Італійська мафія намагається заробляти на коронавірусі

Італійська мафія намагається заробляти на коронавірусі

Напочатку цього місяця в сицилійському місті Мессіна відбувся похоронний хід, усупереч загальнодержавному карантину в Італії . Це не була звичайна хода. Кілька десятків людей, що йшли за катафалком, віддали свою пошану 70-річному відомому мафіозі. Клаудіо Фава, президент регіонального комітету проти мафії, назвав це “справжнім скандалом, образою тих, хто втратив своїх родичів під час пандемії”.

Похорони були заборонені в Італії з початку березня в рамках більш широкого набору обмежень, спрямованих на стримування спалаху Ковід-19. У цій країні загинули від коронавірусної інфекції станом на п’ятницю майже 23 000 людей, – передає CNN.

Те, що процесія взагалі відбулася, говорить про бездіяльність влади – і безкарність мафії, яка має вплив у частинах Італії.

Вищі посадові особи антимафії та дослідники повідомили CNN, що мафіозні клани вже користуються перевагою пандемії коронавірусу, особливо на півдні Італії.

Вони пропонують вирішення повсякденних потреб в бідних районах, пропонують кредит на бізнес, який на межі банкрутства і планують відкусити шматок на мільярди євро.

Найпотужніша гілка мафії – «Ндрангета», що базується в Калабрії, – контролює 80% європейського ринку кокаїну. Навіть тому, що пандемія ускладнила розподіл, вона скористалася блокуванням.

Але мафіозні групи цікавить набагато більше, ніж торгівля кокаїном. Вони глибоко вбудовані в економіку.

У той час як традиційні дії мафії, такі як вимагання, можуть постраждати під час пандемії, однак для них можуть з’явитися нові можливості, – сказала Анна Сергі, старший викладач криміналістики в Ессексському університеті.

Франко Габріеллі, керівник італійської поліції, заявив, що мафіозні організації вже глибоко засіли в частинах економіки, “які не були заблоковані обмеженнями Covid-19: у сільськогосподарському продовольчому ланцюгу, постачаннях медикаментів та медичного обладнання”, автомобільному транспорті”.

“Вони інвестують у ритуальні будинки, пральні, лікарні, прибиральні компанії, фірми з доставки, АЗС. Це портфоліо, яке вони мали протягом останніх 10 років”, – сказав він для CNN.

Габріеллі сказав, що мафіозний клан «Ндрангети» може використати відчайдушну потребу в грошових коштах, з якими стикаються підприємства, які наразі не контролюються.

“Наприкінці надзвичайних ситуацій злочинні асоціації могли забруднити економіку, контролюючи компанії, у які раніше не проникали”, – сказав він.

Сергі каже, що минулі кризи показали, що мафія може швидко переміщувати гроші за межі банківської системи та вимагати менших гарантій, ніж банки. Позичання грошей проблемним компаніям, а потім поступово взяття під свій контроль є добре змащеною мафіозною тактикою.

Нікола Граттері, слідчий проти мафії та керівник прокуратури Катандзаро, заявив CNN, що такі підприємства, як ресторани та готелі, особливо вразливі.

У 2012 році група, що базується в Палермо, підрахувала, що мафія має ліквідність 65 мільярдів євро (72 мільярди доларів) і назвала кредитування нею як “надзвичайну ситуацію в країні”. У той же час багато італійських банків намагалися утриматись на плаву та запозичили у Європейського центрального банку.

Савіано вважає, що ліквідність буде “центром усього” після коронавірусного кризи.

“Організація прийде до компанії в умовах кризи і скаже:” Ми не купуємо все, але ми дамо вам готівку в обмін на акції – щоб стати частиною вашої компанії “, – сказав він.

Наприкінці минулого місяця з’явилися відеокадри пари, що розбили двері банку в південному місті Барі під час пандемії.

“Ви смоктали, держава смокче. Як нам виживати?”,-  кричала жінка.

Це саме такі обставини, які мафія використовує. ‘Ндрангета та інші клани не просто живуть поза суспільством, вони сильні. Вони вибудовують лояльність, забезпечуючи необхідні потреби для бідніших кварталів та грошові кошти для підприємств, що намагаються вижити в умовах кризи.

Для Граттері це метод створення вірності.

«Якщо ми – держава – не проявляємо себе ефективними, то, що може статися, мафія може виграти на майбутніх виборах “.

Зора Хаузер, дослідниця з питань організованої злочинності в Оксфордському університеті, сказала, що “те, що ми спостерігатимемо – і будемо бачити все більше економічну та соціальну кризу та це мафіозні групи, які повертаються до свого основного бізнесу із захисту та управління”.

Журналіст газети “La Repubblica” Сальво Палаццоло отримав погрози після повідомлення про роздачу продуктів харчування особою, яка має зв’язки з мафією у бідному районі “ЗЕН” Палермо на Сицилії.

“На даний момент мафіозні сім’ї Палермо [Коза Ностра] дуже сильні, особливо в галузі наркотиків та азартних ігор в Інтернеті. Вони мають велику ліквідність”, – сказав Палаццоло для CNN.

“Я б сказав, що “Коза Ностра “посилює свій контроль через допомогу бідним сім’ям, які перебувають у в’язниці, і тепер це поширюється на всі бідні сім’ї в країні. Вони хочуть показати себе як альтернативу державі”.

В іншому районі Палермо місцевий бос мафії намагався організувати церкву в Страсну п’ятницю усупереч карантину, перш ніж втрутилася поліція.

Кримінолог Анна Сергі каже, що мафія хоче сподобатися людям.

 CNN отримав лист, написаний міністром внутрішніх справ Лукіаною Ламоргезе регіональним поліцейським з попередженням про те, що злочинні організації намагаються використовувати “форми підтримки” для здобуття популярності.

Уряд створив фонд ваучерів на харчування на 400 мільйонів євро (435 мільйонів доларів) та виділив ще 4,3 мільярда євро (4,8 мільярда доларів) місцевим мерам.

“Ми знаємо, хто найбільше у державі страждає”, – заявив прем’єр-міністр Італії Джузеппе Конте.

Савіано каже, що під час цієї кризи мафія намагатиметься найняти “нових безробітних” як своїх піших солдатів. Як показує опитування, аж три мільйони італійців є безробітними.

Повернення Італії до роботи є пріоритетом уряду. Він вкладає в економіку 750 мільярдів євро (815 мільярдів доларів).

Частина інвестицій – це гарантування кредитів для бізнесу – покриття більше трьох чвертей позик великих компаній. Але, враховуючи, що великі суми розсіюються, слідчі проти мафії переживають, що частина цих позик, а також інша підтримка надійде до мафіозного бізнесу.

Італія також бажає загальноєвропейських “коронабондів”, в основному об’єднання боргів серед країн-членів ЄС. Один німецький коментатор Крістоф Шильц закликав канцлера Німеччини Ангелу Меркель відкинути цю ідею, написавши в газеті Die Welt, що “мафія просто чекає нового злиття грошей з Брюсселя”.

Міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо назвав коментарі Шильца “ганебними та неприйнятними”.

Савіано заявив: “Європейські фонди сьогодні допомагають італійській економіці, яка стоїть на колінах. А італійська економіка на колінах означає, що Італія стоїть на очах організованої злочинності”.

Це не лише проблема Італії. Щупальця мафії поширилися по Європі та далеко за її межами.

“Ndrangheta має загальноєвропейську мережу розповсюдження наркотиків, часто використовуючи піцерії в якості фронтів, а потім інвестує у власність.

Наразі посилений прикордонний контроль та загальнодержавні відключення придушують мережу розповсюдження наркотиків. Але, як і коронавірус, мафіозні групи не дотримуються кордонів.

“Мафія дуже потужна і в Німеччині”, – сказав Роберто Савіано. “Вони стріляють менше, але вони дуже потужні”.

На початку цього місяця Папа Франциск молився за “людей, які за цей час пандемії торгують за рахунок нужденних та отримують прибуток від потреб інших людей, таких як мафія…”.

“Нехай Господь торкнеться їхніх сердець і поверне їх”, – сказав Папа.

Переклад Володимира Малініна

 

Поділитись