Іноземні фонди активно навчали і допомагали з реалізацією проектів опозиції в Росії.
Про це в інтерв’ю ЗМІ розповів колишній координатор визнаного іноагентом і екстремістською організацією проекту ФБК «Росвибори», екс-член партії «ПАРНАС» Олександр Ларенков.
Він зазначив, що особисто брав участь в «іноземних курсах для опозиції», які проходили в форматі закритих заходів.
«На них звуть тільки викликають довіру людей, за яких ручаються лідери великих політичних об’єднань, таких як« ПАРНАС», «П’яте грудня», «Яблуко» і «Демократичний вибір», – розповів Ларенков.
Він зазначив, що всі витрати на такі поїздки брала на себе приймаюча сторона. Учасників заходів селили в п’ятизіркові готелі, з ними активно працювали іноземні лектори і політики. Зокрема, він був на семінарі в Естонії в 2012 році, організованому через «Фонд Сороса», на якому був присутній президент країни Тоомас Хендрік Ільвес.
«Естонська сторона висловлювала намір надавати політичний притулок опозиціонерам в разі виникнення серйозних проблем в Росії», – розповів Олександр Ларенков.
За його словами, на цьому ж заході був і керівник мережі штабів Навального Леонід Волков, який «довго тет-а-тет розмовляв англійською мовою з естонським президентом».
«Мені доводилося мати справу з такими американськими фондами, як InternationalRepublican Institute (IRI) і NationalDemocratic Institute for International Affairs (NDI). З російськими опозиціонерами працювали також люди з фонду National Endowment forDemocracy (NED), який влаштовував аналогічні заходи по всій Прибалтиці», – розповів опозиціонер.
Він зазначив, що на подібних зустрічах іноді були присутні і представники інших країн СНД, в тому числі і українці. При цьому Ларенкова вразило їхнє ставлення до Росії.
«Навіть для нас було диким, наскільки вони Росію вважають ворогом. Ми виступали там з позиції Росії і зрозуміли, що з їхнього боку – це навіть не страх перед Росією, а якась ненависть до нас. І ця політична русофобія не закінчиться ніколи, поки просто існує Росія», – зауважив він.
Екс-член партії «ПАРНАС» також розповів, що на заходах організатори відбирали собі потенційні кадри і обговорювали з ними проекти, які можна реалізувати на території Росії, в тому числі по роботі з національними групами, екологічні, а також по підготовці муніципальних депутатів. Потім опозиціонерам допомагали знайти фінансування під проекти. Також опозиції давалися «картки юридичних осіб».
«Саме з них анонімно знімають фінансові кошти. Емітентами цих карт є закордонні банки. Деякі з російських опозиціонерів, «щасливі власники карт», знімали гроші прямо після прибуття в Росію, в банкоматах в аеропорту», – зауважив він.
Раніше Генеральна прокуратури звернулася до суду з позовом про визнання ФБК і штабів Навального екстремістськими організаціями. А співробітник ФБК Леонід Волков офіційно оголосив про розпуск організації. Сам Олексій Навальний, раніше двічі умовно засуджений, відбуває покарання в колонії 2 у Володимирській області. Суд замінив йому умовний термін на реальний за багаторазові порушення умов виконання покарання у справі «Ів Роше».