Окупанти здобули подальші успіхи принаймні в трьох місцях уздовж східного фронту в Україні – включно з наступом у північній частині Харківської області вперше за кілька місяців – знову підкреслюючи потребу Києва в боєприпасах і зброї від Сполучених Штатів та інших союзників.
Про це пише CNN.
Тактичний прогрес Росії тепер щоденний і відображає новий темп на полі бою після падіння промислового міста Авдіївка в лютому.
Здобутки, як правило, скромні – від кількох сотень метрів території до, можливо, максимум кілометра, але зазвичай вони відбуваються в кількох місцях одночасно.
Тим часом втрати України супроводжуються критикою з боку впливових військових блогерів та аналітиків офіційних повідомлень про бойові дії ЗСУ.
Одна з головних зусиль Росії припадає на Донецьку область. Українська група моніторингу DeepState, яка щоденно оновлює зміни в позиціях на передовій, показує, як російські сили просуваються вперед у восьми різних місцях уздовж 20-25 км лінії фронту протягом однієї 24 години.
Військові блогери з обох сторін повідомили, що російські війська перетнули річку та взяли під контроль населені пункти Семенівка та Бердичі, про що підтвердив головнокомандувач української армії Олександр Сирський у дописі в Telegram у неділю. За словами Сирського, Росія залучила до наступальних дій у цьому районі до чотирьох бригад.
Кілька кілометрів на північ, Соловйове, як повідомляється, також перебуває в руках Росії, і крихітне поселення Керамік, принаймні частково, також.
«Відведення в зоні Донецької операції триває», – написав український військовий блогер Мирошников.
Трохи південніше російські війська також просуваються в промислове місто Красногорівка, проникаючи з півдня та сходу.
Повідомляється про запеклі бої навколо великого цегельного заводу міста. Один російський військовий блогер писав про важливість битви: «Звільнення (sic) вогнетривкого заводу фактично означало б падіння Красногорівського укріплення, оскільки північна околиця поселення – це приватна забудова, яку буде надто важко обороняти, якщо рослина втрачена».
В іншому місці, приблизно за 180 км (112 миль) на північ, російські війська також досягли своїх перших успіхів за майже три місяці на тій ділянці лінії фронту, яка врізається в Харківську область.
Представник української армії описав, що російські сили там «значно активізувалися» за минулу добу, тоді як DeepState оцінив просування росіян на один-два кілометри вглиб села Кислівка.
Загалом лінія фронту в цьому регіоні була однією з найстабільніших після того, як наприкінці літа 2022 року Україна повернула собі значну частину території в Харківській області.
Критика військових комунікацій
У зв’язку з накопиченням відступів і втрат військові блогери, такі як Мирошников і сайт DeepState, націлилися на офіційну українську комунікацію, звинувачуючи збройні сили у все більш нереалістичних оновленнях з поля бою.
DeepState у своєму дописі в Telegram опублікував графічне відео російського солдата, який загинув під час удару безпілотника в селі Соловйове, але використав ролик, щоб стверджувати, що поодинокі інциденти можуть маскувати ширшу картину, у чому він звинуватив військових. так само.
«Можна вічно дивитися із задоволенням відео, як розривають російського (солдата), — пише DeepState, — але поруч є ще одна локація, яка вимагає уваги: московити спокійно пересуваються селом, тримаючи його під контролем. Їм (Українські) Сили оборони наносять вогневі ураження, і можна хоча б мільярд разів повторювати (на національному телебаченні), що дві третини села під контролем українських військових, але картина реальності зовсім інша.»
Таку оцінку – що дві третини села Соловйове перебуває під контролем України – зробив речник оперативно-стратегічного угруповання «Хортиця» Назар Волошин в ефірі українського телебачення в суботу. За його словами, сусіднє Очеретине все ще на дві третини контролювалося Україною, яка тримала все під контролем.
Зі свого боку, DeepState бачить це інакше, оцінюючи, що російські війська контролювали центр села Очеретине, включно із залізничною станцією, щонайменше три доби. Минулого тижня сайт моніторингу висловив аналогічну скаргу на військових, звинувативши «деяких речників» у некомпетентності.
Головнокомандувач української армії Сирський, здається, відповів на ці занепокоєння у своєму дописі в Telegram у неділю, припустивши, що непорозуміння виникли через плинність розвитку подій.
«Відбувається динамічна зміна ситуації, деякі позиції переходять з рук в руки по кілька разів на день, що породжує неоднозначне розуміння ситуації», – написав він.
Але він також визнав, що загальна ситуація в Україні погіршилася.
«Ситуація на фронті загострилася. Намагаючись захопити стратегічну ініціативу та прорвати лінію фронту, противник зосередив основні зусилля на кількох напрямках, створивши значну перевагу в силах і засобах», – додав він.
Востаннє Росія досягла невеликих успіхів у регіоні наприкінці січня та на початку лютого, але DeepState оцінює нове просування від одного до двох кілометрів у село Кислівка. Загалом лінія фронту в цьому регіоні була відносно стабільною після того, як наприкінці літа 2022 року Україна повернула собі значну частину території в Харківській області.
Російські війська також просуваються на захід від Донецька, увійшовши до промислового міста Красногорівка з півдня та сходу.
Повідомляється про запеклі бої навколо великого цегельного заводу. Один російський військовий блогер писав про важливість битви: «Звільнення (sic) вогнетривкого заводу фактично означало б падіння Красногорівського укріплення, оскільки північна околиця поселення – це приватна забудова, яку буде надто важко обороняти, якщо позиції втрачені».
Більше короткочасних невдач
Багато західних аналітиків разом з українськими офіційними особами вважають нинішнє посилення темпів Росії передвісником великої спроби наступу цієї весни. Також припускають, що Москва хоче скористатися своєю значною перевагою в боєприпасах до того, як американські поставки, які минулого тижня отримали зелене світло після шести місяців політичного застою, дістануться до лінії фронту.
Інститут вивчення війни (ISW) оцінює, що для України буде більше короткочасних невдач, хоча й без великих стратегічних поразок.
«Російські війська, ймовірно, досягнуть значних тактичних здобутків у найближчі тижні, оскільки Україна чекає на прибуття допомоги з безпеки США на фронт, але навряд чи вони здолають українську оборону», — йдеться в повідомленні.
Іншою великою кількісною слабкістю України, яка також допомагає пояснити останні траєкторії бойових дій, є жива сила. Наступного місяця набуде чинності новий закон про мобілізацію, який, як очікується, покращить процеси призову. Але Київ виявився дуже неохочим чітко сказати, скільки ще солдатів йому потрібно, тоді як Москва продовжує збільшувати кількість.
«Якість (російських винищувачів), звичайно, різна, але кількісна перевага є серйозною проблемою», — опублікував на X Роб Лі з Дослідницького інституту зовнішньої політики.
«Без (її) переваги в живій силі перевага Росії в артилерії та авіації була б недостатньою для того, щоб Росія досягла успіхів на полі бою. Відносна ситуація з живою силою, ймовірно, є найважливішим фактором, який визначатиме траєкторію війни, особливо якщо Росія зможе підтримувати вербування 20-30 тисяч на місяць», – додає Лі.