Понад 45 тисяч кандидатів до місцевих рад, а також майже півтори тисячі кандидатів на очільників ОТГ представлятимуть партію Юлії Тимошенко на нинішніх виборчих перегонах.
Сьогодні більшість українців нарешті збагнули кого вони обрали понад рік тому. Про це говорять невтішні рейтинги влади, які останнім часом практично обвалилися. Катастрофічне падіння рівня життя громадян, невиконання передвиборчих обіцянок, постійні скандали під куполом парламенту, зростання цін і тарифів, цілковита незахищеність громадян перед пандемією коронавірусу, непрофесіоналізм, корупція, ріст злочинності, безробіття і масова еміграція, – така нині Україна. Однак «слуги народу» сподіваються знову обдурити своїх «господарів» – пересічних українців. Тепер уже на місцевих виборах. Тож найближчим часом чекаємо на нові «відосики» від президента та партії влади і на нову порцію локшини.
Ще невідомо, чи порадує нас найближчим часом креативна влада новим серіалом «Слуга народу» з принциповим президентом, який бореться за все хороше і проти всього поганого, чи змінить Володимир Зеленський представницький «мерс» на двоколісний велосипед, і чи залишить державну резиденцію в Конча – Заспі й віддасть її, як колись обіцяв, дітям. Можливо, у штабі «Слуг» ще думають над тим, яка технологія глибше зачепить серця виборців і таки переконає голосувати за них. Проте, для більшості із нас їхнє промивання мізків уже не спрацює. Українці втомилися від некомпетентності «слуг народу». Протистояти аматорам і шоуменам на місцевих виборах можуть лише професіонали, які мають досвід роботи в радах, управлінській сфері, знають міське господарство і те, як розв’язувати проблеми громад.
Саме такі професіонали у команді партії «Батьківщина»,-стверджує народний депутат, заступник голови партії Сергій Соболєв.
Наша розмова з політиком про те, чому ці вибори, як вважають експерти, будуть найважчими в історії України; кого «Батьківщина» делегує до місцевих органів влади; на які результати сподівається; чому і яких брудних технологій з боку конкурентів очікує; чи неминучий провал партії влади ,і як вплине на волевиявлення українців пандемія коронавірусу?
«Найбільші загрози: пандемія коронавірусу, нові правила виборів, незрозумілі для громадян, велика кількість зіпсованих бюлетенів, що може вплинути на результати голосування і, без сумніву, питання явки».
Сергію Владиславовичу, чому ці вибори експерти вважають найважчими в історії України? Напевне ж, не лише через COVID-19?
Якщо дивитися на кількість депутатів і місцевих рад, куди вони обираються, то наче це є найлегші вибори. Адже кількість рад скоротилася в рази. У нас зникли сільські, селищні ради, тепер це ради об’єднаних територіальних громад. Зменшено кількість районів. Наприклад, в Запорізькій області в 4 рази. Приблизно така ж тенденція в інших областях. Єдине не змінилось: залишилися обласні ради у тій же кількості, що і в попередні роки. Тому в цьому плані наче легше.
Однак у чому складність? Це абсолютно нова виборча система, яка ніколи раніше в Україні не застосовувалася. Ця система існує в сусідній Польщі , в інших країнах. Вона принципово відрізняється від усього того, що ми мали раніше. Відомо, що парламент вніс зміни до Виборчого кодексу України, ухваливши закон №3485. Якщо коротко – що змінилося? По – перше, в громадах від 10 тисяч виборців тепер 100% пропорційна модель. Тут виборець сам може пересувати партійний список, за однієї умови: якщо кандидата підтримало більше 25% тих, хто проголосував за партію.
Це абсолютно інша система захищеності так званих списків. Захищена тільки перша особа. Всі інші, фактично підлягають відбору виборця. Крім того, дуже багато очікується зіпсованих бюлетенів. Я звертаю на це увагу – ми пробували це виправити, але нас не почули. Коли громадянин, наприклад, голосує за кандидата, але не голосує за партію. Тоді такий бюлетень «згорає». Або голосує за партію, але за кандидата від іншої партії. Такий бюлетень буде визнано також недійсним.
Тож все це потрібно донести до виборця. А до виборів залишився місяць. Ну і пандемія. Це взагалі окрема тема. Можна лише уявити, як відбуватиметься голосування на виборчих дільницях. А останні рекомендації, які запровадив Кабмін? І чи останні? Але я переконаний: без прозорого скла про жоден захист членів комісії і виборців неефективний. Про маски й говорити нічого. Вони не захистять.
Далі. Так зване голосування на дому. Ми ж розуміємо, що вдома голосують люди найбільш вразливі, хворі, старенькі, ті, хто не може самостійно пересуватися. І коли до них приходитимуть члени комісії…виникатимуть проблеми із захистом. Відтак ситуація з голосування саме цих категорій виборців буде досить непростою.
Отже, громадянам про зміни у виборчому законодавстві ніхто нічого не пояснює. Яка ж тоді якість ухвалених змін до Виборчого кодексу ?
Якість законопроектів, як на мене, відповідає всім стандартам. Але у наших громадян немає практики такого голосування. До того ж, деякі нюанси виправляються в процесі роботи. Наприклад, ви знаєте корупційну історію з довідками про несудимість. За першою редакцією закону ці довідки видавалася протягом 30 діб і за плату. Проте сайт, на якому були ці довідки, несподівано «завис». І наказ міністра МВС про безоплатну видачу довідок перестав діяти. А далі з’явилися комерційні структури, які запропонували ту саму роботу, але вже за гроші. Ми порахували: це десь мільярд гривень, який би пішов тепер не до казни держави, а до кишені приватних структур. Ну, знаєте, це супер бізнес. Уявіть собі, за 10 днів реєстрації заробити мільярд гривень! Де ще можна знайти такий високодохідний бізнес в Україні?
Ми поламали цю схему. Нам подякували за це в МВС, бо вони розуміли, що не можуть зупинити «діяльність» цих хитрих ділків. Я не приховую, це була моя ініціатива. І ось Верховна Рада минулого тижня ухвалила закон №3995, який дозволяє балотуватися на місцевих виборах без надання довідки про несудимість. І будь які закиди, що тепер виборці не знатимуть судима особа чи ні – неправда! У заяві кандидат це вказує. І якщо комісія робить запит і виявляється, що особа, наприклад, має судимість, а вона вказала в документах неправду, то тоді вона несе покарання аж до зняття з реєстрації. Тобто, тут контроль якраз буде тотальний.
Цей закон Верховна Рада ухвалила практично одноголосно.
Так. Ми зробили важливу роботу, яка зупинила корупцію і забезпечила прозорість виборчого процесу. Бо якби кандидати не отримали ці довідки, а це багато тисяч людей, вони б не були зареєстровані взагалі.
Експерти називають й інші причини чому ці вибори будуть чи не найважчими. Кажуть, що це справжня битва за ресурси, бо органи місцевого самоврядування тепер отримають суттєве фінансування. Також битва за землю, адже з наступного року набирає чинності закон про обіг земель сільгосппризначення…
Більшість об’єднаних громад створені не сьогодні. Вони вже працюють. Але в чому був інтерес об’єднаних громад? За законом їм передавалися землі за межами населених пунктів. Якихось надзвичайних ситуацій за останній рік, поки проводилося сім хвиль виборів в об’єднаних громадах, ніхто не помітив. Я думаю, що це більше міфи, які пробують розкручувати. Бо ж у нас є уже рік стабільної роботи об’єднаних громад.
Інша ситуація. Всі обласні центри ввійшли до складу районів. Можете собі уявити? Ось Запоріжжя і Запорізький район. Це 800 тисячний обласний центр і прилеглі райони, які в десятки разів менші за кількістю жителів, ніж місто. Хто буде обраний до Запорізької районної ради? Питання є.
Така ж історія по всіх інших обласних центрах, містах обласного підпорядкування. Ситуація незрозуміла. А що далі буде з цими об’єднаними громадами? Велика частка яких без фінансових ресурсів. А ради мають ухвалювати рішення фінансувати чи не фінансувати школи в селах, чи десь їх закривати! В цьому плані відповідальність кандидатів, а потім депутатів і голів громад є величезна.
Але ж «Батьківщина» завжди була проти закриття шкіл, лікарень, ФАПів…
Ми орієнтуємо своїх кандидатів від партії «Батьківщина» жорстко дотримуватися тієї позиції, яку займає наш лідер Юлія Тимошенко і фракція в парламенті – не допустити закриття шкіл, лікарень, ФАПів, розпродажу земель, створювати будь-де гральні заклади, казино. Тобто, це основні принципи нашої програми, на яких ми стоїмо.
Ще один момент. На жаль, почалася тенденція не лише об’єднання громад, а й поглинання великими областями менших за кількістю населення, за впливовістю. Якщо зникнуть 5-7 областей, це означає, що всі мешканці цих регіонів, починаючи від обласного центру, закінчуючи районними центрами, перетворяться, напевно, в повіти. Тобто, це буде інший статус, інші фінансові ресурси, інший рівень податкового забезпечення. Це недопустима річ. Саме тому наша команда в Запоріжжі, в інших містах, які побачили цю загрозу, роблять все можливе і неможливе, аби не допустити об’єднання областей. Бо це знищить всю систему традицій проживання на певній території, її культурні зв’язки, самобутність.
Яка ж «світла голова» додумалася до такого абсурду? Якесь «нове обличчя»?
Просто вони не розуміють наслідків таких дій. Як і багато іншого з того, що наробили.
Однак є ж і найбільша небезпека майбутніх виборів. Зокрема, загроза, що на Сході країни, в південних областях антиукраїнські сили можуть отримати реванш. Видно ж, як вони усіма силами намагаються розколоти суспільство.
Ви маєте на увазі ОПЖЗ?
Насамперед.
Так, багато хто лякає, що станеться надзвичайна подія і проросійські сили спробують взяти реванш. Та всі опитування, які зараз проводяться, показують, що це можливо лише за однієї умови – якщо хтось піде на створення більшості з ними. Бо створити більшість одноосібно так званій ОПЗЖ практично неможливо ніде.
Але ж вони працюють над цим! У них є серйозні фінансові ресурси!
Тому дуже багато залежить від відповідальності й свідомості, проукраїнської позиції, всіх інших учасників перегонів, тих кого підтримають люди. Ну, не дай Боже партія «Слуга народу» чи будь-яка інша партія піде на союз з ними – це буде плачевна історія. Таке об’єднання ймовірне, але сумніваюся, що проукраїнські партії, або партії, які дорожать своєю репутацією, можуть так зганьбитися. Думаю, ці страхи перебільшені.
Інше. З’явилося досить багато регіональний партій, або «партій мерів», як їх називають. Була спроба ввести обмеження, через загальний 5% бар’єр для всієї України. Тоді б регіональні партії не спрацювали. Ця норма не пройшла. Тому тепер ми бачимо партії за назвами власних імен діючих міських голів, які мають досить великі шанси на перемогу.
Але ж дехто з міських голів таки буде блокуватися з ОПЗЖ. «Сепарів» і їхніх прихильників, прихильників ворожого запоребрикового «міра» є немало.
Вони можуть блокуватися з ким завгодно. Але міські голови також чудово розуміють ці загрози для регіонів, для України. Є ж гіркий досвід уже. І вони найбільші державники, патріоти своїх громад. Мери найбільше зацікавлені в тому, щоб не допустити напруги, провокацій на території міст, якими вони керують. Вони чудово розуміють, що після такого «об’єднання і співпраці» економіка їхніх міст просто впаде. Тому міські голови, як на мене, зацікавлені в єдиному, централізованому управлінні державою. Я тут якраз менше бачу загроз.
Ви не вірите в реалістичність такого сценарію. Така загроза малоймовірна?
Так, не вірю в його реалістичність і ставлюся до цих викликів спокійно. Найбільші загрози я вже назвав – короновірус, нові правила виборів, незрозумілі для громадян, велика кількість зіпсованих бюлетенів, що може вплинути на результати голосування і, без сумніву, питання явки. Чи підуть громадяни на виборчі дільниці, туди де буде скупчення людей? Чи запросять важкохворі до себе додому членів дільничних комісій? Чи проголосують в лікарнях? Чи будуть голосувати люди, які хворіють на COVID-19, або пацієнти, які лікуються в кардіології, в ендокринології , люди які хворіють на цукровий діабет? Тобто, найбільш вражені хворі чи категорії населення з групи ризику. Це є серйозними загрозами. Повторюсь: у таких непростих умовах жодні вибори ще не проходили.
«Для «Батьківщини» принципово закріпити успіх усіх попередніх виборів до об’єднаних громад, де ми зробили неймовірне, для того щоб знову вибороти перше місце, з новими умовами висунення кандидатів».
«Батьківщина» висуває понад 45 тисяч кандидатів до рад усіх рівнів по всій країні. Цифра чимала. Це чи не найбільша цифра серед усіх партій. На який результат сподіваєтеся?
Для нас був досить показовим результат перших семи хвиль, які проходили впродовж 2-х років. Це були вибори до об’єднаних громад. За результатами всіх семи хвиль партія «Батьківщина» є лідером. Ми отримали найбільше голосів. Але тоді була одна особливість. Були позапартійні, самовисуванці. Єдине, що зараз закон змінює-самовисування можливе в громадах до 10 тисяч виборців. В усіх інших громадах, від 10 тисяч виборців, – тільки списки, висування тільки від партій. І тому це буде ще досить цікавий зріз, коли зникне ота категорія кандидатів – самовисуванців. Адже зрозуміти від кого він, до кого приєднається – неможливо.
Потім є ще цікава норма –двотурові вибори міського голови. Це дає абсолютно нові шанси, зокрема, новим людям. Діючий міський голова виграє в цій ситуації, якщо він одразу набере 50%+1 голос, або дуже близьку цифру до 50%. Тоді під час другого туру у нього перемога практично гарантована. Якщо цифри нижчі, то тоді ситуація інша. Всі об’єднуються проти діючого мера. Враховуючи це, ми чітко зрозуміли, що висунення кандидатів на міські голови, голови громад – це є найпринциповіша річ. Коли люди локомотивом будуть витягувати загальний список. У тому числі до міської ради або об’єднаної громади. Причому немає значення об’єднана громада – там де список (вище 10 тисяч виборців), або там де багатомандатна мажоритарка (це також новина взагалі і для нашої виборчої систем), де не буде партійного списку.
Для «Батьківщини» принципово закріпити успіх усіх попередніх виборів до об’єднаних громад, де ми зробили неймовірне, для того щоб знову вибороти перше місце, з новими умовами висунення кандидатів. І для нас буде суттєва перевірка там, де є міста, в яких виборів не було. Це вибори до міських рад всіх рівнів і, без сумніву, це тепер новий виклик – вибори до районних рад. Поки що, як в районні так і в обласні ради, немає закону про виконкоми. Де сама рада формує виконавчий орган, а не обласна чи районна адміністрація готує бюджет, бюджетні позиції та все інше. Тому це також новація і ми максимально сконцентрувалися на виборах в обласні і районні ради.
І все таки, де у «Батьківщини» найбільші шанси?
Я оцінюю дуже високі наші шанси, насамперед, там де є об’єднані громади. Особливо там, де ідуть за списками. Бо там, де немає списків, люди навіть на партії не звертатимуть увагу, а звертатимуть увагу на особистості і що людиною вже зроблено. Хоча в нас є достатня кількість діючих депутатів і голів об’єднаних громад. Але найцікавіше і для нас це найважливішим буде – міста всіх рівнів, районні ради і обласні. Тому що вони стають самодостатніми органами місцевого самоврядування, які самі будуть формувати собі виконавчі комітети, як це було колись.
«Наші кандидати розуміють куди вони йдуть, знають, що робити, а не починають вивчати ази міського управління чи районного, чи управління громадою, коли вже стали депутатами, а тим більше головами громад».
Цього разу у вас переважають нові обличчя, як у «Слуг народу», чи, як завжди, робите ставку на професіоналів?
Я взагалі не розумію терміну «нові обличчя» відносно партій, які з’явилися на попередніх виборах. Партії «Слуги народу» не існувало взагалі. То які «нові обличчя»? У них хіба були «старі обличчя»? У них ніяких не було! Тому всі, хто іде – це люди, які перебігли з інших партій (орієнтуючись на колишній високий рейтинг президента), а тепер тікають, тому що рейтинг діючого президента падає.
Такі партії, які з’явилися щойно, наприклад, «Довіра», «За майбутнє», «Голос» так само з’явилися під вибори, або навіть після виборів, які відбулися понад рік тому. Ну про які «нові обличчя» ми можемо говорити? Це люди, які були в інших партіях і тепер йдуть за списками новостворених партій.
«Батьківщина» відрізняється тим, що наша партія існувала і 3 роки тому, і 5, і 10, і 20 років. Тому кожні вибори це, насамперед, звіт про те, що зроблено, а потім вже тільки кандидати, яких ми представляємо.
У нас достатня кількість нових облич. Цей термін, мовний вираз безпосередньо нас стосується. Бо деякі депутати пішли у ради вищих рівнів, дехто відійшов від активної депутатської роботи. В багатьох районах і областях у нас відбулося зміцнення організації. Зайшла велика кількість нових людей. Іде омолодження, оновлення. Але принцип залишається старий, ви абсолютно праві, це – професіоналізм. Це люди які розуміють куди вони йдуть, знають, що робити, а не починають вивчати ази міського управління чи районного, чи управління громадою, коли вже стали депутатами, а тим більше головами громад.
Тому у нас принцип професіоналізму головний. Якщо це міський голова – ми розуміємо, що це відповідальність за десятки чи сотні тисяч громадян, які мешкають в тому чи іншому місті. А якщо це Київ – це більше 3-х мільйонів громадян. Шоумен, далекий від проблем міського господарства, тут точно не може керувати.
Але ж понад рік ми говорили про «нові обличчя» влади, такі, як перукарі, весільні фотографи, ресторатори, які раптом потрапили у вищий законодавчий орган. Це ж «нові обличчя»? Бо ж більшість впізнаваних, відомих політиків, які раніше обиралися народними депутатами, так би мовити, «старі обличчя» не потрапили до парламенту…
Так, це люди, які вперше прийшли в політику. Вони раніше ніколи політикою не займалися. Але ж ви чудово розумієте: вони проходили до парламенту не тому, що вони представляють ту чи іншу професію. А тому, що вони виїжджали на рейтингу тоді вже діючого президента. І зрозуміло, що громадяни хотіли допомогти президенту, бо вони йому повірили, і дали можливість сформувати свою команду у Верховній Раді. Сотні відомих політиків не пройшли. Чим це закінчилося – бачимо. Доброго мало. Із фракції «Слуги народу», яку колись представляли 252 депутати, голосувати приходять менше 200. Інколи голосує менше 170. А зараз ми спостерігаємо, що голосує менше 150. Десь зникає до 100 голосів під час голосування. Назвати це командою я не можу. Назвати «новими обличчями»? Не можу!
Тому для нас, для партії «Батьківщина», нові обличчя – це люди, які прийшли в нашу команду і мають чималий досвід роботи в управлінській сфері, сфері менеджменту, бізнесу, знають міське господарство, проблеми громад.
«Випадковим людям, хоч і з «новим обличчям» на імені Зеленського сьогодні дуже важко пройти до місцевих органів влади. Людей вже не обдуриш».
Тобто, на Ваш погляд, час таких «нових облич», які є сьогодні в «Слуги народу» минув?
Упевнений, люди нарешті побачили на що спроможні «нові обличчя» «Слуг народу» – «випускники трускавецької школи». Їхньому розчаруванню немає меж. Тому випадковим людям, хоч і з «новим обличчям» на імені Зеленського сьогодні дуже важко пройти до місцевих органів влади. Накерувалися. Людей вже не обдуриш.
Хто б що не говорив, але «нові обличчя» Зеленського досить здібні. Вони швидко освоїли корупційні схеми, навчилися «варити» гроші на поправках до законопроектів…Ось такі вони – «мікроби»!
Так, це досить сумна історія. В корупційних схемах вони таки здібні. Втім, нові обличчя в партіях – це постійний процес. Оновлення партій потрібне. Але партій, які з’явилися не учора, а які традиційно існують. Тому це стосується, насамперед, «Батьківщини», якщо ми беремо 20-річну історію партії. Якщо 5-ти літню, то, можливо, це стосується ще кількох партій. Кожна партія дбає про те, щоб готувати заміну тим, хто виконав свій обов’язок перед державою, перед місцевою громадою, щоб нові обличчя продовжували справу попередників і йшли далі.
«Олексій Кучеренко фактично ламає отой стереотип, який склався у нас рік – півтора тому, що державою або містом може керувати кухарка чи шоумен, абсолютно не розуміючи чим вони, обіймаючи ці посади, будуть займатися. Я впевнений, ми зламаємо цю негативну і, навіть, шкідливу для країни тенденцію».
Міський голова мусить розумітися на проблемах ЖКГ й інфраструктури, орієнтуватися в проблемах забудови, знати що таке каналізація, орієнтуватися в діаметрах труб і тарифах… Очевидно саме тому «Батьківщина висунула кандидатом на міського голову Києва професіонала, колишнього міністра з питань ЖКГ Олексія Кучеренка?
Для нас, коли виникла ситуація кого висувати в Києві навіть питань не виникало. Всі розуміють, що Олексій Кучеренко пройшов серйозну школу, перебуваючи на посту голови Запорізької облдержадміністрації, на посту міністра ЖКГ, який підготував всю нормативну базу для того, щоб захистити наших громадян від несправедливого формування цін на тарифи. І зараз всі його виступи в парламенті стосуються одного- контроль за тарифами, контроль за якістю питної води, якістю послуг, доставки електроенергії, газу… Це те, чим повинен займатися сьогодні законодавець. І те, чим він буде займатися на посаді міського голови.
Я вважаю, що це унікальне поєднання і управлінського досвіду, і досвіду управління різними рівнями, включаючи міністерство, адміністрацію. Це, справді, гідний вибір для мешканців столиці. Ми покладаємо на нього великі надії. Впевнений, він зможе навести лад у Києві і забезпечити людям комфортне життя.
Напевно, сьогодні суспільство потребує саме таких професіоналів? І не лише кияни, а мешканці всіх українських міст.
Олексій Кучеренко фактично ламає отой стереотип, який склався у нас рік – півтора, що державою або містом може керувати кухарка чи шоумен. Це коли на посаду президента, чи на посаду міського голови, чи в крісло депутата ідуть люди із шоу – бізнесу, абсолютно не розуміючи чим вони, обіймаючи ці посади, будуть займатися. Я впевнений, ми зламаємо цю негативну і, навіть, шкідливу для країни тенденцію. Бо країна в умовах війни, економічної кризи, страшної пандемії, безробіття не може бути країною шоу – бізнесу. На цих посадах повинна бути команда професіоналів, яка вміє організувати життя держави, налагодити роботу економіки, стимулювати бізнес, управлінські структури. Я думаю, що лише професіонали в таких непростих умовах можуть врятувати державу. А час аматорів, шоуменів повинен канути в Лету.
«Ці вибори будуть набагато відповідальнішими в порівняні з минулорічними виборами президента і парламенту. Які відбувалися на емоціях, на спробі вирішити всі проблеми країни одним голосуванням, на ілюзіях, які розвіялися за останній рік».
А яких кандидатів – професіоналів можете ще назвати, крім Олексія Кучеренка, що делегує до місцевих органів влади «Батьківщина»?
Зараз я щотижня буваю в регіонах. Тільки-но повернувся із рідного Запоріжжя. І мене дуже приємно здивувала команда. Її не можна назвати новою, тому що всі люди з великим досвідом. Навіть молодь активно працювала в громадських організаціях, волонтерських рухах. Так, можливо, вони щойно стали членами партії, але це люди яких ми знаємо 5 – 10 років, а то і більше.
Ось приклад. Кандидатом на міського голову Запоріжжя від «Батьківщини» іде Віталій Рябцев. Він тривалий час працює у профільному комітеті Запорізької міської ради. Займався якраз питаннями комунального господарства, тарифів, зв’язків з громадами, які об’єдналися і створили кондомінімуми. Переконаний, що це гідний вибір.
Така ж історія з уже діючим міським головою, яка представляє місто Приморськ. Це людина, яку ми підтримували на минулих виборах. Бо для нас важливо, щоб людина не просто мала чи не мала партійний квиток, а щоб це була людина, яка знає, як управляти міським господарством. Щоб ця людина розуміла, що вона не допустить корупції, розбазарювання коштів. Це – Олена Божко. Людина, яка волею долі займала досить активну позицію в болгарській громаді. Ви знаєте, що південь України дуже серйозно представлений і болгарськими поселеннями, і німецькими, і грецькими… Тому в цій історії нам дуже важливо підтримати саме таку людину, професіонала, незалежно від того має вона посвідчення члена партії «Батьківщина» чи не має. Але це діючий міський голова, якому ми довіряємо. Ми все робимо для того, щоб ця людина перемогла.
У Бердянську взагалі унікальна ситуація. Бо людина, яка іде від нашої партії на міського голову зробила, на мій погляд, неможливу річ. Це – Микола Іванович Ільїн. В умовах уже російської агресії, незаконного будівництва Керченського мосту, в умовах, коли обстрілювався Маріуполь, що в 70-ти кілометрах від Бердянська, йому доручили керувати практично розваленим Бердянським портом (до речі, це державне підприємство). І Микола Іванович буквально в перший же рік зробив неймовірне – платежі до бюджету збільшилися в рази, включаючи місцевий бюджет. Півмільярда за 2 роки, поки він був керівником порту! Вдумайтеся, у місті, в якому заробітна плата ледь – ледь складала 6 тисяч гривень, у нього в порту професіонали – докери отримували майже 1000 євро, а середня зарплата працівників – майже 500 доларів.
Тобто, ця людина зробила певний прорив і витягнула порт з прірви. І раптом Миколу Ільїна знімають. Зараз люблять нарікати, що нинішня влада непрофесійна. Але ж і минула була не кращою. Ну як можна було знімати таку людину? Навпаки, потрібно було такого професіонала забирати до міністерства, щоб він очолював взагалі весь напрям портовий. Миколу Ільїна реально носять на руках в Бердянську. Я був на зустрічах, які він зараз проводить. І найстрашніше, що попереднє керівництво держави, і сьогоднішнє чітко бачать, що порт вмирає після того, як Ільїна зняли.
Коли я був у Бердянську тиждень тому, мене запросили на загальні збори, організовані профспілкою. Люди у розпачі, бо скорочували останні 500 працівників із 800. Що фактично робить порт руїною. Зарплат немає, надходження до бюджету нульові. Тому, коли ця людина іде по місту, його впізнають всі мешканці. І його підтримують!
Саме на таких професіоналів «Батьківщина» робить ставку?
Так. Ми робимо все можливе, щоб фракція у міській раді і Микола Ільїн гідно представляли Бердянськ.
Можу ще згадати діючого міського голову Сум – Олександра Лисенка. Він – висуванець «Батьківщини». Вважаємо, що він добре працює. І підтримуємо його.
Взагалі, ми залишаємо в нашій команді людей, які себе вже зарекомендували і яких підтримують громади. Це діючі міські голови, мери маленьких містечок, діючі голови об’єднаних громад.
Але чому я наводжу приклади наших кандидатів, які балотуються у великих містах – Києві, Запоріжжі, Бердянську…Якщо людина фахова, то його не може перемогти клоун, спортсмен, представник шоу-бізнесу, перукар…Хоча я вважаю, що професія клоуна дуже потрібна, так само, як і перукаря чи фотографа. Але людина повинна займатися своєю справою. І робити те, в чому він професіонал. Так само, як управлінець – мер повинен займатися своєю справою. І тому я думаю, що ці вибори будуть набагато відповідальнішими в порівняні з минулорічними виборами президента і парламенту. Які відбувалися на емоціях, на спробі вирішити всі проблеми країни одним голосуванням, на ілюзіях, які розвіялися за останній рік.
«Ми розуміємо, що у нас будуть дуже впливові фракції у радах, міські голови, голови об’єднаних громад, які реально впливатимуть на життя і добробут людей, на розвиток цього регіону. І розуміємо велику відповідальність нашої команди перед виборцями».
У яких областях у «Батьківщини» найкращі позиції? Що каже соціологія?
На це запитання відповісти непросто. Адже одна справа організаційні структури, інша справа – електоральна підтримка. Ось зараз проводиться опитування професійно, як місцевими соціологічними службами, так і центральними, такими, як «Рейтинг». І ми можемо побачити підтримку в тих чи інших областях. Якщо, наприклад, це Західна Україна – підтримка досягає 20%. Так, є й менше. Але це традиційно перевірено усіма виборчими компаніями, незалежно які ілюзії були у виборців. Це Львівщина, Івано – Франківщина, дещо менше на Тернопільщині.
Якщо це центральна Україна – Київщина, Черкащина… Якщо північ України – Чернігівщина. Я виділяю цю область, як один з найкращих результатів, які ми традиційно отримували і розраховуємо на успіх. Бачимо це по підбору команди.
Якщо це, наприклад, південь і схід, то одним із лідерів, без сумніву, є Запорізька область. Тому я кажу, що ці результати можливі від 7% до 20%. Ну немає такого, що в одній області результат завжди буде стабільний. Це різні райони, різні історії взаємовідносин. Але ми розуміємо, що у нас будуть дуже впливові фракції у радах, міські голови, голови об’єднаних громад, які реально впливатимуть на життя і добробут людей, на розвиток цього регіону. І розуміємо велику відповідальність нашої команди перед виборцями.
А, крім того, ми чудово розуміємо, що, як і на попередніх виборах, ми будемо претендувати і на голів обласних рад, і також на голів районних рад, новоутворених. Це дуже важливо, тому що бюджетні, податкові, управлінські повноваження переходять до районних і обласних рад.
Але ж ваші конкуренти також боротимуться за ці посади. Сьогодні навіть «випускники трускавецької школи» обіцяють, що саме вони зможуть змінити життя пересічних громадян на краще.
Не буду говорити про висуванців інших партій. Нехай їм оцінку дадуть виборці. Здається, «Слуги народу» вже давно довели своє аматорство і цілковиту неспроможність керувати державою. На жаль, у більшості з них практично відсутнє державне мислення. І це все позначається на якості життя українців. Тож скажу про кандидатів від «Батьківщини». Наші висуванці – професіонали, патріоти України і своїх громад. Вони довели людям на що здатні, показали хороші результати роботи протягом багатьох років. Інакше б виборці за нас не голосували. Нагадаю, на виборах до об’єднаних громад ми завжди перемагали. У багатьох наших сьогоднішніх кандидатів хороша історія діяльності в містах, районах, громадах. І все це спрацьовує для нас, як для партії, яка досить довгий час в політиці. Нагадаю, «Батьківщині» уже 20 років!