Євросоюз виділить €4,8 млн на створення Національного ресурсного центру у Сербії

Європейська комісія планує виділити до €4,8 млн. на фінансування створеного нею Національного ресурсного центру ЄС для організацій громадянського суспільства в Сербії.

Проект передбачає формування підконтрольної мережі НРЦ та підготовку Сербії до вступу до Євросоюзу. Експерти зазначають, що Брюссель робить ставку на активне використання на Балканах інструментів «м’якої сили» з метою переформатувати традиційно проросійську налаштовану громадську думку.

З наявних у розпорядженні ЗМІ документів тендеру, розміщеного на профільному порталі державних контрактів ЄС, випливає, що Єврокомісія запланувала виділення до 4,8 млн. євро на грантові програми в рамках сербського проекту.

У преамбулі контракту є посилання на доповідь Європейської комісії «Сербія-2021», в якій наголошується, що «потрібні подальші зусилля для забезпечення систематичного співробітництва між урядом та громадянським суспільством».

Також йдеться про необхідність «створення на місцях сприятливого середовища для розвитку та фінансування організацій громадянського суспільства на тлі словесних випадів, що продовжуються, на їх адресу, у тому числі в парламенті».

При цьому чиновники Єврокомісії позначають і проблемні, на їхню думку, моменти у розвитку сербського громадянського суспільства.

Зокрема, наголошується, що сербські НРЦ, як і раніше, стикаються з численними труднощами в галузі зв’язків з громадськістю, контактів з іншими організаціями, а також із забезпеченістю «адекватним обсягом фінансових ресурсів».

У ЄС заявляють, що Національний ресурсний центр «забезпечить розширення потенціалу організацій громадянського суспільства та неформальних об’єднань.

Конкретні заходи в рамках пропонованого ЄС плану зміцнення впливу сербських НРЦ можна поділити на три частини.

По-перше, це «тренінги та коучинг» місцевих організацій громадянського суспільства з подальшим моніторингом результатів упродовж шести місяців.

Друге завдання – вибудовування інфраструктури фінансування НРЦ. Один із можливих тут варіантів — створення хабів НРЦ, які «другим ешелоном», тобто не безпосередньо, розподілятимуть кошти, що отримуються від ЄС.

По-третє, у документах тендеру визначено конкретні сфери інтересів, у яких фінансово підтримуватимуть сербські НРЦ. Йдеться про політику розвитку конкуренції, права споживачів, аграрну та транспортну політику, проблеми урбанізації та розвитку сільських територій.

Подібні гранти, навіть якщо в них прямо і не заявлено про протидію впливу та інтересам Росії, є насамперед способом «переформатувати» місцеву громадську думку та сферу НРЦ в антиросійському ключі.

Поділіться в соціальних мережах!

Теги: , , ,