Юристи пояснили, чому Саакашвілі не може стати прем’єром Грузії

Юристи пояснили, чому Саакашвілі не може стати прем’єром Грузії

Колишній президент Грузії Михайло Саакашвілі, який обіцяє повернутися на батьківщину і стати прем’єр-міністром на два роки, не зможе стати главою уряду і навіть депутатом, тому що не володіє грузинським громадянством, заявили ЗМІ фахівці з конституційного права.


Саакашвілі був позбавлений грузинського громадянства в 2015 році після того, як отримав український паспорт. Щоб отримати або відновити грузинське громадянство, Саакашвілі повинен звернутися з відповідним проханням до президента Саломе Зурабішвілі. Сам він повідомляв, що збирається повернути громадянство через суд. Раніше Зурабішвілі дала негативну відповідь на питання про те, чи надасть вона Саакашвілі громадянство Грузії.

Раніше Саакашвілі заявив, що повертається з України в Грузію. Колишній глава держави зізнався, що під час його президентства було допущено чимало помилок, однак тепер він набрався достатньо досвіду, щоб гідно “служити своїй країні”. Ряд представників влади Грузії негативно оцінили заяву Саакашвілі, міністр юстиції Тея Цулукіані пообіцяла, що він буде затриманий відразу після перетину кордону.

Нещодавно Саакашвілі привітав рішення своєї колишньої партії “Єдиний національний рух”, яка бажає висунути його кандидатуру на посаду прем’єра країни в разі перемоги на парламентських виборах 31 жовтня, і заявив, що готовий обійняти цю посаду, але максимум на два роки. За його словами, цього терміну достатньо, щоб “витягнути Грузію з болота”.

“Конституція Грузії говорить, що членом парламенту і прем’єр-міністром країни може стати людина, у якого є грузинське громадянство. До того ж, зайняти посаду прем’єр-міністра не має право особа з подвійним громадянством. Отже, ні членом партійного списку, ні мажоритарним кандидатом і ні кандидатом в прем’єри він (Саакашвілі) стати не зможе “, – заявив конституціоналіст Вахтанг Хмаладзе.

Відповідаючи на питання про те, чи може громадянин стати прем’єр-міністра не приїжджаючи до Грузії, юрист пояснив, що “будь-яких обмежень в даному контексті не існує”, але знову ж таки, лише в тому випадку, якщо він є громадянином Грузії.

“Вираз довіри прем’єру і його уряду відбувається в парламенті шляхом голосування. Звичайно, хтось із членів представленого кабміну може не перебувати в Грузії з різних причин, це можуть бути відрядження, відпустка, бюлетень. Однак я не пригадую в практиці такого, щоб член уряду, якому висловлюють довіру, не був присутній в парламенті. При цьому формального обмеження не існує”, – додав Хмаладзе.

Юрист додав, що “згідно з конституцією, депутат повинен бути громадянином Грузії, так само як і прем’єр”.

Поділитись