Постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь передав генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу Документ про приєднання КНР до Міжнародного договору про торгівлю зброєю).
Про це йдеться в поширеному повідомленні постійного представника Китаю.
“6 липня посол Чжан Цзюнь передав документ про приєднання КНР до договору про торгівлю зброєю генсеку ООН Антоніу Гутеррішу”, – відзначили в дипмісії. Там уточнили, що договір набуде чинності в Китаї через 90 днів після передачі Документа про приєднання.
У своїй заяві Чжан Цзюнь вказав на те, що таке рішення Китай протиставляє політиці США.
“Одна країна вийшла з міжнародних договорів про контроль над озброєннями, а також з міжнародних угод і організацій, пішла від виконання міжнародних зобов’язань, зробила односторонні кроки, що ображають інших країн”, – зазначив він. Посол підкреслив, що “односторонній підхід став джерелом проблем в світі”. У зв’язку з цим він звернув увагу на те, що “приєднання до договору – це черговий важливий крок в руслі активної участі Китаю в глобальному контролі над торгівлею зброєю для забезпечення міжнародної та регіональної безпеки”.
Про договір
Договір про торгівлю зброєю поширюється на бойові танки, бойові броньовані машини, артилерійські системи великого калібру, бойові літаки, бойові вертольоти, військові кораблі, ракети і ракетні пускові установки, стрілецьку зброю і легке озброєння.
У квітні 2013 року на пленарному засіданні Генасамблеї ООН відбулося голосування за проектом резолюції, що схвалює текст договору і відкриває документ для підписання з 3 червня 2013 року. Резолюція була прийнята 154 голосами, 23 держави, включаючи Росію, Китай та Індію, утрималися. Іран, КНДР і Сирія проголосували проти.
З найбільших імпортерів і експортерів зброї учасниками МДТЗ не є Індія, Пакистан, Саудівська Аравія, а також держави – члени Організації договору про колективну безпеку (Росія, Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан) (за винятком Казахстану, який приєднався до Договору в грудні 2017 року). США, що займають лідируючі позиції на світовому ринку озброєнь, підписали Договір у вересні 2013 року, проте в липні 2019 року адміністрація США, посилаючись на “неефективність Договору, що обмежує суверенітет США і ущемляє права американців”, повідомила генерального секретаря ООН про те, що “Вашингтон не має наміру ставати учасником МДТЗ і не вважає себе зв’язаною якими-небудь правовими зобов’язаннями у зв’язку з його підписанням”.