що нам вдалося зробити. Хоча, чесно скажу, з нею ми б зробили набагато більше. 

Я проаналізував наші лише сьогоднішні виступи під час пленарного засідання парламенту (наша зустріч з С. Соболєвим відбулася у пленарний тиждень – ВК). Важливі і принципові питання розглядалися. Як перший заступник голови фракції «Батьківщина», бачу, що, крім мене, у нас є кому боротися за Україну. Це і ті, хто був у попередньому скликані, і новообрані депутати. Колеги досить професійно аналізують законопроекти, подають свої. Це той же Олексій Кучеренко, це Сергій Власенко, Іван Крулько, який щойно одужав після хвороби, Вадим Івченко, Сергій Тарута, Михайло Цимбалюк (боюся когось не згадати)… Чи Володимир Кабаченко, який сьогодні зробив розгромний аналіз законопроекту про так звану «АРМУ», через яку продавали, так зване, конфісковане майно. Або ж Сергій Євтушок, який сьогодні брав слово з приводу навантаження на дороги, щодо перевантажених автомобілів. Тема ж болюча…

Справді, це вкрай важлива й потрібна робота. Але, погодьтеся, ви мало продукуєте інформприводів. Зараз майже всі партії піаряться на чому завгодно. Одна з головних тем – бунт регіонів через карантин. ЄС цілими днями розповідає про злив ворогу в Офісі президента інформації щодо операції спецслужб по «вагнерівцях»…

Так, ми це аналізуємо. Є й інші резонансні приводи на яких піаряться конкуренти.

Можу продовжити. Зовсім недавно одна партія ініціювала збройний напад на своїх активістів і на своїх телеканалах протягом кількох днів влаштовувала істерики про «фашистів» в Україні… Ще ж прокремлівська партія вимагає виборів в ОРДЛО, постійно критикує владу за те, що та не може досягти миру… 

Очевидно, мир з російськими танками в Чопі її б цілком влаштував. Для них мир – це наша капітуляція Путіну. Хіба можна погодитися на такі «ініціативи»? 

«Ми не голосували за той законопроект, який обурив представників малого бізнесу. Адже підприємців хочуть загнати в стійло, знищити податками. Але ж це вільні люди, їх мільйони в Україні».

Але ж чому «Батьківщина» останнім часом практично не продукує якихось інформприводів? 

І слава Богу. Адже якщо будуть подібні приводи, вони не зміцнюватимуть авторитет партії, вони точно не спрацюють на майбутнє. Можна створювати різні інформприводи, але я вважаю, що треба реагувати на виклики сьогоднішнього дня, і виклики, які можуть бути завтра. Саме тому всі наші законопроекти – це реакція на сьогодення.

Ось, наприклад, акція малого бізнесу, так званих ФОПівців. Ми не голосували за той законопроект, який обурив представників малого бізнесу. Адже підприємців хочуть загнати в стійло, знищити податками. Але ж це вільні люди, їх мільйони в Україні. Після того, як їх звільнили зі шкіл, з лікарень, з фабрик, заводів, шахт…вони не пішли на біржу праці, а своїми руками створювали робочі місця для себе і для тих, кому дають роботу. І тут раптом чергова спроба влади вкотре нанести удар по малому бізнесу.

Очевидно «випускникам трускавецької школи» не розповідали, що в багатьох країнах світу саме від стабільної роботи малого бізнесу надходить левова частка коштів до бюджету. Тому там, а не у нас підприємці мають багато преференцій.

Цього разу спроба «Слуг народу» вдалася. Вони продавили закон, який практично знищує ФОПів. Саме тому люди приїхали до Києва з вимогами захисту свого бізнесу, спрощеної системи оподаткування, скасування обов’язкового використання програмних реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

І, розуміючи, що закон набере чинності з 1 січня 2021 року, ми зробили все можливе, аби підписати з ними Меморандум, досягти конструктивного рішення. Акція під стінами парламенту, Офісу президента, Кабміну закінчилася успіхом. Бо ми змогли об’єднати більшість фракцій парламенту навколо цього важливого для мільйонів українців питання.

Вже доручено профільному Комітету Верховної Ради негайно опрацювати законопроекти, які, зокрема, готували і представники фракції «Батьківщина», для того, щоб вивести з кризової ситуації малий бізнес, а тим більше в умовах карантину. Ви ж розумієте, що трапиться, якщо вдруге буде введено карантин? Думаю, що малий бізнес зачистять остаточно. Бо великий бізнес вміє домовлятися і знає як. А ось мале підприємництво – беззахисне. Тому захистити ФОПівців законодавчо, не дозволити з них витягти останнє, через недолугу податкову політику, ми вважали, що це життєво важливо.

«Щодо ситуації з «вагнерівцями», злиття ворогу таємної інформації. Ми серед тих трьох фракцій, які негайно подали свою кандидатуру для створення ТСК. Ми за всебічне розслідування цієї справи».

Тобто, одна справа створювати сумнівні інформаційні приводи, а зовсім інша–не доводити до цих інформаційних приводів і реагувати на виклики.

Так. Хоча, наприклад, щодо ситуації з «вагнерівцями», злиття ворогу таємної інформації з Офісу президента – ми серед тих трьох фракцій, які негайно подали свою кандидатуру для створення ТСК. Ми за всебічне розслідування цієї справи. І якщо виявиться зрада – це буде ганьбою для нинішньої влади. Подібні злочини проти України не можна пробачати. Та «Слуги народу» і ще декілька фракцій проти створення цієї ТСК. І з чого б це? 

Щодо інших питань ми також негайно реагуємо. Наприклад, разом з фракцією «Голос» зробили заяву щодо чергового факту корупції в правлячій партії. На гарячому попадається черговий «Слуга народу». Вимагаємо дуже швидкої реакції від правоохоронних органів. «Випускники трускавецької школи», справді, в корупційних оборудках виявилися досить «здібними» учнями. Саме тому ми спостерігаємо, що виборці втрачають останні крихти довіри до цієї, так званої, «монобільшості».  

Тож можна з чогось робити інформпривід, але результат буде нульовим. А можна, як ми, системно, наполегливо працювати протягом років і десятиліть. Представники «Слуг» у парламенті зараз заявляють про тиск на ФОПівців, про несправедливість, знищення малого бізнесу. Вони вже намагаються стати на захист підприємців. Але ж ви за це голосували? Чим ви думали тоді?

Цікаво, чим вони думали, коли ухвалювали закон про обіг земель сільгосппризначення?

Через рік, коли вони відкриють цей неконтрольований ринок землі (якщо відкриють) – будуть кричати: що ж це твориться, хто ж скупив нашу землю, чому вона не обробляється? Але в «Батьківщини» була і є чітка позиція щодо цього питання: категорично проти запровадження ринку землі. Ми боролися до останнього. І навіть зараз продовжуємо боротися.  

Коли заклади з «однорукими бандитами» відкриються біля шкіл, у кожному готелі, або в спеціальних комплексах, разом з казино –«Слуги» ж будуть кричати: що ж це таке, 6% населення хворе на лудоманію (непереборний потяг до азартних ігор, хвороба, схожа на алкоголізм і наркоманію) і виносить зі своїх квартир останнє…Але, вибачте, ви ж голосували за це!

Саме тому ми були проти цих законопроектів. Наш лідер Юлія Тимошенко і депутати від «Батьківщини» намагалися переконати колег не голосувати за них. Бо розуміли всю їхню небезпеку для країни. Але наші аргументи не почули.

«Найяскравіший приклад брудних технологій: коли Юлія Володимирівна захворіла і була у досить важкому стані тут же помийні сайти розповсюдили абсолютно недостовірну інформацію, що вона іде з політики».

Передвиборчі баталії зараз у розпалі. Чи використовують брудні технології у Києві та регіонах ваші конкуренти? 

Найяскравіший приклад брудних технологій: коли Юлія Володимирівна захворіла і була у досить важкому стані (слава Богу зараз одужує) тут же якісь помийні сайти розповсюдили абсолютно недостовірну інформацію, що вона іде з політики. Хоча  ця інформація була негайно спростована.

Я щось пропустив?

Бачите, вам пощастило, ви не читаєте сайти-помийки. Але їх підхопили інші ЗМІ, які почали цей фейк розповсюджувати.  Зрозуміло що жодних подібних заяв ні голова партії, ні її оточення не робили. Ось вам приклад брудної компанії.

Інші приклади. Закон дозволяє в окремих випадках не реєструвати кандидатів. Це рішення ухвалює комісія. На нас почали виходити з брудними пропозиціями: давайте створимо більшість у виборчій комісії (бо в нас обов’язково в комісії 2 людини), для того, щоб не реєструвати когось із опонентів. Ми сказали: це не наші методи, ми в ці ігри не граємо. Забудьте, до побачення! 

Нинішня передвиборча кампанія ще не набрала серйозних обертів з дискредитації опонентів. Принаймні, таких масштабів, як перед минулорічними виборами президента і виборами до парламенту. Пригадуєте, що було?

Звісно. «Батьківщина» найбільше зазнала атак з боку ботоферм одного з конкурентів. Це ж відомо всім. Схоже, перестарався. Але хто його знає, як буде зараз? Ніхто ще не бачив списків. Хоча наші списки вже давно доступні виборцям. Нам нічого боятися, бо ці люди в команді тривалий час. Здається, що весь брехливий бруд на них давно вже вилили. Але як тільки зареєструються списки – от тоді й усе розпочнеться. Чи знає хтось, хто іде від Зеленського? Так, чули, що йде на Київського міського голову Ірина Верещук. А інші? Ніхто не знає! А в регіонах? Один – два прізвища і все. Тому коли з’являться списки кожного будуть під лупою розглядати: де він взявся, звідки перебіг, що зробив, скільки змінив партій, чому перефарбувався? Це буде цікавіше. І це дуже скоро станеться. Після партійних конференцій. Нарешті ми побачимо конкурентів.

«Знаєте, я не пам’ятаю, щоб хтось із попередніх президентів настільки відкрито порушував закон. Так, формально він не член партії, але виступає лише під прапорами цієї партії».

Що ж, запасаємося попкорном. Починається найцікавіше. Побачимо якими фейками «фабрики тролів» здивують цього разу.

Партію «Батьківщина» і наших кандидатів важко вже чимось здивувати. Ганебно, що конкуренти уже й навчальні заклади використовують у своїх політичних цілях. У Київському університеті імені Т.Шевченка провели свою конференцію. Хоч таким чином долучаються до цього бренду. Але, як на мене, тут є суперечності з українським законодавством.

Зараз президент за гроші платників податків гастролює по всій Україні, зустрічається з людьми фактично під прапором своєї партії, агітує за неї.  Це нормально в демократичній державі?

Їздити він може по областях. Він це робить винятково за гроші платників податків. Тут інша ситуація. Закон про партії чітко забороняє президенту бути членом будь – якої партії. Цей закон, до речі, діє десятиліття.

І ми бачимо, що він, порушуючи закон, під час свого турне Україною виступає під прапорами «Слуг народу». Навіть на трибуні, з якої читає текст, не тризуб, а наліпка – «Зе». Це ж можна побачити по всіх каналах.

Справді, тут є питання. Знаєте, я не пам’ятаю, щоб хтось із попередніх президентів настільки відкрито порушував закон. Так, формально він не член партії, але виступає лише під прапорами цієї партії.

Більше того, як заявив днями голова Комітету виборців України під час таких турне розповсюджуються агітаційні матеріали «Слуги народу», представляються деякі кандидати на місцеві вибори від правлячої партії…

Не чув про таке. Якщо це правда, то вони продовжують нас усіх «робити». Але, на жаль, у нас як відбувається? Людина зайшла до парламенту – це моя людина. А коли її звинувачують у корупції, коли впіймали на гарячому – ні, це не моя людина, це – «мікроб». А потім виявляється, що навколо президента – одні «мікроби». А кого ж тоді ви привели до вищого законодавчого органу? Це найгірше! Бо якщо ти вже привів – неси відповідальність за цих людей. Особисту відповідальність.

Президент стверджує, що ні за кого не агітує. Але ж навіть кандидати на посаду мерів прикриваються іменем президента. Про себе їм особливо нема чого сказати, тому наголошують, що президент в їхній команді.

Повторюсь: агітація президента за представників партії «Слуга народу», навіть дещо прихована, – це порушення українського законодавства. Якщо президент порушує закони, то яке майбутнє цієї держави? І, знаєте, не важко передбачити, що зараз всі кандидати від «Слуг» будуть прикриватися іменем президента. Більшість з них розповідатимуть не про свої досягнення, а про те, що президент в їхній команді. Сумно за цим спостерігати. Але це їм не допоможе. Рейтинги їхні просто валяться.

«Українці дадуть належну оцінку нинішній владі. Треба бути сліпим, щоб не бачити до чого ця непрофесійна, аматорська влада довела державу і людей».

Справді, сьогодні експерти кажуть про крах рейтингів  «Слуг». Про те, що на місцевих виборах вони зазнають нищівної поразки. Про монобільшість в якихось обласних , міських чи районних радах можуть взагалі забути. На вашу думку, провал провладної партії неминучий? Чи зарано ще про це говорити?

Я вважаю, що це-оціночне судження. Бо не соціологічні дослідження, а підрахунок голосів дасть відповідь на запитання: хто провалився, а хто має довіру у людей. Зараз загальна тенденція- рейтинг президента і рейтинг його партії летить вниз. На якій межі буде зупинено падіння і що буде через місяць – ніхто сьогодні не спрогнозує. Тому побачимо. Соцопитування будуть проводитися весь цей час. Але 25 жовтня не за горами. Українці дадуть належну оцінку нинішній владі. Треба бути сліпим, щоб не бачити до чого ця непрофесійна, аматорська влада довела державу і людей.

 «Слуги» вже за місяць до виборів намагаються пояснити свою майбутню поразку. Але це так схоже на партію влади. Вони бояться брати на себе відповідальність перед громадами, місцевим самоврядуванням». 

І вишенька на торті. Ще кілька місяців тому голова фракції «Слуг народу» Давид Арахамія заявляв, цитую: «Ми хочемо на місцевих виборах продовжити наше політичне цунамі. Дивіться, в цьому історична місія “Слуги народу”…  Але, напевно, цій місії не судилося здійснитися. За місяць до виборів у «Слуг» концепція кардинально змінилася… 

Так, Давид Арахамія вже встиг заявити про те, що повністю заперечує своє попереднє твердження. Мовляв, “Слузі народу” вигідніше програти місцеві вибори, щоб народ не зміг їх звинуватити в поганих дорогах, в усіх проблемах громад. Але ж українці чекали їхнього цунамі, великих реформ в місцевому самоврядуванні, розв’язання всіх нинішніх проблем! Бачите, «Слуги» вже за місяць до виборів намагаються пояснити свою майбутню поразку. Дивні і досить непослідовні заяви Арахамії. Але це так схоже на партію влади. Вони бояться брати на себе відповідальність перед громадами, місцевим самоврядуванням. Мені цікаво, як відреагують на такі заяви самі виборці?

Сьогодні «Слуг» критикують усі. І проєвропейські партії, і прокремлівські сили. Дехто навіть каже, що «Слуги» зараз опинилися в басейні з піраньями. «Батьківщина» належить до цих хижих риб?

Проблема криється в самих «Слугах». Ну не можуть бути в одній партії люди, де частина закликає до союзу з Путіним і подає всі для цього законодавчі ініціативи, а інша сповідує європейські цінності і вважає Путіна ворогом та головним злочинцем, який розпочав війну проти України і наказав убивати українців. А це є у «Слуг». Такі різні люди знаходяться в одній партії, в одній фракції. Ось чому під час голосування в парламенті можна виявити 3-4 різні групи всередині фракції «Слуга народу». Ми бачимо наскільки суперечливі речі відбуваються щоразу, як тільки вноситься на розгляд сесійної зали резонансний законопроект. Саме тому це серйозна проблема цієї фракції. Але бачили очі, що купували… 

Подивіться на голосування інших фракцій. Якщо голосують – голосують практично всі разом, як єдине ціле. Як тільки доходить до голосування «Слуг» – тут і починається. Провалюються навіть ініціативи президента. Це монобільшість? Так, це фракція, яка на сьогодні має 250 голосів. Та дуже принципово і важливо зрозуміти, що таке ця партія, ця фракція, і кому служать ці «Слуги».

Якщо уважно аналізувати їхні законодавчі ініціативи і їхнє голосування, неважко зрозуміти, кому вони «служать». Ну, точно не тим, хто їх обирав. До речі, самі дають підстави для нищівної критики.

Це абсолютно різні люди. За параметрами, якими іде водорозділ в Україні. І чому дивуватися? Якщо це різні люди то і голосують по-різному. Тільки виникає запитання: чому Зеленський взяв їх в одну партію? Для чого? Це вони сьогодні більше нагадують піраній, які гризуться в одному басейні.

Сподіваюся, тепер на місцевих виборах прізвище Зеленський не даватиме комусь якихось преференцій. Навіть представникам шоу – бізнесу.

Подивимося. Я також думаю, що ці непрофесіонали – аматори вже всіх втомили. Більше того, їхня діяльність, непродумані, незважені рішення, деякі ухвалені закони створюють загрозу національній безпеці країни.

«Якщо влада ухвалить зважені рішення для того, щоб максимально захистити й ізолювати людей з групи ризику, думаю, що вибори пройдуть без проблем. Не ухвалять – важко передбачити перебіг подій».

Є надія що СOVID-19 не завадить місцевим виборам і вони таки відбудуться. У першій частині інтерв’ю ми про це згадували. Але ж виборці, які прийдуть (якщо прийдуть) на дільниці,  від пандемії не захищені. У нас немає безкоштовних масок, рукавичок, дезінфекторів, за тести люди платять значні суми з власної кишені. Нещодавно Ви заявили під час «Години запитань до уряду» про те, що тести у нас повинні бути безкоштовними. Фракція звернулася з такою вимогою до уряду. Але чи дослухається влада до ваших слів?

Ціни лише ростуть. Не дослухається. Ніхто не збирається українців забезпечувати безкоштовними масками, тестами, рукавичками, дезінфекторами…Та й на ці виклики немає  простої відповіді. Хоча я маю своє бачення. Можливо воно не всім сподобається проте воно таке. На сьогодні є 2 способи боротьби з коронавірусом. Китайський чи північнокорейський. Де військові оточують села, містечка і людей роблять вигнанцями. Вони  не можуть вийти за межі свого населеного пункту. Фактично, такі собі міні – концтабори.

Чи може щось подібне бути в такій країні, як наша? Переконаний – ні. Чи може таке бути навіть в такій країні, як Росія? Теж ні. При всій тоталітарності режиму Путіна вони не підуть на це.

Є інший досвід, досвід Швеції. Там абсолютно інша концепція. Хоча всі його критикували. І головного санітарного лікаря, і прем’єра, який взяв на себе відповідальність. В чому ж суть? Вони зразу сказали кому загрожують найважчі ускладнення. Це відомі категорії: люди похилого віку, з надлишковою вагою, а також усі, хто мають небезпечні хвороби, у кого імунна система вкрай вразлива (хворі на діабет, СНІД, серцево–судинні, аутоімунні захворювання). Шведи  вирішили спрямувати зусилля на збереження життя саме цих категорій жителів країни.

У будинках престарілих – найжорсткіший режим, ніхто сторонній туди не може зайти. Але держава взяла на себе відповідальність за постачання продуктів, ліків і всього необхідного для цих людей. Щоб вони не захворіли і нормально жили.

Друга категорія – ті, хто має захворювання імунної системи. Вони стоять на обліку. І держава їм також допомагає. Це абсолютно інший підхід. Вони максимально захистили (хтось каже – ізолювали, а я переконаний – захистили) найбільш вразливі категорії. Людина з надлишковою вагою не має права виходити на роботу. Це стосується і хворих на серцево – судинні, аутоімунні, легеневі захворювання. Люди похилого віку повинні сидіти дома. Не повинні ризикувати своїм життям. Але всім необхідним їх забезпечують.

На жаль, ми не Швеція. У мене зразу ж виникає запитання: чи можемо ми організувати захист наших громадян під час виборів? 

Я вважаю, що шведський досвід, який визнаний кращим у світі – найкращий. І ми повинні йти таким же шляхом. Бо чого я боюся? Через різке зростання кількості хворих, можливо у нас знову буде введено загальний карантин. Що це означає для підприємств? Це – крах. Що це означає для виборів? Крах.

Чому я вимагав щорічного звернення президента напередодні таких важливих подій –місцеві вибори, коронавірус, виклики економічні, дефіцит бюджету? Він повинен сказати: я беру на себе відповідальність і я іду саме таким шляхом. Тоді ми розуміємо як вибори організувати, і як це буде зроблено. А коли ми ні там, і ні там, – відбувається найгірше. Тоді щодня понад 3-3,5 тисяч хворих, смертність зростає, як на дріжджах. І ми бачимо, що реально друга хвиля страшніша за першу.

Як це вплине на проведення місцевих виборів 25 жовтня?

Якщо влада ухвалить зважені рішення для того, щоб максимально захистити й ізолювати людей з групи ризику, думаю, що вибори пройдуть без проблем. Не ухвалять – важко передбачити перебіг подій. Ніхто не знає яка тоді буде явка. Чи не побояться люди йти на виборчі дільниці?

«Чи хтось в нашій державі знає реальні цифри захворюваності на коронавірус? Упевнений, ніхто! Страшно те, що людина не знає про свою хворобу. Але вона є носієм. І може заразити людей з групи ризику. А це в більшості випадків– смерть. Не лякаю, однак це –правда».

Ви звернулися до уряду з вимогою запровадити безкоштовне тестування. Відомо, що в багатьох країнах це давно робиться. У Китаї, у багатьох європейських країнах. Пасажири, що повертаються до Німеччини з країн із підвищеним ризиком зараження коронавірусом можуть зробити безкоштовний тест безпосередньо в аеропорту. Чому в нас це не робиться?

В цивілізованих країнах світу забезпечено безкоштовне тестування. Для українців тестування від 700 гривень до 2,5 тисяч гривень. Суми величезні! Неприпустимо щоб людина віддавала пів пенсії або цілу пенсію на тест, тим більше у віддалених селах. Це призводить до того, що люди просто відмовляються здавати тести. Ось чому є люди, які перехворіли на COVID-19, але навіть про це не знають. І не знають скільки людей  вони заразили. А тестування, яке забезпечує держава, дає можливість дуже швидко виявляти хворих і зупиняти розповсюдження хвороби.

У США на сьогодні протестована кожна четверта людина, якщо не кожна третя. В Україні тест пройшов один із 25. Порівняйте. Чи хтось в нашій державі знає реальні цифри захворюваності на коронавірус? Упевнений, ніхто! Страшно те, що людина не знає про свою хворобу. Але вона є носієм. І може заразити людей з групи ризику. А це в більшості випадків– смерть. Не лякаю, однак це -правда.

Але ж у нас був створений стабілізаційний Фонд боротьби з коронавірусом! Туди спрямували 65 млрд гривень платників податків! І що? Кажуть, частину тих грошей виділили на ремонт доріг. Аж 10 мільярдів. Ну, яке відношення має ремонт доріг до боротьби з вірусом? Лише на 2 мільярди профінансовані різні медичні закупівлі для лікарень. 

Хоча всі виділені гроші мали б піти саме на потреби медичної галузі, на лікарні і лікарів, на засоби захисту, апарати штучного дихання, на запобігання поширенню вірусу…

Це ж при тому, що в нас катастрофічно не вистачає найнеобхіднішого, в багатьох лікарнях медперсонал немає навіть елементарного захисту. Хтось за це відповість?

Звідки ці 65 мільярдів взялися? Ви знаєте, для цього Фонду 6 мільярдів гривень забрали навіть в освіти. Але ж ми розуміємо, що зараз освітяни залишилися другою, після медиків, категорією за враженістю. Учитель, який навіть у масці викладає у школі 4-5 годин чи більше, це людина з передової. Давайте правду казати. І в цей же час у них забирають 6 мільярдів з бюджету. Правда, якісь крихти повернули назад. Але це – крихти!

Виникає запитання: чому в інших країнах негайно організували окремі парти або розділення парт оргсклом? Чому там учитель працює в людських умовах? Здійснюється ультрафіолетове опромінення класів. З перервами, санітарними обробками. А у нас не знають, як зробити щось елементарне. Тому що грошей немає ні на що.

Я вже не кажу про зарплати. Лікарям обіцяли золоті гори. І що? Вони просто вибивають ці крихти. Що це за ставлення до людей, які на передовій, які щодня ризикують своїм здоров’ям і життям? Не дивно, що зараз маємо дефіцит медперсоналу. А хіба учителям не треба доплати робити? Треба!

«Без сумніву, аудит Фонду потрібен. Тоді українці дізнаються правду про використання бюджетних коштів. І наскільки професійно діяла влада в такий важкий період. Але факти говорять про те, що гроші використовуються неефективно».

І хоч ми говоримо сьогодні про місцеві вибори, але не можемо обійти цю надзвичайно важливу тему. Бо ж COVID-19 набирає в Україні обертів.

Ми не можемо мовчати, не говорити про цю загрозу. Вважаю, що сам принцип формування цього стабілізаційного Фонду протидії коронавірусу був неправильний. Не можна було забирати гроші в  освітян. А якщо ви вже забрали і хочете їх перерозподілити, то виділіть на освіту, на заклади охорони здоров’я, на найвразливіші верстви населення. Ось що треба було робити. А ми, на жаль, чуємо інше. То дороги. То ще щось. То заявляють про використання 25% Фонду. Потім кажуть: ні, 25% – це цільовим призначенням на боротьбу з коронавірусом. Це цілковита безвідповідальність. Тому  вважаю, що у владних «Слуг» політика боротьби з пандемією спрямована на одне: якось може воно розсмокчеться саме. Не розсмокчеться! 

65 мільярдів гривень – гроші платників податків. Але жоден українець сьогодні не захищений. Ми залишаємося, практично, один на один з цією страшною хворобою. Чи можемо сьогодні говорити про нецільове використання грошей з цього Фонду? Чи для цього потрібно провести аудит?

Без сумніву, аудит Фонду потрібен. Тоді українці дізнаються правду про використання бюджетних коштів. І наскільки професійно діяла влада в такий важкий період для людей, для країни. Але факти говорять про те, що гроші використовуються неефективно. Дехто думає, що все спишеться на коронавірус. Не вийде! Є чіткі закони, вони не скасовані. І якщо це нецільове використання коштів, які були видалені на подолання таких жахливих наслідків, то це – кримінал. Тому я дивуюся нинішнім можновладцям. Ми вже проходили ситуації, коли бюджетні кошти використовувалися на інші цілі. Але ж бюджетна дисципліна – це найважливіше для країни. І тут ви не поясните, не спишете на коронавірус мільярди гривень, які пішли не туди.

«Чи прийдуть виборці голосувати туди, де буде скупчення людей? Як голосуватимуть найбільш вражені хворі чи ті, хто в групі ризику? Як відбуватиметься голосування на дому? Вже зараз влада повинна дати чіткі відповіді українцям».

Існує загроза, що громади відмовлятимуться виконувати важливі рішення центральної влади. Уже зараз міста з червоної зони ігнорують рішення Кабміну. Люди протестують. Вимагають відкриття шкіл, дитячих садочків. Цей бунт регіонів небезпечний?

Відмова виконувати рішення центральної влади –теж кримінал. Але коли центральна влада штовхає людей на це, то це – кримінал центральної влади. У нас зараз є унікальна можливість: добре, ви не хочете тестувати шведський досвід по всій країні, протестуйте в кількох областях. Міста які знаходяться у червоній зоні. Івано – Франківськ, Тернопіль, Дубно, Славута, Чоп, Чортків, Канів, Ніжин…І подивіться як це працює. Ну чому в Швеції працює? Чому там не закривалися школи, дитячі садочки, університети, працював транспорт, малий бізнес? І захворюваність була в межах середнього. А зараз рівень захворюваності впав і немає жодних хвиль. Тому що захистили найбільш вразливих.

Так і у нас. У містах з червоної зони не треба вводити концтабір і оточувати, умовно кажучи, колючим дротом. Спробуйте захистити людей з груп ризику. Максимально візьміть їх під особисту опіку. Зробіть це на рівні одного невеличкого міста. І ви одразу побачите статистику, що змінилося. Ви нічого не закриєте. Місто буде жити.

Але, на жаль, ідуть проторованим шляхом. То був карантин для всієї країни, зараз підлаштовують цифри там, де це вигідно. Ну давайте правду казати. Київ уже давним давно повинен бути в червоній зоні. Розуміють, що паралізувати Київ неможливо. А Івано – Франківськ, Тернопіль, Дубно, чи ще якесь місто, можна паралізувати? Тому тут влада повинна діяти рішуче і брати відповідальність на себе, а не думати, що розсмокчеться. Ні, буде ще гірше.

Отже проведення місцевих виборів під час пандемії коронавірусу – це виклик. Однак влада не вживає достатньо заходів, аби 25 жовтня проголосувало якомога більше українців.

Справді, у таких складних умовах жодні вибори ще не проходили. Важко сказати якою буде явка. Чи прийдуть виборці голосувати туди, де буде скупчення людей? Як голосуватимуть найбільш вражені хворі чи ті, хто в групі ризику? Як відбуватиметься голосування на дому? Вже зараз влада повинна дати чіткі відповіді українцям.

«Навіть у лікарні, навіть коли дуже важко, Юлія Володимирівна не сидить склавши руки. І своєю активністю, своїм прикладом надихає всю команду. Надихає нас на перемогу».

І запитання, яке не сумніваюся, турбує багатьох українців. Кому ж його ставити, як не Вам- заступнику голови партії «Батьківщина». Як здоров’я Юлії Тимошенко? Коли ця сильна, незламна жінка, справжній лідер повернеться до активної політичної діяльності? 

Найгірше позаду. Так, ускладнення є. Але вони такі, що дозволяють нашому лідеру подолати хворобу.

Хочеться, щоб це сталося якнайшвидше. Зараз, перед місцевими виборами, Юлія Володимирівна як ніколи потрібна команді «Батьківщини». 

Ми з вами спілкувалися годину. Ви були свідком цього: мені постійно телефонували з областей, зі штабу. Ми змушені були зупиняти нашу розмову. І Юлія Володимирівна не ізолювалася, вона тримає руку на пульсі. Навіть в таких умовах, перебуваючи на лікарняному ліжку, вона контролює кожну область, всі списки. Голова партії постійно на зв’язку, обговорює з нами законопроекти, які фракція вносить до парламенту. Навіть ось в таких непростих умовах Юлія Володимирівна контролює, редагує, дає свої рекомендації, підказує. Безумовно, зараз їй набагато легше, ніж було, недуга відступає, тому вона з кожним днем все активніше бере участь у процесі. Останній тест показав відсутність у неї коронавірусу. Ну, і ви знаєте її сильний характер. Навіть у лікарні, навіть коли дуже важко, вона не сидить склавши руки. Працює багато, по 10-12 годин і більше. І своєю активністю, своїм прикладом надихає всю команду. Надихає нас на перемогу. Лідер «Батьківщини» вміє організувати роботу навіть в таких умовах.

Я впевнений, що незабаром Юлія Тимошенко стане в стрій. І ви побачите її у Верховній Раді.

Цього ми всі хочемо. Тобто, ви завжди відчуваєте її присутність?

Так, звичайно. Лідер є лідер.

Бажаю Юлії Володимирівні міцного здоров’я, Божої ласки і швидкого одужання.

Приєднуюся до ваших побажань. Ми всі її чекаємо.

Бесіду вів В’ячеслав Козак

 

Поділитись